'Kültürel İlişkiler Geliştirilecek'

Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Mavrovo Rostuşa Belediye Başkanı Mükrem Mehmedi, beraberindeki belediye meclis üyeleri ve İzmir Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Medat Şenay ile makamında bir araya geldi.

'Kültürel İlişkiler Geliştirilecek'
Mavrovo Rostuşa Belediye Başkanı Mükrem Mehmedi yoğun Makedon nüfusun yaşadığı Çiğli’nin kendileri için önem arz ettiğini belirterek Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan’a nezaket ziyaretinde bulundu. İzmir Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Medet Şenay ve Mavrovo Rostuşa Belediyesi meclis üyeleri ile görüşmeye gelen Başkan Mehmedi, iki belediye arasında karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi için çalışacaklarını söyledi. Makedonya ve Türkiye arasındaki bağın güçlülüğüne dikkat çeten Başkan Mehmedi, Makedonya ve yaşadıkları ilçe hakkında detaylı bilgi verdi. Görüşmede, Makedon ve Türk kültürünün ortak yanları, Türkiye ve Makedonya ilişkileri ile güncel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
 
Kültürel ilişkiler geliştirilecek
 
Kültürel dayanışmanın ülkeler için önemine değinen, insanları birleştirici, kaynaştırıcı, yardımlaşmayı esas kılan etkisinden dolayı önemsenmesinin elzem bir faaliyet olduğuna dikkat çeken Başkan Arslan, bu anlamda Mavrovo Rostuşa heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.  Başkan Arslan;  “Farklı kültürlerin birbirleriyle geliştirdikleri ilişkileri belediye başkanı olarak çok önemli buluyorum. İlçemizde bu açıdan kozmopolit bir yer. Biz herkese eşit mesafede yaklaşmayı, sorun çözücü olmayı ilke edindik. Çiğli’de yaşayan Makedon göçmenlerin cumhuriyetimizle çok güçlü bağları var. Çok özel kültürlerden birini temsil ediyorlar. İlçemizde bulunan Ege Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile sık sık bir araya geliyor, ortak geleceğimiz adına paylaşımlar yürütüyoruz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER