Köylülerin Keçi Mutluluğu

İzmir’in Ödemiş ilçesinde 3 ay önce Ödemiş Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından keçi sahibi yapılan 25 dar gelirli köylü, keçilerin yavrulamasıyla büyük sevinç yaşadı. Köye gelen Kaymakam Abdullah Dölek, keçi sahiplerinden yoğun ilgi gördü.

Köylülerin Keçi Mutluluğu
 
Ödemiş Orhangazi Köyü’nde yaşayan 25 dar gelirliye Ödemiş Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından 25 Saanen Keçisi dağıtıldı. 3 ay önce dağıtılan keçiler 2’şer, 3’er, 4’er yavru yapınca köy kadınları, günde 1-3 kilo arası süt veren keçileri el üstünde tutmaya başladı. Kadınlar, köylerine gelen Ödemiş Kaymakamı Abdullah Dölek’e sevgi gösterisinde bulundu.
 
Keçilerin yavruladıktan sonra durumlarını görmek için köye giden Kaymakam Abdullah Dölek, geldiğini duyan köy kadınları tarafından ilgiyle karşılandı. Keçileri iplerinden tutarak yavrularıyla birlikte köy meydanına getiren köylüler, köy meydanını panayır alanına çevirdi. Keçilerin yavrularıyla birlikte çıkardıkları sesler karşısında kahkahalarına engel olamayan Kaymakam Abdullah Dölek, “Orhangazi Köyü ilçemizin şirin köylerinden bir tanesi. Bu köyümüz aynı zamanda keçi meraklıların yaşadığı bir köy. Saanen Keçileri’ni, proje kapsamında sosyal yardımlaşma fonundan köyümüzdeki 25 dar gelirli aileye dağıttık. Keçilere özellikle kadınlarımız sahip çıktı. Buraya tekrar geldiğimiz zaman, bazı keçilerin ikiz, üçüz ve dördüz yavruladıklarını gördük. Bu bizi çok mutlu etti” dedi.
 
KÖYLÜ DAHA ÇOK KEÇİ İSTEDİ
 
Kaymakam Dölek’in kendilerine bir keçi parası verdiğini de hatırlatan Orhangazi Köyü’nden Nazire Ünlü, aldıkları keçinin süt veriminden memnun olduklarını söyledi. Ünlü, “Maddi durumumuz çok kötü, biz Kaymakamımızdan devamlı yardım bekliyoruz. Çünkü, doktora gidecek yol paramız bile yok. Keçilerden elde ettiğimiz 2’şer kiloluk sütle geçimimizi sağlıyoruz. Kaymakam beyimizden daha çok keçi istiyoruz” dedi. Köyün maddi yönden güç durumda olduğunu kaydeden Fadime Ünlü ise, “Kaymakamımız bizlere birer tane keçi verdi. Kendisine çok teşekkür ediyoruz, sağ olsun. Kaymakamımızın daha yardımlarını bekliyoruz. Keçilerimiz ikişer üçer tane doğurdu, her gün ikişer üçer kilo süt alıyoruz, çok mutluyuz ancak her haneye yeniden keçi verilmesini bekliyoruz” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2014, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER