banner51

Korku Filmi Gibi

İzmir’in Gümülpaşa Semti’nde, inşaat firması gecekondu olarak yapılan 3 evi yıktıktan sonra inşaat için harfiyat çalışması başlattı. Toprak kaymaları nedeniyle istinat duvarı yapılıp önlem alınıncaya kadar, üst bölgede bulunan iki apartman için Bayraklı Belediyesi, boşaltma kararı verdi. Buna direnen ev sahipleri, yıkılma tahlikesi olduğu öne sürülen alanda 6 aydan bu yana  önlem alınmamasına tepki gösterdi. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, o bölgede firmanın yapması ge...

Korku Filmi Gibi
Gümüşpala’da, Altınyol yanındaki alanda, gecekondu evlerini satın alan inşaat firması, geçen Haziran ayında, kazı çalışması başlattı. Büyük iş makinelerinin de kullanıldığı kazı çalışmaları sırasında, gerekli planlama yapılmadığı için bazı bölgelerde çökmeler görüldü. Bunun üzerine inşaat firmasının başvurusu ile bölgede inceleme yapan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, kazıdan dolayı heyelan riskinin bulunduğunu, iki apartmana 1.5 metre yakınlıkta büyük çatlaklar oluştuğunu belirtti, bunun için de burada bulunanların tahliye edilmeleri yönünde karar verdi.
 
BELEDİYE TAHLİYE KARARI ALDI
 
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden gelen istek doğrultusunda da, Bayraklı Belediyesi encümen kararıyla, iki apartmanın boşaltılması için Ağustos ayında tahliye kararı verdi. Belediyenin bu kararına tepki gösteren apartman sakinleri, mimar ve mühendis odalarından, tahliye gerekmediğine dair rapor aldı. Bunu da mahkeme kararıyla onaylattı. Ancak, 6 aydan bu yana apartman sakinlerinin bu alanda, istinat duvarı gibi gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını beklemesine rağmen ne inşaat firması ne de belediye adım atmadı. Her gün ölümle burun buruna geldiklerini ve korkuyla geceleri yataklarına girdiklerini söyleyen apartman sakinleri, biran önce önlemlerin alınmasını istedi.
 
DUVARI BELEDİYE YAPACAK
 
Harfiyat çalışmasını yapan inşaat firmasının kendisine tanınan yasal sürede istinat duvarını yapmaması ve gelen tepkiler üzerine Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın talimatıyla, ekipler harekete geçti. İstinat duvarını belediyenin yapacağını söyleyen Karabağ, şöyle dedi:
 
"O bölgede bir sıkıntı vardı. Yasalar çerçevesinde kural gereği, inşaat firmasına süre verdik. Bunun sonunda o duvar yapılmadı. Şimdi biz yapacağız" dedi. Bu arada belediyenin yaklaşık 400 bin TL tutacağı hasaplanan istinat duvarını yaptırdıktan sonra bunu faiziyle inşaat firmasından tahsil edeceği belirtildi. Ayrıca, bölgeye inşaat mı yapılacağı yoksa kamulaştırılıp başka bir amaç için mi kullanılacağının ise sonraki süreçte belirleneceği açıklandı.
Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2014, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER