banner51

'Lider Olsaydı Bize İhtiyaç Olmazdı'

CHP İzmir'de bir kez daha Alaattin Yüksel döneminin başlaması çokça yazıldı ve şehir gündemini meşgul etti. Parti içinde birçok kademede görev yapan Yüksel'i yeniden il başkanlığına döndüren neydi?

'Lider Olsaydı Bize İhtiyaç Olmazdı'
BURAK CİLASUN / BEN HABER
 
1 Kasım'da gerçekleştirilen seçimlerden sonra kendi içine dönen CHP'de tartışmalı geçen ve yer yer sürpriz sonuçlara yol açan ilçe kongreleri sonrasında yaşanan il kongresi heyecanı, İzmir'de sadece CHP'lilerce değil, farklı kesimlerce de yoğun bir takip altındaydı. Her ne kadar İzmir Milletvekili olan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, salona gelmese de, yaşanan tartışmalar ve oluşan tablo, uzun süre hafızalardan silinecek gibi durmuyor. Hararetli bir satranç oyunu gibi geçen kongre savaşının galibi Alaattin Yüksel, sürecin perde arkasını Ben HABER okuyucuları için anlattı.
 
Sayın Yüksel, “Örgütten talep vardı, bu şekilde göreve geldim.” demiştiniz ama, göreve gelirken içinizde yatan neydi?
 
Uzun süredir üzerimde bir baskı vardı yeniden il başkanlığına dönmem için. Hatta bu talepler ilk zamanlar oldukça çekingen bir şekilde dillendiriliyordu. Son haftaya girildiğindeyse bu sefer doğrudan doğruya açık bir şekilde arkadaşlarım bu isteklerini ortaya koydular. Zaten benim kabul etmem de son 3 gün içinde oldu. İçimdeki gerçek duyguyu da söyleyeyim. Ben 10 yıl sonra il başkanlığına dönmeyi düşünmüyordum. Her zaman ifade ettiğim bir şey var. Parti içinde özellikle kamu görevi almadan siyaset yapmak, partiye hizmet etmek, bir nefer olarak hizmet etmek benim için en keyifli çalışma biçimidir. Çünkü insanlar sizi o zaman daha samimi ve içten bulunurlar. Ben içinden çıktığım yoksul halkın kurtuluş mücadelesine katkı vermek için siyaset yapıyorum. Bu ülkenin bir aydını olarak, ülkenin geleceğinden kaygı duyduğum için yeniden görev aldım. Çünkü taşın altına elimi koymam istendi.
 
Lider eksikliği mi vardı?
 
Evet. Lider eksikliği yaşanmasaydı aday arayışı olmazdı ve bize ihtiyaç duyulmazdı. Türkiye'de ağır bir AKP baskısı yaşanıyor ve İzmir de bu baskıyı çok fazla hissediyor. Belediye başkanı ve ilçe başkanı arkadaşlarım, “Buna en güçlü ve en doğru sesi siz çıkarabilirsiniz.” dediler.
 
Kocaoğlu ile birlikte örgütü genel merkez düzeyinde dizayn etmeye çalıştığınız söyleniyor. Bunlara cevabınız nedir?
 
Asla doğru değil. Biz 68 kuşağından geliyoruz. Kendi kısır çıkarlarımız için siyaset yapmayız. Böyle bir iddiada bulunmak İzmir için de Ankara için de mümkün değil. Ben Ankara'da siyaset yapmak isteseydim Ankara'da, PM'de kalırdım ve milletvekilliğime devam ederdim. Aziz Kocaoğlu'nun da böyle bir niyeti yok. Hatta o hep beni dışarıda kalmak için teşvik etmiştir. Kocaoğlu, il başkanlığı yarışına da son 24 saatte dahil oldu. Eğer dizayn etme düşüncemiz olsaydı 6 ay öncesinden başlardık çalışmalara. İlçe ilçe bütün kongrelere gider, kol kola çalışırdık. Bir tek kongrede salona kol kola tesadüfen girdik o kadar. 
 
Sizin için verilen imzalarla, kullanılan oy sayısı arasında epey fark var. Kırgın mısınız?
 
Bir kere kesinlikle bunu kafama takmıyorum. Bu kadar büyük bir çağrı olunca ben oybirliği ile seçilmeyi bile düşünmüştüm. Bizim partimizde parti içi demokrasi önemlidir. Hatta bu duygudan dolayı il delegasyonunda bir tepki bile oluşmuş olabilir bize. Siz ne kadar güçlü destekle gelirseniz, insanlar da listenizde yer almak ister. Listenizde yer alamayacağını görenlerse tepki olarak karşı tarafa geçer. Yüze yakın iptal ve boş oylar vardı. Orada bir sıkıntı olmuş olabilir. 
 
Neden bir delege göstere göstere imza verip, sonra oyunu kullanmaz?
 
Son andaki gelişmelerden etkilenebilir yahut dediğim gibi listede yer bulamamanın sonucu olabilir. Bunu geride bırakmak lazım artık. Çünkü yapacak çok işimiz var.  
 
Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2015, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER