banner9

'Kral Çıplak'

Gamze Kurt sordu; Erol Yaraş yanıtladı: Demirtaş’ın hisse karşılığı topladığı paralarla kurduğu çok ortaklı şirketler; İZair, Efe Rakı, İdol Şarapçılık ile Dalgakıran ve ARKAS ile yapılacağı açıklanan ortak projeler ya yarım kaldı ya da zararına satıldı...

'Kral Çıplak'

GAMZE KURT SORDU; EROL YARAŞ YANITLADI:

Son dönemde İZTO’da yaşanan gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ekrem Bey son yıllarda birçok proje üretti. İzmir’de de “Projeci Başkan” olarak anıldı. Hatta bir ara “Büyükşehir’e aday olsun”, “Keşke Sanayi Bakanı olsa” diyenler oldu. Ama iyi ki de olmamış. Çünkü Sayın Demirtaş’ın yaptıklarına baktığımız zaman, artı eksi kar hesabını masaya koyduğumuzda eksilerinin çok fazla olduğunu görüyoruz. Ekrem Bey’in başarılı projelerinden bir tanesi Ekonomi Üniversitesi. Fakat üniversite dışında başarısızlığa uğramış birçok projesi var. Mesela İzmir Havayolları İZair vardı. İZair Pegasus’a satıldı. Arkasından Efe Rakı vardı. Dalgakıran projesi vardı. Alsancak sigara fabrikasının ARKAS ile beraber yapımı vardı. İdol şarapları vardı… Bunların hepsinin sonu hüsran oldu. ilginç- tir ki bu projelerde Ekrem Bey’in dışında hemen hemen herkes zarar gördü. Bu arada yapılan birçok ortak inşaat oldu, bunlar mahkemelik oldu. Kiminde Ekrem Bey beraat etti, kiminde davalar devam ediyor. O nedenle projeci diye anılan Ekrem Bey bugün “Kral Çıplak” durumunda. Ben merak ediyorum; neden İZTO veya bu işe ortak olanlar Ekrem Bey’den hesap sormuyorlar. Öte yandan az buz paralar da harcanmadı buralarda. Milyonlarca dolar patladı gitti buralarda. Ekrem Bey Efe Rakı’yı oğluna devrettiğini söylüyor. Ama bu durum Ekrem Bey’in başarısız olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Ekrem Bey oğlunun arkasına saklanarak bu ucuz politikaya gitmemeli. Mesela Ekrem Bey, son dönemlerde bazı ortaklardan satın alınan hisselerle ilgili bir açıklama yapmak ister mi? Peki İZair’de oğlunuz da mı vardı da elinizden çıkarma gereği hissettiniz? Dalgakıran’da ne oldu? Daha bunu gibi sorulacak birçok soru var. Onun için önümüzdeki günlerde yapılacak İZTO seçimleri çok önemli. Artık İZTO üyelerinin aklıselim davranarak odayı yenilemenin formülünü bulmalılar. Bina olarak yenilenmiş olabilir ama kafa yapısı olarak da İZTO atılım yapmalı.

KIRAN KIRANA BİR KONGRE OLABİLİR

CHP’deki seçimleri nasıl yorumluyorsunuz? İzmir’de sizce kim başkan olur, şu anda en güçlü kim görünüyor?

En güçlü isim Aziz (Kocaoğlu) Bey’in aklındaki isimdi. Biliyorsunuz geçen hafta Aziz Bey bol bol toplantı yaptı ve nabız yokladı. Bu toplantılar sırasın da aklımda kimse yok dedi. Fakat Aziz Bey’i tanıyanlar onun beyninde bir ismin olduğunu çok iyi biliyorlardı. Bu isim Buca Belediyesi Meclis Üyesi Deniz Yücel olarak ortaya çıktı. Şimdi il kongresine çok az bir zaman kala Aziz Kocaoğlu muhalifleri başka bir aday etrafında birleşirlerse İzmir’de kıran kırana bir kongre izleriz.

Peki Aziz Kocaoğlu ne yapmaya çalışıyor?

Aziz Bey 2019’u nasıl dizayn edeceğini düşünüyor. Çünkü en kötü milletvekili dönemini Aziz Bey bu dönemde yaşadı. İzmir’deki CHP milletvekillerinin bir tanesi bile Aziz Bey ile beraber çalışmıyor. Bu şehirde biliyorsunuz AK Parti muhalefet. Aziz Bey’in muhalefetle yaptığı tartışmalarda bir tane milletvekilinin Aziz Bey’e sahip çıktığını göremezsiniz. Aziz Bey hem bundan şikayetçi hem de yapılan ön seçim Aziz Bey’in karşısına bu tabloyu çıkardığı için yapabileceği bir yok. 2019 seçimlerinde bana göre Kocaoğlu kesin aday. 2019’da İzmir’de hem ilçe belediye başkanları anlamında hem de milletvekilleri anlamında söz sahibi olmak isteyen kişi Aziz Bey. Çünkü bir dönem daha çalışacaksa böyle kopuk, parçalı bir yapıdaki CHP örgütüyle bir araya gelmek istemiyor. O yüzden kendisiyle iyi çalışabileceği bir il başkanının olmasını istiyor. Alaattin Yüksel ile birlikte genel merkezde ağırlığını koymak istiyor. 

2018 SÜRPRİZLERE AÇIK

Sizce 2017 nasıl geçti? Hem sektörel açıdan hem de genel olarak değerlendirdiğinizde neler söylersiniz?

Her sektörde olduğu gibi bizim sektörde de sıkıntılar vardı. Bugün baktığımızda gazetelerde hiç ummadığımız köşe yazarlar, editörler işlerinden ayrılıyorlar. Herkes şuanda 2018’in ne getireceğini göremediği için birtakım tasarruf tedbirleri adı altında ne yapacağını düşünüyor. Çünkü Türkiye her dakika her şeyi yaşayabilen bir ülke olduğu için herkes 2018’e tedirginlik içinde giriyor. 

2018 ile ilgili beklentileriniz nedir?  

2018’de umarım bu düşündüğümüz kara tablolar yaşanmaz. Türkiye özellikle ekonomik anlamda daha rahatlar. Bugün birçok parti erken seçimi dile getiriyor, ki ben bunu çok uzun zaman önce söylemiştim, 2018’de hala erken seçim olacağına inananlardanım. Çok sürprizlere açık bir 2018 bizi bekliyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER