Kültür, Sanat, Eğlence 84. İEF'de

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), bu yıl 28 Ağustos – 6 Eylül 2015 tarihlerinde 84. kez organize ediliyor.

Partner Ülkesi Türkmenistan, Onur Konuğu İli Eskişehir ve teması Eğitim olan 84. İEF, Kültürpark’ta gerçekleştirilecek. 84. İzmir Enternasyonal Fuarı; 10 gün süreyle düzenlenecek etkinliklerle bu yıl da ticaret, kültür, sanat ve eğlencenin buluşma noktası olacak.
 
Tema: “Eğitim”
 
Her yıl farklı bir tema çerçevesinde düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’nın bu yılki teması Eğitim. Tema kapsamında 84. İEF’de okul öncesi eğitim kurumlarından üniversitelere, dil okullarından dans kurslarına kadar birçok kurum ve firma 2 no’lu holde yer alıyor. 
 
Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve Şifa Üniversitesi olmak üzere 9 İzmir ünivesitesi tek çatı altında İzmir Üniversiteler Platformu olarak Fuar’a katılıyor. 
 
Ayrıca KKTC bu yıl eğitim teması kapsamında Akdeniz Karpaz Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi ile 84. İEF’de yer alıyor. İzmir’in köklü kolejlerinden Türk Koleji ve Takev’in yanı sıra birçok özel okul da Fuar ziyaretçisiyle buluşacak. 
 
Açılış Gösterisi Troya’dan
 
İzmir Enternasyonal Fuarı, 28 Ağustos 2015 Cuma günü açılış gösterisi Anadolu Ateşi, TROYA ile kapılarını 84. kez açıyor. Efsanevi dans topluluğu Anadolu Ateşi'nden yüzyılın dans projesi; Yükselen çığlık ve 3000 yıllık mistik bir düşün yeniden hayat buluşunu konu alan dans gösterisi TROYA; 84. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda sahne alacak. Kültürpark, yer altı otopark üstü çim alanda ücretsiz olarak gerçekleştirilecek gösteri, 21.30’da başlayacak.
 
52 Ülke Katılıyor
 
84. İzmir Enternasyonal Fuarı’na ticari katılım, delegasyon ve etkinlikler kapsamında 52 ülke katılıyor.  Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da sadece uluslararası katılım holü olan 4 no’lu hol, 28 Ağustos – 1 Eylül 2015 tarihlerinde 5 gün açık kalacak. Diğer tüm etkinlikler ise 10 gün boyunca devam edecek.
 
84. İzmir Enternasyonal Fuarı’na katılan ülkeler şöyle; Afganistan İslam Cumhuriyeti, Avustralya, Azerbaycan, Bangladeş Halk Cumhuriyeti, Birleşik Meksika Devletleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cape Verde, Çin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Endonezya, Fransa, Fildişi Sahili, Filistin, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Gine Bissau, Güney Sudan Cumhuriyeti, Gürcistan, Irak, Kamboçya, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, KKTC, Kosova Cumhuriyeti, Kosta Rika, Kuveyt, Lübnan, Makedonya, Malezya, Malta, Namibya, Nijer, Pakistan İslam Cumhuriyeti, Polonya, Romanya, Rusya, Senegal, Seyşeller, Somali, Sudan Cumhuriyeti, Tanzanya, Türkmenistan, Ukrayna, Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, Yunanistan, Zimbabve.
 
Fuar Sokakları
 
Bu yıl ilk kez İzmir Enternasyonal Fuarı’nda kitap sokağı alanı oluşturuldu. Lozan kapısından Kahramanlar Cumhuriyet kapısına kadar olan bölüm çarşı ve kitap sokağı olarak ayrıldı. 
 
Kurumlara, il sağlık müdürlüklerine, hastanelere özel 2 ve 3 no’lu hol önünde sağlık sokağı oluşturuldu. 
 
Fuar uzun havuz bölümünde bu yıl ilk kez sanat sokağı yer alıyor. Sanat sokağında fuar süresince ücretsiz atölyeler hizmet verecek. Karikatür, okul öncesi eğitim atölyesi, çini, ebru, geri dönüşüm malzemeler, ahşap oyuncak boyama, bez  çanta boyama, cam işçiliği, kulink sanatı, evde tarım eğitimi, mask atölyeleri fuar süresince 18.00-22.00 saatleri arasında gerçekleşecek.  
26 Ağustos kapısında yer alacak Migros sokağında, çeşitli ürünler promosyon olarak ziyaretçilere sunulacak.
Elektronik kartın yanı sıra bu yıl ilk kez jetonla giriş de uygulanacak. Elektronik kartı olmayan ziyaretçiler giriş kapılarına yerleştirilen jeton makinalarından jeton satın alabilecek. Elektronik kartla girişlerde ücret tam 2,5 TL, öğrenci 1,5 TL, jeton ile girişlerde ücret 2,5 TL olacak.
 
T.C. Ekonomi Bakanlığı himayesinde düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’nın giriş saatleri 16.00 – 23.00, Fuar Çarşısı için giriş saatleri 12.00 – 23.00 olarak belirlendi.
 
84. İEF’de yer alacak ürün grupları şöyle; Gıda Ürünleri, Gıda Teknolojileri ve Yan Sanayi (Marka Tescilli Ürünler), Binek Otomobil, Oto Yan Sanayi, Ticari Araç, Bisiklet,  Motosiklet, Yapı Malzemeleri ve İnşaat, İş Makinaları, Tarım Makinaları, İklimlendirme (Isıtma-Soğutma) ve Yan Sanayi, Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Bilişim, Telekomünikasyon ve Enformasyon, Makina, Enerji, Finans, Turizm, Sağlık, Lojistik, Tekstil, Hazır Giyim, Ekolojik Ürünler, Yerel Yönetimler ve Eğitim
 
Kültür, Sanat, Eğlence 84. İEF’de
 
Fuar’da; konserler, söyleşiler, sergiler, tiyatro gösterimleri, dans gösterileri, müzik dinletileri, çocuklara özel etkinlikler, sinema burada festivali gibi çok sayıda etkinlik organize edilecek. Detaylı bilgi için http://ief.izfas.com.tr/ adresi ziyaret edilebilir.
 
Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2015, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER