Konak'ta 4 Bin Kursiyer Eğitim Alacak

Konak Belediyesi’nin hobi ve meslek edindirme kurslarına bu yıl 4 bin 10 kişi kayıt yaptırdığı bildirildi.

Konak'ta 4 Bin Kursiyer Eğitim Alacak
 
Konak Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesindeki semt merkezlerinde verilen hobi ve meslek edindirme kurslarının yeni dönem eğitimleri başladı. Öğrenci kapasitesini yıldan yıla artıran kurslar bu yıl da yoğun ilgi gördü. Yapım çalışmaları tamamlanan Mersinli Semt Merkezi’nin de eklenmesiyle sayısı sekize çıkan semt merkezlerinde bu yıl 24 farklı dalda verilen kurslara toplam 4 bin 10 kursiyer kayıt yaptırdı. Geçen yıl Konak Belediyesi’nin Eşrefpaşa, Agora, Saadet Mirci, İsmetpaşa, Gültepe, Ballıkuyu ve Basmane Semt Merkezleri’ndeki kurslara 3 bin 320 kişi katılarak sertifika almıştı.
 
HASTA KAYIT KABULE YOĞUN TALEP
 
Konak Belediyesi’nin meslek edindirme kurslarının yeni dönem kayıtlarında en yoğun talebi hasta kayıt kabul kursu gördü. Eşrefpaşa Semt Merkezi’nde verilen kursa bu yıl toplam 52 kişi başvurdu. Meslek edindirme kurslarında ikinci sırada 50 kişi ile aşçılık ve pastacılık kursu yer alırken, estetisyenlik kursu için de 47 kişi kayıt yaptırdı.
 
YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRENME FIRSATI
 
Semt merkezlerinde verilen kurslar arasında yabancı dil kursları da yer alıyor. Bu yıl Rusça, Almanca, İngilizce dillerinde kurslar açılırken, yabancılar için de Türkçe dil kursu açıldı. Basmane Semt Merkezi’nde verilen yabancılara Türkçe kursuna 24 kişi başvurdu. Basmane Semt Merkezi’ndeki kurslar arasında en çok talep gören bir diğer kurs ise işaret dili kursu oldu. İşitme engellilerin kendi aralarında iletişim kurarken, el hareketlerini ve mimiklerini kullanarak oluşturdukları görsel bir dil olan İşaret Dili’ni öğrenmek için 58 kişi başvuruda bulundu.
 
OKUMA-YAZMA KURSU
 
Konak Belediyesi’nin meslek edindirme kurslarının yanı sıra hobi kursları da büyük ilgi gördü. Bu yıl da binlerce kişi ahşap boyama, iğne oyası, takı tasarım, kurdele nakış, mefruşat, kat-ı, dikiş, nakış, ebru, minyatür ve cam boncuk gibi hobi kurslarına kayıt yaptırdı. Özellikle kadınların ilgi gösterdiği kursların başında 35 kişiyle ahşap boyama kursu yer aldı. Konak Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da okuma-yazma öğrenmek isteyen yetişkinlere kapılarını açtı. Agora ve Ballıkuyu Semt Merkezleri’nde açılan kurslara toplam 44 kişi başvuruda bulundu.
 
MERSİNLİ’DE İLK KURSİYERLER
 
Bu yılki kurs merkezleri arasında geçen ay yapımı tamamlanan Mersinli Semt Merkezi de yer alıyor. Bu dönem ilk kez kapılarını açan merkezde bilgisayar, takı tasarımı, kurdele nakışı ve İngilizce kursu veriliyor. Toplam 200 kişinin faydalanacağı merkezde ayrıca Bizim Çocuklar Projesi de yürütülecek. Konak Belediyesi’nin 24 farklı dalda açtığı kursların yanı sıra kalıcı makyaj- epilasyon- depilasyon, foto epilasyon, 0-3 yaş bebek bakımı kursu ile iletişim- diksiyon eğitimi de önümüzdeki günlerde açılması planlanan kurslar arasında yer alıyor. Vatandaşlar kurslar hakkında detaylı bilgiye Konak Belediyesi’nin www.konak.bel.tr internet adresinden veya Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün 0 232 446 30 57 numaralı telefonu arayarak ulaşabilecek.
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER