Liman Tartışmasını Meclise Götürdü

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, kentin büyük tartışma konusunu TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Susam Alsancak Limanı’nda AVM yapılmasını Meclis’e taşıdı; “Limanı, gemiyle gelen turist esnaftan alışveriş yapsın diye yapmıyor muyuz?” dedi.

Liman Tartışmasını Meclise Götürdü

CHP İzmir Milletvekili ve Sanayi Ticaret Komisyonu Üyesi Mehmet Ali Susam, özelleştirme kapsamındaki Alsancak Limanına Alışveriş Merkezi (AVM) yapılmak istemesini eleştirdi.

Konuyu Meclis kürsüsüne taşıyan Susam, “İzmir Limanı, kurvaziyer turizmi için yeniden yapılıyor. Liman yatırımını alacak yatırımcı ‘Oraya AVM olursa bu yatırımı yaparım’ diyormuş. Liman konusu nerede, AVM nerede? Biz, limana getirdiğimiz yolcuları İzmir esnafına alışveriş yapsınlar diye getirmiyor muyuz? Alsancak ve Kemeraltı gibi çok güzel ve bize özgü alışveriş merkezleri varken liman içinde 109 bin metrekarelik Türkiye'nin en büyük AVM’sine yer ayrılması doğru değildir” dedi.
 
Konuyu Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırımla da görüştüğünü ifade eden Susam, “Bu konudaki hassasiyeti Sayın Bakan’a anlattım. Ancak bugün böyle bir talep olmasını AVM’lerin Türkiye pazarında ne noktaya geldiğini göstermesi açısından önemlidir. Demek ki en çok parayı AVM’ler kazanıyor, en çok talebi AVM’ler buluyor. Çünkü AVM’ler yenidir, ucuzdur, moderndir diye bir ideolojik zemin oluşturdu. Bugün 300 milyar liralara ulaşan perakende pazarda oyuncu sayısı hızla azalıyor. Kayseri’deki AVM’de de İstinye’deki AVM’de de, İzmir’deki Trabzon’daki, Erzurum’daki AVM’de de firmalar hep aynı. Perakende sektörüne egemen olan firma sayısı sınırlı ve bu firmalar sanayi üretimini de kendilerine göre istedikleri gibi yapma noktasındalar. Yiyecek-içecekte de durum aynı tekstilde de, ayakkabıda da aynı noktada. Belirli firmalar piyasaya egemen olursa, rekabetçi ortamı sağlanarak Türk sanayisinin pazar bulma imkanı ortadan kalkar” diye konuştu.

Türk Ticaret Kanunu’nda değişiklik yapan kanun görüşmelerinde söz alan CHP’li vekil, AVM’lerin haksız rekabet yarattığını ifade ederek, “Bir tarafta özel mağaza dizaynlarıyla çekilen müşteri kitlesi var. Onun karşısında çaresiz kalmış, park yeri olmayan, çarpık kentleşme nedeniyle çok yüksek kiralarla yer tutmuş esnafın çaresizliği bulunuyor. Bu çaresizliğe ‘Çağın gidişi böyle. Esnaf da batsın, ne yapalım kardeşim’ diyemezsiniz. Teorik olarak en iyi ticaret kanununu yaparsanız bu kanun mantık olarak da fırsat olarak da sadece büyüklerin lehine işliyorsa; bu adil bir kanun, rekabetçi, sanayiyi geliştirici bir kanun değildir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER