'Kuru Üzüm Stokları Geriliyor'

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, Dünya çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde Amerika Birleşik Devletleri’nin 291 bin 770 ton ile dünya lideri olurken, Türkiye’nin 196 bin ton ile ikinci sırada yer aldığını kaydetti, "Dünya çekirdeksiz kuru üzüm üretimi yüzde 8 düştü. Bu yıl dünya çekirdeksiz kuru üzüm üretim ve tüketimi neredeyse başabaş olacak" dedi.

'Kuru Üzüm Stokları Geriliyor'
 
Çekirdeksiz kuru üzümle ilgili üretim, tüketim ve dünya ticareti ile ilgili gelişmelerin gözden geçirildiği Uluslararası Çekirdeksiz Kuru Üzüm Üretici Ülkeler Konferansı’nın Almanya’nın Hamburg şehrinde düzenlendi. Toplantının sonucuyla ilgili bilgi veren Birol Celep, Türkiye’nin 2015/16 sezonunda, 180 bin ton’luk çekirdeksiz kuru üzüm ihracat hedeflediğini anlattı. Celep, “Türkiye çekirdeksiz kuru üzüm ihracatında dünya liderliğini sürdürecek. Türkiye’yi 115 bin 964 ton ile ABD ve 95 bin ton ile İran izleyecek. Dünya genelinde üretimdeki düşüş Türk üzümünün daha katma değerli şekilde ihracatına zemin hazırlayacak. Konferansta, bu sezon sonu stok miktarının geçen ürün yılından düşük olduğundan hareketle, alıcı ülkelerden gelecek taleplerin karşılanabilmesi için iyi bir planlamanın gerektiği sonucuna varıldı" diye konuştu.
 
Konferansta ele alınan istatistiki analizler, dünya geneli toplam Sultaniye ve Naturel Çekirdeksiz Kuru Üzüm üretim miktarının yüzde 8 oranında gerilediği sonucunu ortaya koydu. Konferansta ortaya çıkan veriler ayrıca, bir sonraki ürün yılına devredecek olan stok miktarının 124 bin 946 ton olarak gerçekleşeceği sonucunu ortaya koydu.
 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER