Küçükkurt, Açıklamalarıyla Dikkat Çekti

Üç Gazeteci Bir Konuk programının bu haftaki konuğu İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hasan Küçükkurt oldu.

Ben TV’de yayınlanan, usta gazeteciler Erol Yaraş, Hamdi Türkmen ve Ünal Ersözlü’nün her hafta dikkat çekici konuklara çarpıcı sorular sorduğu Üç Gazeteci Bir Konuk’ta konuk koltuğuna Hasan Küçükkurt oturdu. Küçükkurt asgari ücret uygulaması bir anda kucaklarında bulduklarını belirtirken Suriyeli istihdamının muhtemel sonuçlarına da dikkat çekti.

Programa ilk olarak 2015'in genel değerlendirmesiyle başlayan Küçükkurt şunları söyledi:

“Bütün patronların söylediği tek cümle, '2015 yılı kayıp yıldır.' cümlesi oldu. 2 yılda 4 seçim yaşadık. 7 Haziran'da koalisyon tablosu ülkeyi kargaşaya sürükledi. Suruç'ta yaşanan katliamla başlayan kaos ortamı da dövizin önlenemez yükselişini tetikledi. Sanayiciler olarak bundan çok fazla etkilendi. Tam tek başına bir iktidarın ortaya çıkmasıyla istikrar düşüncesi oluşurken, yaşananlarsa umutlara zarar verdi. Gerçek anlamda hala umutluyuz ama bu terörün bir an önce bitirilmesi lazım. Askerimiz polisimiz şehit olmasın, insanlarımız öldürülmesin. Barışın olmadığı yerde ekonomiyi konuşmanın anlamı yok. Bir yerde barış yerine çatışma ve kargaşa varsa zaten orada ekonomi konuşamazsınız. Bakın birçok insan o bölgede battı. Esnaflar kepenk kapattı. Biz çatışmaların bitmesini istiyoruz ama PKK denen bir terör örgütü var orada. Sivilleri kendine kalkan yapan, insanları bıktıran, yıldıran bir örgüt var. Tek isteğimiz huzurdur.

"Yeni Anayasa için taslak sunduk"

Küçükkurt, başkan yardımcılığını yaptığı TÜRKONFED'in de yeni Anayasa için ciddi bir rapor ve taslak hazırladığını dile getirdi.

“Yeni Anayasa çalışmaları var. TÜRKONFED olarak bizim de buna yönelik bir raporumuz var. Ankara'da bakanlarla görüştük. 12 Eylül'den kalma Anayasa'nın bu ülkeye artık yakışmadığını belirttik. Önerilerimiz var. İçinde ticaret hukukundan bireysel haklara kadar kapsamlı bir proje hazırladık. Benim gözümde tablo çok umutsuz değil. Öyle görmek istediğim için değil, gerçekten çok umutsuz değil.”

Rusya krizi sebze fiyatlarını düşürmedi”

2016 yılında da sıkıntıların devam edeceğini, iş dünyasından birçok ismin parasını elde tutma taraftarı olduğunu belirten Küçükkurt, Rusya ile yaşanan krizde de Putin'in gerilimi tırmandırdığını dile getirdi.

“Bakın Rusya Lideri Putin, krizi sürdürmek istiyor. KGB'den gelmiş değişik bir adam. Sürekli yarayı deşmeye çalışıyor. Malum bir Rus uçağı düştü. Olayın nasıl olduğunu ben konuşamam ama Putin işi yokuşa sürüyor. Gerçi onun da eli çok güçlü olsa başka bir numara yapacak ama onun da Türkiye'ye ihtiyacı var."

"Rusya ile krizin yaş sebze meyvede kendilerine olumlu bir yansımasının bulunmadığını belirten Küçükkurt, “Bize iyi anlamda bir yansıması olmadı. Hatta fiyatların yükseldiğini bile söyleyebilirim. Satın almaları benim küçük kardeşim yapıyor. Fiyatlardan çok şikayetçi. Rusya'ya ağırlıklı domates, yaş sebze gidiyordu. Artık yaş sebze oraya gitmiyor ama biz burada fiyatlardan şikayetçiyiz. Sanırım mallar dolaylı yolla oraya gidiyor. Made in Turkey diye damga basmıyorlar da Azerbaycan üzerinden gönderiyorlar.” dedi.

İşsizlik maaşı alan, iş istemiyor”

Erol Yaraş'ın, TÜİK tarafından açıklanan işsizlik verilerini sorduğu Küçükkurt, programın en çarpıcı cevaplarını ise bu bölümde verdi. Küçükkurt Türkiye'de iş beğenmeme olduğunu, bu nedenle Suriyelilerin sanayici için iyi olacağını ama beraberinde sıkıntılar da doğurabileceğini söyledi.

“Başından beri benim bu konuda bir serzenişim var. Türkiye'de işsizliğin olmadığını söylüyordum ve bana kızıyorlardı. Türkiye'de işsizliğin olmadığını, iş beğenmeme olduğunu söylediğimde bana tepki gösterdiler. Herkes işçi arıyor. Ara eleman arıyoruz. Bana 2 mühendis zaten yetiyor. İZSİAD'a insanları davet ettim iş verelim diye ama sadece 1 kişi geldi. Sanayicinin en büyük derdi işçi bulamamaktır. Adam gidip kıraathanede okey taşı çekiyor ama asgari ücrete çalışmıyor. Ara elemanda böyle bir sorun var. Elbette beyaz yakada çalışan fazlalığı var. O ayrı bir durum. Bu Suriyeli olayı yarayı kapatmaya yardımcı olabilir. Geçtiğimiz yakın tarihte Vestel yöneticisiyle konuştum. Çadır kenti fabrikanın yanına koyup bin kişiyi işe almak istediğini dile getirdi. Çünkü insanlarımız iş beğenmiyor. Genç işsizliğin de bir kısmı üniversitelidir, bir kısmı değildir. Sendika bu duruma 'sömürecek adam bulamıyorsunuz siz' diyorlar. İyi de sigortası maaşı her şeyi yasal bu işlerin. Merdivenaltı neyse de kurumsal şirketler çalışan bulamıyor. Adam kahvede okey oynarken, 'Devlet bana 700 lira işsizlik maaşı veriyor. Neden 1000 lira için çalışayım?' diye konuşuyor. Bakın Suriyeliler için neden yüzde 10'luk kota koyuldu? Türk vatandaşları işsiz kalmasın diye. Mesleki okulların önemini biz hep söylüyoruz. Bu okulların çoğaltılmasıyla belki sorun kapanabilir. Devletin yardımları da bazı şeyleri tetikliyor. İşsizlik maaşı, yaşlı bakanlara maaş, bakılana maaş gibi şeyler de etkin. ”

İşsizlik 2 puan artar”

Küçükkurt, 1300 TL'ye çıkan asgari ücret içinse şunları söyledi;

“Durum tabii pek iyi değil. Yüzde 30'luk bir artış var. Bakın emeğin yoğun olduğu sektörleri bu durum çok fazla etkiledi. Ocak ayında işsizlik oranı 2 puan artar diye düşünüyorum. Gördüğüm her sanayici işten çıkarma yöntemi düşünüyor. Büyük sanayici bu işi bir şekilde çözecek ama KOBİ ne yapacak? KOBİ'lerin durumu ve işin içine Suriyelilerin girmesi işsizliği bir miktar tetikleyebilir. Asgari ücret ciddi bir yük getirdi. Kademe kademe olsa neyse ama böyle pat diye gelmesi kötü oldu.”

Süt fiyatları çok düştü”

Hayvancılıkla ilgilenen Küçükkurt, sektördeki son durumu da şu sözlerle anlatttı;

“Düne kadar Güneydoğu'dan buraya et gelirdi. Artık buradan oraya gidiyor. Oraları meraları PKK zaptetmiş, çatışma var vs gibi olaylar büyük etken. Şimdi yurt dışından küçük buzağıları getirmek serbest. Et ithalatınıysa Et ve Balık Kurumu yapıyor. Tabii fiyatlar arttı. Süt fiyatlarıysa çok düştü. Süt sanayicisi bu dönemde sıkıntı yaşıyor. Bazı büyük firmalar süt almamaya başladı. Süt yerine süt tozu arttı. Süt bir de farklı bir şey. Ürettiğin gün satman gerekiyor. Dolayısıyla böyle de bir handikap var.“

Öğrencilere yemek dağıtımından umutluyuz”

Öğrencilere yemek dağıtımı fikriyle daha önce gündeme gelen Küçükkurt,

“Biz o konudan çok umutluyduk. Hala da umutluyuz çünkü tüm siyasi partiler buna sıcak bakıyor. Test ver çözsün, tost ver yesin mantığından uzaklaşılması lazım. İktidarın süt projesi güzel ama yetmez ve yemek de gerekir. Proje devam ediyor ama ciddi bir projedir bu. Akşamdan sabaha çözülecek bir iş değil. Beklemedeyiz. Finansmanını devlet karşılayacak. Biz de fedakarlık yapalım, yemeği ucuza verelim diyoruz.

İZSİAD'ın sosyal projeleri

İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt, programda dernek olarak hayata geçirdikleri sosyal faaliyetler hakkında da bilgi verdi.

“İzmir için sosyal projelerimiz çok yoğun. Şu anda her gün Çeşme'deki çoğu Suriyeli 300 mülteciye “yemek gönderiyoruz. Dimes 5 bin meyve suyu gönderiyor. Hasan Hüseyin Temel 1 ton üzüm verdi ve onları küçük poşetlerde çocuklara dağıtıyoruz. Devlet sanırım yasal olarak orada yemek dağıtamıyor ama işi biz üstlendik. 2500 yoksul çocuğumuza ayakkabı dağıttık. Önümüzdeki günlerde bin çift daha dağıtacağız. İdil Biret konseriyle Bornova Belediyesi'ne bir ambulans aldık. 10 Kasım'da etkinliklerimiz oldu. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda balomuz oluyor. İş sağlığı ve güvenliği zirvesi düzenliyoruz. Bu tarz zirveleri genellikle işçi örgütleri ve sendikalar düzenler ama biz de yapıyoruz. Bizim bir çalışanımızın sağlığı çok önemlidir. Bu yıl bunun üçüncüsünü yapıyoruz. Sokak çocuklarını işe yerleştirme projemiz vardı yaptık. Sokaktaki 200 çocuğumuza tek tek gidip mont dağıttık. Şakran Cezaevi'ndeki kadınlarımız için çalıştık.”

İzmir-İstanbul Otoyolu burayı uçuracak”

Küçükkurt ayrıca gerek İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, gerekse de iktidarın İzmir için çalışmalarını beğendiğini dile getirdi.

“Türkiye'nin en büyük arıtma tesisine sahip iliz. Kocaoğlu'nun yaptığı işler çevreci yatırımlar. Diğer iller gibi göze hitap eden işlerden ziyade yerin altındaki işler daha ön planda. Benim büyük bir sıkıntım yok. Elbette ufak tefek şeyler var. İZSU geliyor kazıyor, sonra diğeri gelip kazıyor ama bunlar çözülür. Ulaşımın rahatlamasını isterim. Mesela iktidarın tüp geçit projesini de ben destekliyorum. Oturulur konuşulur ve orta yol bulunur diye düşünüyorum. İzmir'de inanılmaz büyük bir umut var. Özel sektör de büyük inşaatlar yapıyor. Yeni şehir merkezi denen noktada gökdelenler yükseliyor. İstanbul-İzmir Otoyolu bittiğinde burası uçacak. Bu gelişmeler piyasayı canlandıracak. İbrahim Turan'ın İzmir için görevlendirmesi beni umutlandırıyor. Kendisiyle görüştük. Adamlar hakikaten bu konuda samimi ve konuya hakimler.”

İş yaşamına sıfırdan başlayan Küçükkurt, son olarak da Ünal Ersözlü'nün sorusu üzerine gençlere tavsiyelerde bulundu.

“Ünal benim işportadan arkadaşımdır. Birlikte kavun, karpuz, marmelat sattık. Ben hep umut tavsiyesinde bulunuyorum. Bir işe girişiyorsanız umudunuz varsa, peşine hırs ve azim eklerseniz o iş olur. Elbette biraz şans faktörü de var ama öncelikle umut, hırs ve azim olsun.“

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER