banner9

Kritik Hafta Sonunda İlk Viraj

Cumhuriyet Halk Partisi'nde bugün 7 ilçede sandık yarışı var. Partililer sandığa gidip yeni ilçe başkanlarını seçecekler.

Kritik Hafta Sonunda İlk Viraj

Burak Cilasun / Ben TV

Cumhuriyet Halk Partisi'nde devam eden kongre sürecinde İzmir'in ilçeleri için işleyen takvimde son hafta sonuna girildi. Bugün ve yarın yapılacak seçimler, partinin İzmir'de önümüzdeki döneminin nasıl geçeceğini göstereceği gibi, Ocak'ta yapılacak Kurultay'da da İzmir'in tavrını ortaya koyması açısından önem gösteriyor.

Bugün sandığa gidecek 7 ilçe, Narlıdere, Karabağlar, Aliağa, Kemalpaşa, Selçuk, Çeşme ve Menemen'den oluşuyor. 

İlçelerin içinde özellikle Narlıdere ve Karabağlar'da çok büyük bir çekişme bekleniyor.

Mevcut ilçe başkanı olan Cafer Esen'in, yeni dönem için aday olmadığı Narlıdere'de Belediye Başkanı Abdül Batur'un desteğini alan Şahin Fırat ile uzun süreli sessizliğini bozan parti içi muhalefetin ilçedeki adayı eski milletvekili adayı Ergin Demir, ilçe başkanı olmak için sert bir rekabet yaşayacak. Mahalle delege seçimleri, ilçede Şahin Fırat'ın önde olduğunu gösteriyor.

Karabağlar'daysa mevcut başkan Orhan Polat ile, Ali İhsan Yıldız, koltuğun sahibi olmak için karşı karşıyaka gelecek. Ali İhsan Yıldız'a Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nun da destek verdiği biliniyor.

Selçuk'taki yarıştaysa parti kadrosuyla, partiye en yakın sivil toplum kuruluşunun kadrosunun karşı karşıya geldiği görülüyor. İlçe başkanlığı görevini yürüten Hasan Uysal, Atatürkçü Düşünce Derneği Selçuk Şube Başkanı Tuncay Kireç ile yarışacak.

Yine iki adaylı ilçelerden Kemalpaşa'da da mevcut başkan Ulviye Üreten, asker kökenli bir isim olan emekli astsubay Ramazan Coşkun ile karşı karşıya gelecek. İkili daha önce bir kez daha rakip olmuş ve ilk yarıştan Ulviye Üreten başarıyla çıkmıştı.

Öte yandan 3 ilçedeyse kongreler sakin geçecek. Aliağa, Menemen ve Çeşme'de mevcut ilçe başkanları Özcan Durmaz, Hürol Taklak ve Ekrem Oran, sandığa tek aday olarak gidecekler.

İlk sonuç Çeşme'den

İlçe kongresine tek adayla giden Çeşme'de, seçim tamamlandı. Ekrem Oran yeniden CHP Çeşme İlçe Başkanı oldu. Oran'ın yönetim kurulunda ise şu isimler yer alıyor;

Hasan Karakurt, Mehmet Aksu, Mualla Çetinkaya, Mustafa Öztürk, Nevzat Yurttaş, Oktay Karadede, Ömer Önal, Özay Dinç, Seher Timuçin, Soner Varhan, Veysel Ayhan ve Zarife Büyüksomalı

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2015, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER