banner9

'Kurtarıcı Derken Yanlış Anlaşılmasın'

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda Hilton Oteli'nde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantının ardından Ekonomi Bakanı, İzmir Valisi Mustafa Toprak ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu kameralar karşısına geçti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Zeybekci Suriyeliler konusunda değindi. İzmir'den birinci parti çıkmak istediklerini belirtti.

GÖKDENİZ ENGİN/BENTV

Bakan Zeybekci, Suriyeli göçmenler nedeniyle fuarın nasıl etkileneceği yönündeki bir soru üzerine; "Suriye'den gelen göçmenlerimize fuarda gelen yabancıları düşüp ‘görüntü anlamında mahcup oluruz' gözüyle bakmak son derece yanlış olur. Allah hiç kimseyi yurdundan vatanından etmesin. Suriyeli kardeşlerimizin Türkiye'ye ihtiyacı var. Onları istenmeyen insan olarak nitelemek bizim inançlarımıza ve Türkiye'nin misyonuna aykırıdır. Onları açık alanda değil de başlarını sokabilecekleri yerde korumanın yollarına bakmamız lazım. Ama her şeyden önce onları kendi memleketlerine güvenle gitmelerini sağlamak lazım. Suriyeli kardeşlerimiz orada barış içinde olsaydı buraya gelmezlerdi. İzmirli hemşehrilerimizin Suriyelilere karşı davranışı da İzmirlilere yakışır şekilde olacaktır" ifadelerini kullandı.

İEF'YE ÇİFTE ÖVGÜ

Zeybekci, ''Suriye'den gelen kardeşlerimizi sadece görüntü anlamında yabancılara karşı mahçup oluruz veya o gözle bakmak bence son derece yanlış olur. Allah hiç kimseyi ülkesinden vatanından ve yurdundan etmesin. Şuanda Suriyeli kardeşlerimizin Türkiye'ye ihtiyacı var.  Yardıma ihtiyacı var, desteğe ihtiyaçları var. Onların istenmeyen insan veya görüntü olarak görünmesi istenmeyen insan yerine koymak bir bizim inançlarımıza aykırı. İki Türkiye'nin o yaklaşık olarak 100-150 yıldan bu yana bütün coğrafyaya karşı tüm kardeşlerimize karşı bütün kapılarını açması anlamındaki o misyonuna aykırı. Onlar için neler yapılabilir ona bakmak lazım. Onları açık alanlarda değil de başlarını sokabilecekleri bir yerde barındırmaklar ilgili neler yapılabilir onlara bakmak lazım. Tabi asıl kati çözüm bir an önce onların Suriye'deki güvenlik içinde hissedecekleri kendi evlerine kendi memleketlerine kendi ülkelerine dönmelerini sağlayacak girişimleri çok hızlı bir şekilde arttırmak lazım. Türkiye'nin zaten bu dönemdeki özellikle Suriye'de şuanda hızlı bir şekilde bir noktaya doğru giden güvenlikli bölge bunlarla ilgili önemli çözümlerden biri olacaktır. Bugüne kadar Suriyeli kardeşlerimiz ülkelerinde mutlu mesut bir şekilde ülkerinde olmuş olsalardı onlarda vatanlarını ve memleketlerini terk etmek istemezlerdi. Tarih Türkiye'nin bu anlamdaki bu fedakarlığını insanlık dersi olarak veya insanlığa çok güzel bir örnek olarak yazacaktır. İzmirlilerinde İzmirimizinde buradaki hemşehrilerimizinde bu gelen muhtaç olan yani hakikaten bir şekilde acı içindeki Suriyeli kardeşlerimize karşı davranışları da İzmirimize yakışır şekilde olacaktır. Şimdiye kadar da öyle oldu zaten-. Valiliğimiz belediyelerimiz gerekse sivil toplum kuruluşlarımız ülkemizin ve devletimizin bu konudaki hassasiyetlerine paralel durumda Suriyelilere destek veriyorlar'' dedi. 
 
Bakan Zeybekci toplantıdaki kurtarıcı beklemeyin açıklamasına da açıklık getirdi.
 
''İzmir'i değil herşeyi bu konuda İzmir kastım aslağa yok hani var ya işin kolayına kaçmak hep böyle işi kurtarıcıya sevk etmek anlamında söylüyorum. Hani böyle bir kişi Nihat Zeybekci kurtarsın Bakan kurtarsın veya böyle birine havale etmek yerine topyekün yani o şehrin o işin o konunun sahiplerinin o konuyu kurtarması anlamında söyledim sakın başka bir yere gitmesin. İzmir derken veya Denizli derken veya başka bir şehir derken de kurtarıcılar yani kurtarıcıya havale etmemek lazım bunları o anlamda söyledim yoksa sakın'' diye konuştu. 
 
İzmir'deki yatırımlar sürüyor 
 
Bakan Zeybekci, ''Yo şuanda Kamu özel ortaklığı ile İzmir'deki sağlık konusundaki yapılacak olan yatırımlar sonuna kadar devam ediyor. Çandarlı limanı da Çandarlı ulaşım projesi lojistik projesi de tüm hızıyla devam ediyor. Aliağa'daki liman projesi şuan tamamlanmak üzere herhalde çok kısa bir sürede devreye girecek. 
 
İzmir'in ulaştırma ile ilgili turizm ile ilgili kaldı ki İzmir'in Antalya'ya bağlanması, İzmir'in İstanbul'a bağlanması, İzmir'in otoyılla İstanbul'a bağlanması şuanda size durmuş veya yavaşlamış gibi mi geliyor. Dünya'nın en uzun köprüsü şuan da Marmara denizinin üzerine ne için yapılıyor İzmir için yapılıyor. İstanbul'dan İzmir'e 3.5 saatte araçla ulaşmak İstanbul'dan İzmir'e Ankara'dan İzmir'e yaklaşık olarak hızlı trenle 2 saatte ulaşma projeleri tüm hızı ile devam ediyor. Bunların hepsi inşallah İzmir Cumhuriyetimizin 100. yılında 2023'te hedeflerinin de çok daha üzerinde bir performansla inşallah İzmir 2023'ü karşılayacak'' dedi. 
 
Açılış saatinin değişmesi
 
Bakan Zeybekçi, ''Fuarın açılış saatinin 16.00'ya alınması bakanlarımızın burada 15 tane bakanımız var herkesin yani diğer bakanların misafir bakanlarımızın ortak bir noktada tarih olarak saat olarak ta büyükşehirimizin zaten yaptığı bir ayarlamadır. Büyükşehirimize bu konudaki hassasiyetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum. Özel bir görevim yok İzmir'e olan sevgimizden buradayız ben ekonomi bakanıyım dışişleri bakanımızla birlikte en çok gezen bakanıyım. Partimizin üst düzey yönetiminden hiçbir allah'ın kulu İzmir'e git demiyor bana İzmir'e sempatimizden görevimizden dolayı geliyorum İzmir gelinmesi gereken bir yer izmir'e gelmeyeceğiz de nereye gideceğiz izmir'de çok güzel şeylerle gelmeye devam edeceğiz. İzmir'den birinci parti olarak çıkmak istiyoruz'' diye konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2015, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER