Kosovalılar İzmir'e Gelecek

Önümüzde 5 yıl içinde AB’ye girmesi öngörülen Kosova’dan, siyasetçiler ve iş adamlarından oluşan bir heyet nisan ayında İzmir’e gelecek. Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar’ı ağırlayan Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği (BATÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kazançoğlu, “Kosova hızla gelişen bir ülke. Yatırımcılar için altın fırsatı ayağımıza getirecek" dedi.

Kosovalılar İzmir'e Gelecek
Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı Mahir Yağcılar, nisan ayında yapılacak İzmir ziyaretine Kosova Çevre ve Şehircilik Bakanı Ferit Agani ve ilgili bürokratların yanısıra iş dünyasından da isimlerin katılacağını, yeni işbirlikleri için zemin hazırlayacaklarını söyledi. Kosova’da Türkçe’nin öğretilmesi ve tarihi, kültürel değerlerin koruması için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Bakan Yağcılar, Türkiye ile ilişkilerin Kosova’yı geliştireceğine inandıklarını, İzmir’in ise bunda köprü görevi göreceğini, BATÜDER’in de kendilerine itici güç sağladığını belirtti.
 
BATÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kazançoğlu ise iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine katkı koyduklarına dikkat çekerek, Kosova’nın AB’ye adım adım yaklaştığını ve önümüzdeki 5 yıl içinde tam üyeliğin gerçekleşeceğinin öngörüldüğünü ifade ederek, İzmir iş dünyası için bunun altın değerinde bir fırsat olduğunu söyledi. Nisan ayındaki Kosova çıkarmasının bu açıdan da önem taşıdığına dikkat çeken Kazançoğlu; turizm, tarım ve tarıma dayalı sanayi ile birçok iş kolundaki yatırım avantajlarının iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Kazançoğlu, "Nasıl BATÜDER, Balkanlar ile İzmir arasında önemli bir köprü görevi görüyorsa, Kosova’da Avrupa’ya açılımda anahtar ülke konumunda bulunuyor. İzmir iş dünyası bu fırsatı kaçırmamalı" dedi.
Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2016, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER