Körfez'de Sanat Var

Sanatın sergileme alanını hayatın içine, şehrin sokaklarına taşıyan dünyaca ünlü Fransız sanatçı Daniel Buren Renkli Tuval Yelken Yarışı ile İzmir Körfezi’ni sanat mekanına dönüştürecek.

Körfez'de Sanat Var
Çizginin gücünü vurgulayan bir dünya sanatçısı ’Daniel Buren’ dünyanın çeşitli kentlerinde ve Louvre Müzesi, Palais Royal gibi önemli mekanlarda yaptığı sanatsal çalışmalardan sonra şimdide “Yelkenler/Tuvaller" projesi ile İzmir’e geliyor. Savaş sonrası dönemin en önemli çağdaş sanatçıları arasında yer alan Daniel Buren’in imzası haline gelmiş beyaz aralıklarla bölünen renkli çizgilerden oluşan tuval yelkenli tekne filosu 17 Ekimcumartesi günü saat 11.00’de Karşıyaka Yelken Kulübü önünden başlayarak İzmir Körfezi’nde yarışacak. Yarışın hemen sonrasında, teknelerin yelkenleri "Yelkenler/Tuvaller" 19 Ekim tarihinden itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihi Havagazı Fabrikası’nda sergilenecek.
 
Daniel Buren ve ekibi tarafından video ve fotoğraf çekimleri yapılacak olan yarışın katalog ve video-art cdleri, uluslararası müzeler ve sanat camiası tarafından takip edilen Daniel Buren yayınlarında yer alacak. Daniel Buren Yelken Yarışı ve Sergisi Ege Üniversitesi Uluslararası EgeArt Sanat Günleri etkinlikleri kapsamında; Akbank ana sponsorluğunda, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı katkıları, AB Bakanlığı, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Konak Belediyesi, Fransız Kültür Merkezi, Karşıyaka Spor Kulübü, Bosna- Hersek Fahri Konsolosluğu, İtalyan Konsolosluğu, Polonya Fahri Konsolosluğu, Slovakya Fahri Konsolosluğu ve Yaratıcı Çocuklar Derneği işbirliği ve Maçka Sanat Galerisi’nin katkılarıyla düzenlendi.
 
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2015, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER