banner9

Kültürpark'ta Hangi Binalar Yıkılacak?

Kültürpark adeta baştan yaratılıyor. Köklü neşter öncesi Başkan Kocaoğlu, görüşlerini almak üzere STK liderleriyle bir araya geldi.

Kültürpark'ta Hangi Binalar Yıkılacak?
İzmir'in şehir ile özdeşleşmiş sembol alanı olan Kültürpark'ın geleceği için ortaya atılan çeşitli iddialar sonrasında, dev alanın yoluna nasıl devam edeceği belli oldu. 
 
Tarihi Havagazı Fabrikası'nda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda STK temsilcisi katılırken, proje hakkında bilgi veren isim ise Prof Dr. ilhan Tekeli oldu. Tekeli, 
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, STK temsilcilerinin görüşlerini çok önemsediklerini dile getirerek, hazırlanan taslak projeye ilişkin görüş ve önerileri beklediklerini dile getirdi.
 
İzmir Enternasyonal Fuarı'nın geçmiş güzel günlerine nasıl döndürüleceği üzerine çalışma yaptıklarını kaydeden Başkan Kocaoğlu, "Kültürpark’ta önce inovasyonla dünyadaki yeniliklerin sergilendiği konsept, sonra da tasarımın sunulduğu bir fuar olacak. Biz Kültürpark’ı yeniden daha çok yeşil daha az bina ve daha fonksiyonlu, eski yıllardaki gibi İzmirlinin daha çok kullandığı bir buluşma merkezi olmasını istiyoruz.  Kültürpark’ın Kültürpark olduğu dönemde ne Mustafa Kemal Sahil Bulvarı vardı, ne Gündoğdu Meydanı vardı. Fuarın eski günlerine dönüşü için inovasyon ve tasarımla bir evrilme yapamaya çalışıyoruz. Bütün yenilikçi firmalarla görüşüyoruz. Kültürpark İzmirli’nin buluşma merkezi ve bir gençlik şöleni alanı olarak yola devam edecek." dedi.
 
Kocaoğlu'ndan sonra konuşan Prof. Dr. Tekeli ise Kültürpark'a dair en çok merak edilen soruların cevaplarını verdi. Kültürpark'ı çevreleyen duvarların yerinde kalmayı sürdüreceğini belirten Tekeli, mevcudu 5 olan kapı sayısının artacağını söyledi.
 
 
İşte Projenin getirdikleri:
 
- İZFAŞ binası restore edilerek kültür merkezi haline gelecek.
- Açık hava tiyatrosu, İzmir Sanat Merkezi ve Universide binası yerini koruyacak.
- Holler kaldırılarak sanat ve sergi merkezleri yapılacak.
- Celal Atik Spor Salonu küçültülerek çevresi genişletilecek.
- Amerikan Pavyonu açık hava sineması olacak.
- Pakistan pavyonu sergi merkezi olacak.
- Mogambo restore edilirken, Ada ve Göl gazinoları genişletilecek. Atlas Pavyonu karşısına bir göl daha gelecek.
- Yapılacak yeni gölde tekne atölyesi olacak.
- Rus Pavyonu'nun çatısı korunarak duvarı yıkılacak.
- Lunapark revize dilecek.
- Piknik ve mini golf alanları yapılacak.
- Yeşil alanlar artacak.
Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2016, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER