banner9

Kordon'da İşgaliye Ücreti Tartışması

Konak Belediye Meclisi’nde Kordon’daki işletmelerden alınan işgaliye ücretlerinini metrekaresinin 0,90 kuruştan 1 TL’ye çıkması tartışma yarattı. Ak Parti Grubu’nun işgaliye ücretinin 0,50 kuruşu indirilmesi talebine Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, her yerden 1 TL tahsil ettikleri ücreti Kordon gibi ekonomik anlamda canlı olan bir yerden yarı fiyatla alamayacaklarını söyledi.

Kordon'da İşgaliye Ücreti Tartışması
 
Eylül ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Kordon’la ilgili yetkileri devralan Konak Belediyesi’nde işgaliye ücretleri tartışma konusu oldu. Konak Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısında hem AKP Grubu hem de Kordon esnafından işgaliye ücretlerinin düşürülmesi talepleri görüşüldü. Başkan Sema Pekdaş, son değişiklik sonrasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden devraldıkları yetki doğrultusunda 90 kuruş olan birim metrekare ücretlerini eşitlik ilkesi gereği 1 liraya çıkarttıklarını söyledi. Pekdaş, "Biz her yerden 1 lira alırken, Kordon gibi ekonomik anlamda canlı olan bir yerden yarısını alamayız. Kamuya ait yolları işgal eden işletmelerden, halkın bu sabrına karşılık bu tutarı almamız doğru değil" dedi.
 
Başkan Yardımcısı Sinan Toygun, belediye meclisin konu hakkında karar alma yetkisinin bulunmadığını ve işgaliye ücretlerinde tarifeyi belirleme yetkisinin ise Bakanlar Kurulu kararları ve kanunlar ile sınırlandırıldığını dile getirdi. Toygun, 2013 yılında belirlenen ücret tarifesinin yeni düzenleme çıkartılana dek uygulanmaya devam edebileceğini söyledi.
 
AK Parti Grup Başkanvekili Ömür Şanlı, işgaliye ücretlerinin Konak sınırlarının tamamında 50 kuruş olmasını istediklerini kaydetti ve "Bakanlar Kurulu alt ve üst limitlerini belirler. Tutarı belirleme yetkisi belediye meclisindedir" dedi. CHP Grup Başkanvekili Ahmet Karadağ, “Esnafın lehine olacak her türlü karara varız. Ülke ekonomisi hükümetin işidir. Önce bu belirsizliğin ortadan kalkması gerekir. Sadece Kordon’da böyle olacaksa bu düzenlemeye karşıyız. Konak ilçesindeki tüm esnaflara yönelik iyileştirmeye CHP grubu olarak olumlu bakıyoruz" dedi. Konu ilgili komisyonlarca görüşüldükten sonra karara verilecek.
 
 
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER