Kulağa 'Hoş' Ama Hepsi Boş!..

Hamdi Türkmen yazdı: Hani; İzmir’de yerinde ve vatandaşların "gönül rızası" ile gerçekleştirilen kentsel dönüşüm olmazdı!.. Bilmem haberiniz var mı İzmirli müteahhit efendiler; Uzundere bitti, bitmek üzere. Siz hala uyuyun bakalım, uyuyun!..

Kulağa 'Hoş' Ama Hepsi Boş!..

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Geçiniz efendiler, geçiniz.

Söylemleriniz kulağa hoş geliyor ama; ne söyleseniz hepsi boş çıktı.

Hele bir daha karşımıza geçip de, bu kentte “Biz İzmirli müteahhitler” diye sakın ola ahkam kesmeye kalkmayın.

Hani yapılamazdı?

Hani,Uzundere’de  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, yani Kocaoğlu’nun uyguladığı formül ile “kentsel dönüşüm” bu kent için hayal olmaktan öteye gidemez; olanaksızdı.

Fiyatlar kurtarmazdı, müteahhitler büyük zarar ederdi, kimse bu koşullarda elini taşın altına koyamazdı, falan filan…

Hey… İzmirli müteahhitler, beni duyuyor musunuz; elin oğlu çıktı öyle bir koydu ki, hepinizi popolarınızın üzerine oturttu.

Siz, hala 7 katlı 14 daireli binalar yaparak “rantiye” peşinde koşturun bakalım.

Çok değerli gazeteci-televizyoncu; magazin dünyasının duayeni sevgili dostum Şenay Düdek’in dediği gibi;

Kendisini İzmir’e adayan Siirtli Sihirbaz Mesut Sancak çıktı, Uzundere Projesi’nin birinci etabındaki 9 bloktan 7'sinin kaba inşaatı bittirdi bile… Geriye kalan 2 blok da 4. kata kadar yükseldi. 

Hani; yerinde ve vatandaşların "gönül rızası" ile gerçekleştirilen kentsel dönüşüm olmazdı!..

Bilmem haberiniz var mı efendiler; Uzundere, bu proje, Türkiye'deki diğer kentsel dönüşüm çalışmalarına da örnek gösterilmeye başlandı…
Siz hala uyuyun bakalım, uyuyun!..

***

Uzundere’deki kentsel dönüşüm; yıkılan eski, sağlıksız konutların bulunduğu aynı yerde ve "tamamı uzlaşmayla" gerçekleştiriliyor.

12 bin 809 m² alandaki 280 konut ve 33 işyerinin yer aldığı projede kaba inşaatı tamamlanan 7 bloğun iç mekan ince işleri devam ediyor. Konutlar, alt yapı çalışmalarının tamamlanmasıyla,  2018’in Haziran ayından itibaren hak sahiplerine teslim edilecek.
 
***

Aslında bu bölgede yapılacak konut sayısı 702, işyeri sayısı da 73.

280 konut ve 33 işyeri o bölgede sağlıksız konut; gecekondularda yaşayan hak sahiplerinin.

Aziz Kocaoğlu; "yüzde 100 uzlaşma ve yerinde dönüşümle" Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmekten son derece mutlu.

Formülü ise şöyle özetliyor:

"Bu zorlu yola çıkarken biz vatandaşlarımıza, vatandaşlarımız da bize güvendi, inandı. 

Başarımızın sihirli formülü budur. Kimsenin hak kaybı olmadan; yerinden, komşusundan, çocuklar arkadaşlarından ayrılmadan bir kentsel dönüşümün yapılabileceğini herkese göstermiş olduk. İzmir'de dönüşümün ilk kıvılcımı Uzundere'de yaktık. Şimdi birinci etapta binalar bitmek üzere…
 
***
 
Gelelim o Siirtli Sihirbaz’a… Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak’a…

Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi’nden, yapımcı firma olarak, İzmirli müteahhitlerin dediği gibi “zarar etmeyeceği” kesin.

Hatta küçük bir kazanç bile söz konusu.

Ama Mesut Sancak için önemli olan “para” değil, İzmir’in çehresini değiştirecek bir projeye imza atması. Bir işadamı olarak kent tarihine adını ve kurumsal kimliğini yazdırması.

Bunun da sloganı; “Hayat Buna Değer…”

Uzundere’de inşa edilen binalar, o bildiğimiz, her tarafı dökülen “sosyal konut”lar gibi değil.

Çevre dostu, en ileri teknoloji ile donatılmış, uluslararası standartlarda güçlü yapılar.

İzmir’de inşaat sektöründe öncü rol üstlenen Folkart, bu arada 3 yıl içinde bu kentte 4 milyar 359 milyon liralık yatırım değerine sahip projelere imza atacak.

Sancak, Folkart olarak şuanda 13 ayrı proje üzerinde çalıştıklarını anlattı. Bu süreçte on binlerce kişiye inşaat sektöründe istihdam sağlanacağını da unutmamak gerekli.

Ama farklı bir görüşü de var:

Bir kent sadece inşaat projeleriyle kalkınamaz ve geleceğini şekillendiremez. Bu noktada biz Folkart olarak ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ anlayışımız çerçevesinde kültür ve sanat alanlarında ciddi çalışmalar yapıyoruz. Folkart Gallery, Folkart Academy ve bunun gibi birçok farklı projelere imza atıyoruz. Güzel İzmirimizin kültür ve sanatla geleceğinin şekillenerek, Akdeniz’in kültür ve sanat başkentlerinden biri olmasını arzuluyoruz…

***

Mesut Sancak; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 17 Şubat 1923 tarihinde, İzmir’de düzenlenen Türkiye İktisat Kongresi’nin açılış söylevinde, bu gerçeği yıllar önce vurguladığını anımsatıyor ve ekliyor:

“Atatürk’ün ‘İktisadiyat diyoruz; fakat arkadaşlar, iktisadiyat demek, her şey demektir. 

Yaşamak için, mutlu olmak için, insan varlığı için ne gerekse, onların tamamı demektir. Ziraat demektir, ticaret demektir, emek demektir, her şey demektir.’

Gazi’nin izlerini yıllardır gururla taşıyan İzmir şehri, aslında Atatürk’ün bu sözlerindeki gibi, Türkiye’de her alanda sıçrama kabiliyetine sahip, özel şehirlerin başında geliyor. İzmir artık her noktada, yeni yatırımcıları karşılamaya hazır bir şehir. Biz Folkart olarak İzmir’in muhteşem potansiyeline, geleceğine inanıyoruz. Bu potansiyeli yaşayarak gördük. Her zaman bu şehre layık olmaya çalıştık. Yenilikçi yapı projelerimizle, aslında tüm yatırımcılar için İzmir’de çok iyi bir örnek oluşturuyoruz. İnşaat alanında bizimle bağlantılı tüm yan sektörleri de hareketlendiriyoruz. Yatırımlarımız ile İzmir şehir ekonomisine ciddi katkı sağlıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER