Lucien Arkas'a Onursal Doktora

Dokuz Eylül Üniversitesi, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’a ’Onursal Doktor Beratı’ verdi. Denizciliğe yaptığı hizmetler olmak üzere kentin eğitim, kültür sanat ve spor yaşamına yaptığı katkılardan dolayı ödüle layık görülen Lucien Arkas, "Böyle önemli bir ödüle layık görülmekten dolayı heyecanlı ve mutluyum. Bu ödül, zoru başarmanın bana verdiği bir hazdır" dedi.

Lucien Arkas'a Onursal Doktora
 
Sabancı Kültür Sarayı’nda gerçekleşen törene, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, önceki Rektör Prof. Dr. Fethi İdiman ve eşi Prof. Dr. Egemen İdiman, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halil Köse, Prof. Dr. Recep Yaparel ve Prof. Dr. Murat Özgören, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güldem Cerit, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk ile Meclis Başkanı Geza Dologh, Arkas ailesinden Gülbeniz Arkas, Jean Pierre İcard, Clara Arkas, Diana Arkas, Bernard Arkas, Aurette Arkas, Dokuz Eylül Üniversitesi Senatörleri ve akademisyenler katıldı.
 
Rektör Prof. Dr. Füzün, Denizcilik Fakültesi’nin önerisi doğrultusunda üniversite senatosunda Lucien Arkas’a ’Onursal Doktora Beratı’ verilmesi kararı aldıklarını belirterek, “Dokuz Eylül Üniversitesi’nin en önemli özelliklerinden biri denizci olmasıdır. Lucien Arkas, konteyner taşımacılığında Türkiye’nin en büyük filosuna sahip. Bunun yanı sıra 7 bin 400 kişiye istihdam sağlaması, kültür, sanat ve spora yaptığı katkılar nedeniyle Dokuz Eylül Üniversitesi Senatosu tarafından Onursal Doktora unvanı verilmesi kararlaştırıldı" dedi.
 
Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ise kendisinin bugüne kadar aldığı en anlamlı ödülün Onursal Doktora Beratı olduğunu belirterek, "Böyle önemli bir ödüle layık görülmekten dolayı heyecanlı ve mutluyum. Bu ödül, zoru başarmanın bana verdiği bir hazdır. Enerjimi çocuklara ve gençlere bir şeyler katmak için kullanmaya devam edeceğim. Sizi kimin onurlandığı çok önemlidir. Bugün, İzmir ve Türkiye’nin bilgi hazinesi olan Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından onurlandırılmamın gururunu yaşıyorum. Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ile ilk kurulduğu günden bu yana işbirliğimiz var. Bir gün makine mühendisi eksiğimizi gidermek için denizcilik fakültesiyle birlikte işbirliği yapma kararı aldık. Biz uygulama merkezini yaptık; fakülte de bizim için zabitan yetiştirdi. Şu anda başmühendis ve kaptanlarımızın yarısı Dokuz Eylül mezunudur" dedi.
 
Geçtiğimiz yıl meslekte 50’nci yılını kutladığını belirten Lucien Arkas, öğrencilere öğütler verirken, "35 konteyner gemimiz var. Önümüzdeki ay aldığımız 2 gemi daha gelecek. Ayrıca 5 tane de tankerimiz var. Dünyada konteyner sahibi anlamında 22’nci sıradayız. Yani birinci lig de Türk filosu var. Ayrıca Arkas, Akdeniz’de de üçüncü sırada yer alıyor. Biz Akdeniz’i Türk gölü yapmaya çalışıyoruz. Ben tutkulu bir meraklıyım. Siz de meraklı olun. Çünkü bilim meraktan başlar. Merak etmedikten sonra öğrenmeye de gerek yok. Merak edip, öğrendikten ve sonra hayal ettikten sonra yaratıcılık başlar. Bunun için de hedefler belirlemelisiniz. Einstein bile ’hedefe varmak için posta pulu gibi olun’ demiş. Siz de hedefinize varana kadar posta pulu gibi zarftan ayrılmayın" dedi.
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER