banner9

Konak'ta İlginç 'Yetki Talebi' Sevki

Konak Belediye Meclisi’nde ana arter, meydan, sahildeki caddelerde işgaliye bedelleri toplama yetkisinin Büyükşehir Belediyesi’nden alınmasının ardından, bu alanlarda denetim yetkisinin de alınması talebi gündeme geldi. Meclis’te hukuk komisyonuna sevkedilen önergeyle ilgili konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, bu alanlarda denetim yetkisi almalarının hukuki olmadığını söyledi.

Konak'ta İlginç 'Yetki Talebi' Sevki
Konak Belediye Meclisi Ekim ayı Meclis toplantısı ilginç bir oylamaya sahne oldu. Bir ay önce Sayıştay kararları üzerine ana arter, meydan ve sahildeki caddelerde işgaliye bedellerinin toplanması yetkisini Büyükşehir Belediyesi’nden alan Konak Belediyesi’nde bu kez Kordon Esnafı’nın da gündeme getirdiği zabıta denetim yetkisinin de Konak Belediyesi’ne geçmesiyle ilgili verilen önerge görüşüldü.
 
“Bir talep bile değerlidir"
 
Meclis üyeleri tarafından verilen Mustafa Kemal Sahil Bulvarı ve Kordon dahil olmak üzeren denetim yetkisinin Konak Belediyesi’ne geçmesiyle ilgili önergeyle ilgili olarak konuşan Başkan Sema Pekdaş, "Belediye başkanının bu konuda çalışması yapması için gelen bir talep bile değerlidir. Bu konu Meclis’in yetkisinde değil. Ancak Hukuk Komisyonu bir inceleme yapsın" dedi.
 
Önerge oybirliğiyle hukuk komisyonuna gönderildi. Meclis’ten sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Pekdaş, “Sayıştay’ın burada vermiş olduğu doğru bir karar var. Biz ilçe belediyesi olarak işgaliye toplama yetkisini aldık. Ancak zabıtamızın burada, söz konusu alanlarda denetim yetkisini devralması hukuken mümkün değil. Yönetmelik buna müsaade etmiyor. Burada bütünlük açısından görev Büyükşehir Belediyesi’nindir. Uygulama yönünden bir değişiklik olması ve denetim yetkisini almamız mevcut mevzuat açısından olanaklı değil" dedi.
 
Tema “Kentte Cumhuriyet Coşkusu Var"
 
Öte yandan Konak Belediye Meclisi, Ekim ayı temasını “Kentte Cumhuriyet Coşkusu Var" olarak belirledi. Başkan Pekdaş, Cumhuriyet’in kurulduğu ay olan Ekim’in kentteki tüm etkinliklerde ön planla çıkarılacağını, tema olacağını bu cümlenin belediyenin yazılı evraklarındada kullanılacağını söyledi. Ekim ayı teması oybirliğiyle kabul edildi.
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2015, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER