banner9

Köprülü Kavşak Açıldı

Altınyol’u rahatlatacak köprülü kavşak üç ay önce açıldı

 
İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Altınyol’dan Bornova ve Bayraklı ilçelerini birbirine bağlayacak Adnan Kahveci Köprülü kavşağını, projenin temeli atılırken açıklanan tarihten üç ay önce açtı. Bazı kesimlerin AVM’lerle ilgili belediyeyi suçladığını söyleyen Kocaoğlu, "Bugün kentteki tüm AVM projelerinin planları ya 1999 yılı öncesinden ya da Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ gibi gibi plan yetkisi olan kurumlar tarafından yapılmıştır" dedi.
 
Altınyol’dan Bornova ile Bayraklı ilçelerini birbirine bağlayacak Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı hizmete girdi. Törene CHP İzmir milletvekilleri Mustafa Balbay, Murat Bakan, CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel, ilçe belediye başkanları, bisikletçiler ve vatandaşlar katıldı. Kavşağın açılış kurdelesini, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları birlikte kesti. Büyükşehir Belediyesi’nin 11 Nisan 2015 tarihinde temelini attığı ve yürüttüğü ve sözleşmesindeki proje bitim tarihi olan 31 Mart 2016’dan yaklaşık 3 ay önce hizmete açılan kavşak 31.5 milyon liraya mal oldu. Özellikle büyük projelerdeki tarih sarkmaları yüzünden eleştirilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, törende projeyi gerçekleştiren şirkete de işi üç ay önce tamamladığı için teşekkür etti. Belediye’nin bir çok yol, bulvar yaptığını belirten Kocaoğlu, “Ancak Bornova ve Bayraklı sınırları içindeki Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi ile Buca’daki Homeros Bulvarı İzmir’i kurtaracaktır. Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi Ankara asfaltına hem de Bornova’da kilitlenmiş Atatürk Caddesine alternatiftir. Üç-dört ev kamulaştırması kaldı. Alındığında Manisa-İstanbul yönünden gelen sürücüler Bornova, Karşıyaka, Altınyol ile buluşacaktır. Homeros Bulvarı Buca’da trafik sıkışıklığı rahatlatacak yoldur. Buca’da 2.5 km iki tünelle Gültepe ve askeri bölgenin altından Altındağ ve garaja çevre yoluna viyadükle geçilecek. Aksilik olmazsa 2019 yılına kadar bu bulvar da hizmete açılacaktır" dedi.
 
 
YENİ KENT MERKEZİ’NDE YATIRIMLAR İÇİN PROBLEM YOK
 
Kocaoğlu, Yeni Kent Merkezi plan notlarında mahkeme kararıyla gerçekleşen iptalle ilgili de açıklama yaptı. Aralık ayı Meclis toplantısında yeni plan notunun kabul edildiğini belirten Kocaoğlu, "Yeni Kent Merkezi’nde yatırımların önü açılmıştır. Sanıyorum ’İnşaat yapılmıyor’ söylentileri var. Hiç bir problem yoktur. Sadece liman arkasında bir problem var. Onu da uzlaşarak çözmeye çalışacağız" dedi.
 
KENTİN GELECEĞNİ TIKAYACAK PROJLERE PRİM VERMİYORUZ
 
Aziz Kocaoğlu, Göztepe ve Karşıyaka statları yapım ihalesinin iptaliyle ilgili de konuştu. Kenti korumak, doğru iş yapmak istediklerini belirten Kocaoğlu “Yarın dönülecek 15-20 yıl sonra hepimizin başına problem olacak. Kentin geleceğini tıkayacak projelere prim vermiyoruz. Biz Göztepe ve Karşıyaka Yalı’da yapılan statların yanlış olduğunu, alternatif yerlerde daha büyüklerinin hatta spor komplekslerinin yapılması gerektiğinin altını defalarca söyledik. Ama taraftarın isteği var. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Karşıyaka statı için 2750 metrekare araziyi tahsis etti. Biz de Göztepe statı için 1400 metrekare araziyi tahsisi ettik. Pazartesi Meclis’te 4 bin metrekare arazimizi hiçbir maddi talepte bulunmadan Alsancak Stadı için Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsis ediyoruz. ’İzmir Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar spora, altyapıya ne yaptı?’ deniyor. ’Hiçbir proje gerçekleştirmedi’ deniyor. Halkapınar Spor Salonu, Karşıyaka Spor Salonu, 24 tane spor salonu Bornova’da buz sporları salonu yaptık. Yapılan sahaları, okullara verdiğimiz desteği saymıyorum. Kamil Okyay Sındır ile başladığımız Olgun Atila ile sürdüdüğümüz Doğanlar Stadı bitmek üzere. Tire Beledeyesi ile de Tire Stadı’nı yapıyoruz. ’Ne yaptı’ diyenlere stat cevaptır. Stat bizim işimiz olmamasına karşın nerede acil ihtiyaç varsa oradayız" dedi.
 
 
AVM SÖYLENTİLERİNE CEVAP
 
Aziz Kocaoğlu, İzmir’deki AVM’lerle ilgili de çarpıcı açıklamalar yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin AVM planları yaptığı söylentileri olduğunu belirten Kocaoğlu “İzmir Büyükşehir Belediyesi ve CHP’nin AVM’lere bakışı herkes tarafından bilinmektedir. İki dönem milletvekilliğimi yapmış PM üyesi Mehmet Ali Susam milletvekili olduğu günden itibaren AVM yasası çıkması için çaba gösterdi. O yasa çıkmamıştır. Çıkmayacaktır. Bugün AVM projesi olarak kentin içinde yapılan tüm projelerin planları ya 1999 senesinden önce ya da Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ gibi gibi plan yetkisi olan kurumlar tarafından yapılmıştır. Bunun böyle bilinmesinde fayda var" dedi.
 
ARABA BAŞINA DEĞİL YOLCU BAŞINA DESTEK VERİLMELİ
 
Aziz Kocaoğlu, halk otobüslerine ayda 1000 TL’ye kadar teşvik verilmesiyle ilgili çıkan yeni uygulamayı eleştirdi. İzmir’de ulaştırma kooperatifleri ve minibüsçüler ile yol haritası belirlemek için yıllardır çalışma yaptıklarını belirten Kocaoğlu ücretsiz binişler nedeniyle özel halk otobüsleri için Hükümet tarafından verilen sübvansiyon uygulamasının eksik olduğunu söyledi. Kocaoğlu “Bu mesleği ircaa edenlerin ekmeğiyle oynamayalım, bir kıstas bulalım diye senelerdir uğraşıyoruz. Bugün, hem vatandaşların biz devreye girdiğimiz için kazançları düştü, hem bizim kazancımız düştü. Şimdi halk otobüslerine ayda 1000 TL teşvik veriyorlar. İzmir’de halk otobüsü yok. Ankara ve İstanbul’da görüştüğümüz ulaşımcılar İzmir’de iyi ki halk otobüsü olmadığını söylüyorlar. Bu çıkan uygulamanın belediye otobüslerini, belediye şirketlerini, dolmuşlarını da kapsayacak şekilde ve araba başı değil taşıdığı yolcuya göre bir sisteme bağlanması gerekmektedir. Araba başına verilecek paranın hiçbir geçerli nedeni yoktur. Havada kalacaktır. Çalışanlar çalışmayan suyu taşıyanla testiyi kıran bir olacaktır. Acilen bu uygulamanın düzenlenmesi, hem toplu ulaşımda çalışanların zarar görmemesi hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin zarar görmemesi, vatandaşın daha iyi hizmete taşımamız gerektiğinin altını çizmek istiyorum" dedi.
 
HUZURA İHTİYAÇ VAR
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri yatırımları yaptığını ancak bunların 1-2 ay geç de olsa olacağını belirten Kocaoğlu “Bizim şu anda huzura ihtiyacımız var. Birlik beraberliği ihtiyacımız var. Ülkemizdeki terör, iç kavga ve çevre komşularımızdaki problemler sürdükçe bu yaptıklarımız hepsinin hiçbir kıymeti yok. Biz birlik olmak durumundayız. Her toplantıda söylüyorum, barışı başka devletler kurmayacak. Barışı siyasi iktidarlar kurmayacak. Kalıcı, gerçek barışı tüm Türkiye Cumhuriyeti’ndeki 78 milyon vatandaş kuracak. O zaman barış kalıcı olacak" dedi.
 
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, törende yaptığı konuşmada açılan kavşağın Bornova, Karşıyaka ve Bayraklı’ya değil İzmir trafiğine katkısı olacağını söyledi. Karabağ, Kocaoğlu, bürokratlar ve yapımcı firmaya teşekkür etti.
 
 
Konuşmaların ardından kurdelenin kesilmeyle birlikte kavşak hizmete açıldı.
 
 
Proje kapsamında, Smyrna Meydanı’ndan Anadolu Caddesi’ne kadar bağlantıyı sağlayan mevcut Bayraklı Adnan Kahveci Kavşağı’nın tren yolu geçişinden sonraki bölümü yenilenerek köprülerle Altınyol’a kadar uzatıldı. Bu sayede Altınyol bağlantısıyla Konak ve Karşıyaka yönünden gelen araçlar Nur Sultan Nazarbayev Bulvarı, Smyrna Meydanı, Manas Bulvarı ve Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’nin tümünü aşıp Bornova ve Manisa yoluna kadar ulaşabilecek. Yeni köprülü kavşak, Bornova ve Bayraklı yönünden (Smyrna Meydanı üzerinden) Konak ve Karşıyaka’ya da Altınyol aracılığıyla kesintisiz bağlantı sağlayacak.
 
Homeros Vadisi, Bornova Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi ve Smyrna Meydanı’nı geçerek gelinen köprülü kavşak, Bayraklı Altınyol kıyılarına inilecek aksın da son halkası oldu. Kent trafiğine nefes aldıracak kavşakta bisiklet kullanıcılarını da unutmayan Büyükşehir Belediyesi, yol kenarlarında özel bölümler oluşturdu.
 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2016, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER