Kontenjan Sayısı Tartışmaya Yol Açtı

Haziran'da gerçekleştirilecek genel seçim öncesinde CHP Genel Merkezi'nin İzmir'den 6 milletvekili için kontenjan kullanma kararı alması örgüt içinde farklı söylemlere yol açtı.

Burak Cilasun / Ben TV

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kontenjan tartışması yaşanıyor. Parti Meclisi'nde İzmir'den her iki bölgede de 1,3 ve 5. sıraların kontenjan olarak kullanılmasına yönelik çıkan karara farklı yorumlar geldi. 6 milletvekilinin Genel Merkez tarafından belirlenecek olması kulisleri hareketlendirdi.

Milletvekilleri ve ilçe başkanlarının konuya ilişkin değerlendirmeleri içinde en sert tepkiyi CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu gösterdi. Moroğlu, kararın değişeceğini umduğunu belirtti. Bir diğer CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ise Moroğlu'nun tam aksine bundan sonra kararı tartışmanın bir anlamı olmadığını söyledi.

İşte o değerlendirmeler;

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam: "PM'nin kararı bu şekilde çıkmıştır. Bundan sonrasını tartışmanın anlamı yok. Çıkan karar budur. Mesele 2'yi, 3'ü tartışmak değildir. İzmir'de her iki bölgede de 13'er vekil çıkıyorsa bizim amacımız sayımızı arttırmaktır. Kendimizi kontenjanlarla sınırlamak yerine milletvekili sayımızı arttırmaya yönlendirmeliyiz diye düşünüyorum. Ön seçim bize 10'un üzerinde aday belirleme fırsatı sunmuştur. Böyle bir fırsatta İzmir'den en iyi sonucu alabilmek için çalışmak en doğrusudur."

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu: "Bir defa bu kontenjan sayısı tüzükteki oranı aşmıştır. Her ne kadar hakim denetiminde ön seçim partimiz adına çok iyi bir gelişme olsa da temsili adalet açısından oran bu olmamalıydı. Ben il, ilçe başkalarımızla vekil arkadaşlarımızın birlikte bu kadarı değiştireceğine inanıyorum. Herkesin ön seçime girmesi gerekir. İzmirlinin İzmirliler tarafından temsil edilmesi gerektiğini düşünüyorum. İzmir'in 26 milletvekili çıkarma hakkı var ve bunun tüzük gereği yüzde 15'lik oranı da 4 milletvekiline denk geliyor.  Bence sayının 3 olarak belirlenmesinde kadınlara uygulanan pozitif ayrımcılığın da bir etkisi yok zaten böyle bir rakam bekleniyordu."

XXII. Dönem CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir: "Şimdi kontenjan doğru bir şey ama 3 sayısı fazla. Biz her iki bölgede de 2'şer kontenjan bekliyorduk. Geçen seçimlere baktığımız zaman her iki bölgeden de toplam 14 vekil çıkarabileceğimizi düşünüyorum. Bunun 6 tanesinin atanmış olarak gelmesi, beklenen ön seçimin sonuçlarını vermedi. Bir hayal kırıklığı olduğunu söyleyebilirim. Sonuçta bu durum PM'nin kararıdır, dolayısıyla parti organlarının kararı saygıyla karşılanacaktır. Bu geçici bir moral kaybıdır. Seçime kadar bu moral kırıklığını üstümüzden atarız. Bu bir yarıştır."

CHP Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak: "Şimdi tabii biz 2 kişi bekliyorduk ama Sayın Genel Başkanımız Özgecan kızımızın başına gelen olay sonrası bir hassasiyet gösterdi ve sayı 3'e çıktı. Hakim denetiminde bir ön seçimde ne yazık ki kadın arkadaşlarımızın seçilebilecek sıralarda yer alması biraz zor gözüküyordu. Sayın Genel Başkan bunun önlemini almıştır. Aday adayı arkadaşlarımız İzmir, İstanbul ve Ankara'dan kaç vekil çıkarağımıza dair ne düşünüyorlar bilmiyorum. Bence düşünülmesi gereken çıkardığımız vekil sayısını arttırmaya çalışmak. Sıkıntı yaşayan arkadaşlarımızın kendilerine güvenmediklerini düşünüyorum. 8. sıraya yerleşmekten korkuyorlarsa orada sıkıntı vardır. Bence bir yerden başlanmalıydı ve Sayın Genel Başkanımız parti içi demokrasi adına bir adım atmıştır. Bana göre bu olay devrimin ilk adımıdır. Gelecekte çok daha iyisi de olacaktır. Hiç kimse hakim denetiminde beklemiyordu. Herkes kendi bölgesinden 2 kontenjan vekili kabul ediyordu. 3 olmasının sebebi az önce saydığım sebeplerdir. Sayın Kılıçdaroğlu dahi kendi bölgesinde bu uygulamayla birlikte seçime 2. sıradan aday olarak girecektir."

CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Mustafa Özuslu: "Zaten İzmir'de her iki bölgede de önseçim olacağından şüphem yoktu. Genel Başkan bunu gerek medyada, gerekse de toplantılarda belirtmişti. Hakim gözetiminde önseçim kararı alındı. Benim için bu durum sürpriz değildi. Bu halkın ve tabanın büyük bir talebiydi. Kontenjan tabii siyasi partiler yasasına göre olan bir şey. İzmir'de iki bölgede 2'şer kontenjan bekliyorduk. 3 ise İzmir'in performansına uygun olarak bekleniyordu. İyimser 2'şerdi. Bugün kazandığımız kadar vekil kazanmış olsak 2. bölgede 4 vekili halk belirleyecek. Bu da önemli bir kazanımdır. Biz 8 vekil mutlaka çıkaracağız ve hatta üstünü zorlayacağız. Dolayısıyla biz 5-6 milletvekilini üyeler olarak belirlemiş olacağız. Bu durumdan dolayı sevinçli olduğumuzu ifade edebilirim. Her mahallenin bu sürece ciddi olarak katılacağını ve adaylarını seçtirmek için çalışacaktır. Örgütün söz ve karar sahibi olmasını sağlarsanız örgüt buna yüksek performansla yanıt verir. Çok ciddi sayıda önseçim adayımız çıkacaktır. Kesinlikle adaylık enflasyonu olacaktır. Her partili bu işe girmek isteyecektir. Bu da partimizin zenginliği ve demokrasinin gereğidir."

CHP Gaziemir İlçe Başkanı Umut Tekin: "Çok uzun yıllar sonra önseçim yapılması gerçekten çok önemlidir. Tekrardan parti içi demokrasinin dönmesi anlamına geliyor. Elbette kontenjan kullanılacağını biliyorduk ama 5. sıradaki kontenjanın fazla olduğunu düşünüyorum. Önseçimde örgütün kantarına çıkacak arkadaşlara daha fazla koltuk sayısı verilmesi gerekir. O yüzden kontenjanda kullanılan 5. sıra fazladır. Örgüt yine de önseçim olacağı için mutlu."

CHP Urla İlçe Başkanı Ahmet Bahri Yalaz: "Kontenjan sayısını her bölgede 2 olarak bekliyorduk. 3 olması biraz sıkıntı yaratıyor. Bunun revize edilmesini istiyor. Aday adayı sayısına bu durum mutlaka etki eder. Ne kadar etki eder bilmiyorum ama sonuçta insanlar emek verecekler. Bizler kontenjana karşı değiliz ama sayının çok daha dikkatli olması gerekiyor. Normali 2 bölgeden de 2'şer olmalıydı. Elbette Genel Merkez nasıl takdir ederse o şekilde sonuçlanacaktır."

İş dünyası kontenjan istememişti ama;

Ben HABER'in CHP'deki kontenjan kararından önce çıkan 29. sayısında ithal milletvekillerinin yol açtığı sıkıntılara yer verilirken, iş dünyası da "İthal vekil istemiyoruz." demişti. 

O açıklamalarsa şöyleydi;

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar: "İzmir’in her seçim döneminde ithal vekiller konusuyla yüzleştiğine tanık oluyoruz. Adaylarımıza vereceğimiz oylar, kentimizin devlet nezdindeki temsilini sağlayacaktır. Bu durumda oyumuzu kullanırken sadece ülkemize değil, kentimize yönelik hizmet anlayışının ve hedeflerin üzerinde de özenle durmamız gerekmektedir. Geçmiş dönemlerde İzmir’den seçilmiş milletvekillerimizin pek çoğunun maalesef kentimizle yeterince bütünleşemediklerine tanık olmaktayız. İzmir’in atıl potansiyelinin değerlendirilmesi ve gelecekte hak ettiği konuma erişebilmesi için, seçimlerde kentimizi çok iyi tanıyan ve halkımızla bütünleşmiş adaylar görmek istiyoruz."

ESİAD Başkanı Mustafa Güçlü: "Asıl olan yerel adayların parti listelerinde yer almasıdır. Dolayısıyla beklentimiz, seçim bölgesinde yaşayan ve bölgenin özelliklerini bilen adayların listelerde yer almasıdır. Partiler büyük illerde çok sınırlı sayıda kontenjan adayları kullanabilirler. Ancak bu adayların, ulusal düzeyde yetkinlikleri ve tecrübeleri bilinen adaylar olması zorunludur. Bugün hükümette İzmir’den hiçbir Bakan yoktur. Bu büyük bir eksikliktir. Ana muhalefet partimizin Merkez Yürütme Kurulu’nda hiçbir İzmirli üye yer almamaktadır. Dolayısıyla bu göstergeler, İzmir’in siyasette hak ettiği ağırlığı taşımaması sonucunu vermektedir."

İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt: "Bizim tavrımız başından beri belli, biz ithal aday istemiyoruz. Kenti bilen ve kentin sorunlarını bilen adaylar istiyoruz. Birçok yerde bu hata ne yazık ki yapılıyor. Türkiye böyle bir şey yaşıyor genel olarak. Genellikle yüksek sayıda milletvekillerinin çıkarıldığı illerde maalesef bu tür şeyler yaşanıyor. Biz bunu minimuma indirmenin derdindeyiz. Özellikle bu dönem yaşanmasın istiyoruz. Bu kentin sorunlarını bilmeyen insanlar bunu parlamentoya taşıyamazlar. Bu kentin sorunlarını bilen insanlar olsun istiyorum. İthal bir aday kentin dertlerini bilemez."

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER