banner9

Koruma Kurulu Kararını Verdi

İzmir’de Karşıyaka Anayasa Meydanı’nda bulunan Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı’nın Karşıyaka Belediyesi tarafından büyütülmesi projesinin yarattığı tartışmayla yaşanan ilk kriz İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun kararıyla son buldu. Anıtın tescillenmesi talebini reddeden Kurul’un, yapılmak istenen yeni anıt projesinin Karşıyaka Belediyesi’nce değerlendirilmesine karar vermesi üzerine, Karşıyaka Belediyesi çalışmalara en kısa sürede başlayacak.

Koruma Kurulu Kararını Verdi
Karşıyaka Belediyesi, 44 yılda yıpranan, AFAD raporuyla da yıkılabileceği belgelenen ’Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı’nı baştan sona yenileme kararı aldı. Karşıyaka’nın simgesi olan yapı, 6 ayda tamamlanması planlanan projeyle 3 kat daha büyük olarak yeniden yapılacak. 2015 yılından itibarin projeyle ilgili ön çalışmaları başlatan Karşıyaka Belediyesi’nin harekete geçmesiyle ise tartışma çıktı. Karşıyaka’daki bazı sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi. Babası mimar Erkal Güngören’in anıtın müelliflerinden biri olduğunu belirten mimar Ela Güngören, kendilerinden izin alınmadığı için belediyeyi eleştirdi. Koruma Kurulu’na anıtın tescillenmesi için başvuru yapıldı. Kurul da değerlendirme sonuna kadar uygulamaya geçilmemesini istedi. Öte yandan gazeteci Mustafa Feyzi Hepşenkal ve avukat Murat Fatih Ülkü de yürütmenin durdurulması istemiyle idare mahkemesine başvurdu.
 
Karşıyaka Belediye Başkanı CHP’li Hüseyin Mutlu Akpınar ise anıtın yıpranmış olduğunu,  uzun yılların ihmalkarlığı nedeniyle başta can güvenliği olmak üzere birçok olumsuzluğu barındırdığını açıkladı. Akpınar, "Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak adına belediyenin de bayrağında olan, simgesi olan anıtı Karşıyaka’ya İzmir’e yakışır şekilde yeniden yapmaya karar verdik. Anıtın yasal müellifi Heykeltıraş Prof. Tamer Başoğlu’nun izniyle yenilenmesine karar verildi" dedi.
 
KURUL KARARINI VERDİ
 
Anıt tartışmasına Koruma Kurulu noktayı koydu. Karşıyaka’da Anayasa Meydanı’na giderek anıtı yerinde de inceleyen Kurul üyeleri son kararlarını verdi. Anıtın tescillenmesi başvurusuyla ilgili olarak anıtın korunması gerekli kültür varlığı tanımına girmediği sonucuna ulaşan Kurul, tescil edilmesine gerek bulunmadığı kararı aldı. Böylece, anıtın yerinden kaldırılıp ya da yıkılmasının önünde engel kalmadı. Öte yandan anıtın yeni projesinin uygulanmasıyla ilgili de bir karar veren Koruma Kurulu, anıtın Yalı Caddesi’ndeki tescilli yapılara uzak mesafede olması ve görsel olarak etkilenmeyeceği tespitiyle, projenin Karşıyaka Belediyesi tarafından değerlendirilmesine karar verdi. Böylece yeni projenin yapılmasının önü açıldı.
 
İPTAL DAVASI SÜRÜYOR
 
Karşıyaka Belediyesi bu kararın ardından en kısa sürede anıt projesiyle ilgili çalışmalara başlayacak. Ancak öte yandan gazeteci Mustafa Feyzi Hepşenkal ile avukat Murat Fatih Ülkü’nün anıt projesinin yapımına olanak sağlayan idari işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptali için açtığı dava ise devam edecek.  Bu davada mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesi durumunda anıt projesi çalışmaları duracak.
 
"72 FORE KAZIK ÇAKILACAK"
 
Çalışmalar kapsamında Atatürk, Zübeyde Hanım ve mermi taşıyan Türk analarının yanı sıra öğretmen, hukukçu, kimyager olarak tasvir edilen kadın heykellerinin bulunduğu anıt, 15 metreden yaklaşık 42 metreye yükseltilecek. 72 adet fore kazık çakılacak. Etkili bir ışıklandırma sistemiyle Körfez’in her yerinden görünmesi sağlanacak. Anayasa Meydanı da yenilenecek. Tören alanı olarak kullanılan kısım büyütülerek, aynı anda daha kalabalık topluluklara hizmet edebilir hale getirilecek. Çalışmalar yaklaşık 6 ayda tamamlanacak. Ayrıca, eski yapının parçalarından da çeşitli anı eşyaları üretilecek.
Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2017, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER