Konak'tan Spora Yatırım Atağı

Son üç yılda spora yaptığı yatırımlarla yerel yönetimlerde örnek olan, açtığı spor merkezleriyle 7'den 70'e binlerce kişiye spor yapma imkanı sunan Konak Belediyesi, yeni spor alanları yaratma konusunda da önemli bir adım attı. İzmir'in kalbi konumundaki ilçede bir taraftan mevcut spor tesisleri yenilenirken, bir taraftan da yeni yatırımlar için düğmeye basıldı.

Konak'tan Spora Yatırım Atağı
Amatör spor kulüplerine verdiği destekle adından söz ettiren Konak Belediyesi bu kez başlattığı tesisleşme hamlesiyle de kulüplerin umudu oldu. Antrenman yapacak saha sıkıntısı çeken takımların yüzünü güldürecek yatırımlar için çalışmalara başlanırken, kısa sürede tamamlanması planlanan üç proje ile ilçeye modern üç yeni futbol sahası kazandırılması hedefleniyor.
 
GENÇLERİN UMUDU OLACAK
 
Yapımına başlanacak üç futbol sahası içinde Gürçeşme Kayaspor'un idman yaptığı Yeşildere'deki toprak futbol sahası da bulunuyor. Mülkiyeti TCDD'ye ait olan arsanın Konak Belediyesi'ne kiralanması için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan onay çıktı. Sporcuların ihtiyaçlarına cevap vermeyen, toprak saha kapsamlı bir spor tesisine dönüştürülecek. Lale Mahallesi'nde, İZBAN tren hattının hemen yanında yer alan futbol sahası yapılacak yeni düzenlemeyle içler acısı durumdan kurtarılacak. Şuanda herhangi bir ışıklandırmanın, çimlendirmenin, tel örgünün ve soyunma odasının olmadığı saha baştan aşağı yenilenecek. Tüm olumsuzlukların giderileceği saha sporculara gönül rahatlığıyla antrenman yapabileceği bir tesise dönüştürülecek. Projede bir futbol ve bir basketbol sahası ile tartan pist yer alıyor. 
 
KURBAN PAZARI FUTBOL SAHASI OLACAK
 
Halkapınar’da daha önce kurban satış alanı olarak kullanılan boş arazi de yapılan düzenlemeyle gençlerin futbol oynayacağı bir tesise dönüşecek. Yaklaşık 13 bin 760 metrekare olan arazi yeşil alanın yanı sıra spor alanı olarak da bölgeye kazandırılacak. Kurban Bayramı öncesinde satış alanı olarak kullanılan ve kirli bir görüntü yaratan alan projenin tamamlanmasıyla yepyeni bir görünümle bölge halkına hizmet verecek. Bu alana da iki futbol ve bir basketbol sahası ile tartan pist yapılacak.
 
TOPRAK YERİNE SUNİ ÇİM
 
Konak Belediyesi tarafından yapılacak yeni sahalar arasında Vali Kazım Paşa İlkokulu’nun bahçesindeki toprak saha da yer alıyor. Öğrencilerin yanı sıra mahalle sakini gençlerin de ter döktüğü saha yapılacak düzenlemeyle görkemli bir futbol sahasına dönüştürülecek. Futbol oynamayı kolaylaştıran suni çimle kaplanacak olan sahadaki kale direkleri de yenilenecek. Ayrıca ışıklandırılacak olan tesis böylelikle sadece gündüz değil gece de kullanıma açılacak.
 
AMATÖRE TESİS DESTEĞİ
 
Sporu geniş kitlelere yaymak ve başarılı sporcular yetiştirmek amacıyla çalıştıklarını dile getiren Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, önceliklerinin ülkenin yarınları olan çocukların doya doya spor yapacakları yeni alanlar yaratmak olduğunu söyledi. Yeni yapacakları spor tesisleri hakkında bilgi de veren Başkan Pekdaş, “Konak boş alan yoksunu bir yer. Bunun için her fırsatı değerlendiriyoruz. Gültepe Toros Mezarlığı’nın hemen karşısında atıl durumda bulunan ekmek fabrikasının arazisi geçtiğimiz yıl Milli Emlak’tan tahsisini almıştık. Bürokratik işlemler bitti, projesi çıktı. Şimdi Fen İşleri Müdürlüğümüz ihalesini gerçekleştirecek. Önümüzdeki aylarda buraya modern bir spor kompleksi inşa edeceğiz. Gürçeşme’de mülkiyeti Devlet Demir Yolları’na ait olan ve Kayaspor’un kullandığı toprak sahanın bize verilmesini istemiştik. Göreve geldiğimizden buyana bu işin peşindeydik. O spor alanının bize kiralanması konusunda bakanlıktan onay çıktı. Orada da düzenlemeleri gerçekleştireceğiz. Ayrıca Halkapınar’daki belediyemize ait alana da bir spor tesisi yapacağız. Vali Kazım Paşa İlköğretim Okulu’nun bahçesindeki toprak sahayı da modern bir sahaya dönüştüreceğiz. Başından bu yana söylediğim gibi; bizim spor alanları sağlamak ve kulüplere altyapı desteklerini vermek gibi bir görevimiz de var" diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2017, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER