Konak'ta E-Atıklar Toplanacak

Konak Belediyesi, günümüzün en önemli sorunlarından biri olan elektrikli ve elektronik atık eşyaların (e-atık) geri dönüşüme kazandırılması konusunda önemli bir çalışmaya imza attı. İçerdiği ağır metaller nedeniyle doğaya atıldığında ciddi boyutlarda çevre kirliliğine neden olan, kullanım ömrü tamamlanmış e-atıklar imzalanan protokol ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ELDAY firması tarafından toplanarak geri dönüşüme kazandırılacak.

Konak'ta E-Atıklar Toplanacak
E-atık protokolü imza töreni Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, ELDAY Genel Müdürü Levent Halaç ile Tekeli Metal Yöneticisi Perihan Karaman Özbay’ın katılımıyla gerçekleştirildi. İmzalanan protokolle kullanım ömrü tamamlanan her türlü elektrikli ve elektronik atığın görevli ekiplerce toplanacağını dile getiren Başkan Pekdaş, “Eskiden evlerimizde bir ütü, bir çamaşır makinesi varken; şimdi cep telefonları, bilgisayarlar, laptoplar o kadar çok yaygınlaştı ki... Bunların çevreye verdiği zararlar çok büyük boyutlarda ancak farkında değiliz. Sadece buzdolaplarının soğutucularındaki gaz bile doğaya korkunç miktarda zarar veriyor. Konak Belediyesi olarak biz de lisanslı firmalar olan ELDAY ve Tekeli Metal ile protokol imzalayarak çevreye verilen zararı en aza indirmeyi hedefliyoruz" dedi.
 
Elektrikli ve elektronik atıkların ayrı bir şekilde toplanarak depolanması ve yeniden değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Pekdaş, “İlk etapta belediyemizin hizmet binalarında, semt ve kültür merkezlerinde atık toplama birimleri oluşturuyoruz. Daha sonra daha büyük konteynırlara sahip atık toplama birimleri kuracağız. Evinde veya işyerinde her türlü atık elektrikli ve elektronik eşyası bulunan vatandaşlarımız Çevre ve Koruma Müdürlüğü’müzün 482 10 36 numaralı telefonunu arayarak belediyemize ulaşabilirler. Biz atık eşyalarınızı bulunduğu yerden alarak bu depolara getireceğiz. Daha sonra ilgili firma tarafından geri dönüşüme göndereceğiz" diye konuştu.
 
ELDAY Genel Müdürü Levent Halaç da firmalarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan atık elektrik ve elektronik kontrolü yönetmeliği gereği üreticiler tarafından kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olduğunu belirterek, “Yapılan araştırmaya göre Türkiye’de sadece geçen yıl kullanım ömrü tamamlanan elektrikli ve elektronik cihazların toplam ağırlığı 500 bin tonu buldu. Bu rakamın her sene yüzde 10 artacağı da söyleniyor. Dolayısıyla çevremiz için ciddi bir tehdit söz konusu. E-atıklarda zararlı sera gazlarının yanı sıra kurşun ve civa gibi ağır metaller de bulunmakta. Bunların lisanslı firmalar tarafından toplanıp, yeniden ekonomiye kazandırılması gerekiyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2015, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER