Kosova İle Sıcak Temas

Kosova’da yapılan 2015 Business Forum Prizren Fuar ve Konferansı’na katılan Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği (BATÜDER) Başkanı Akın Kazançoğlu, yaz aylarında Antalya ve Kuşadası’nı tercih eden Kosovalıları Çeşme’ye çağırdı.

Kosova İle Sıcak Temas
Türk ve Kosovalı iş adamları tarım, turizm ve tekstil başta olmak üzere birçok alanda ikili görüşmelerde bulunduğu 2015 Business Forum Prizren Fuar ve Konferansı, Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı Hykmete Bajrami ile Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, milletvekilleri ve iş dünyasının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Üç gün devam eden ve dün sona eren foruma BATÜDER, 30 kişilik bir heyetle katıldı. 13 ülkeden gelen iş dünyasını temsilcilerinin katıldığı forumda, özellikle İzmir ve forumun düzenlendiği Prizren arasındaki turizm potansiyeli değerlendirildi.
 
BATÜDER Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, Avrupa’nın en genç ve eğitimli nufüsuna sahip Kosova’nın 8 yıllık hızla gelişen bir ülke olduğunu, önümüzdeki 5 yıl içinde de Avrupa Birliği’ne girmesinin beklendiğini söyledi. Bu sürenin yatırımcılar için "altın" değerinde olduğuna dikkat çeken Kazançoğlu, "Kosova, Avrupa Birliği’ne girdiği anda buraya gelmek dahi belli şartlara bağlı olacak. Vizeden tutun da yatırım yapmak isteyenler için kurallar değişecek. O yüzden biran önce buraya adım atıp, yol alınması gerekiyor" dedi.
 
Amerika’nın Kosova’ya kota uygulamadığını, bunun da her türlü ürünü satma imkanı getirdiğini söyleyen Kazançoğlu, "Yatırımı düşenen hemen harekete geçsin. Bir kere lojistik olarak çok avantajlı çünkü Avrupa’nın tam kalbinde. İşçi maliyeti son derece uygun. Vergi ve teşvikler de öyle. Ama hepsinden önemlisi en büyük avantaj, Prizren’de Türk nüfusun yüksek oluşu. Burada her üç kişiden ikisi Türkçe konuşuyor. Balkan ülkeleri arasındaki toplam dış ticaret hacmimiz 25 milyar dolar. 2023’te 50 milyar dolar hedef var. Bu hedefe ulaşmak için tüm yollar mevcut. Turizmden başlayabiliriz. Kosovalılar yaz tatillerini Antalya ve Kuşadası’nda geçiriyor. Gelin Çeşme’de tatil yapın" diye konuştu.
 
Turizm davetine Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar destek verdi. Yağcılar, "Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkesiyiz. Turizm sektöründe İzmir ile ortak hareket etmek istiyoruz. Siz kış turizmi için Prizren’e biz de yaz aylarında Çeşme’ye gelelim" dedi. Kosova Ticaret Sanayi eski Bakan yardımcısı Cüneyt Ustaibo da Kosova’da Avrupa’nın 420 milyon Euro yatırımla Avrupa’nın en büyük kayak merkezi yatırımının sürdüğünü hatırlattı, bunun için İzmir’den direk uçuş istedi.
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2015, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER