Konaklı Çocuklar Ata'sını Unutmadı

Konak Belediyesi’nin düzenlediği Atatürk’ü anma etkinlikleri kapsamında Çocuk Korosu konser verdi, ’Ata’nın Çocukları Sergisi’ açıldı.

Konaklı Çocuklar Ata'sını Unutmadı
10 Kasım dolayısıyla düzenlenen etkinliklerin ilki Güzelyalı Fuat Göztepe Parkı’nda gerçekleştirilen ’Ata’nın Çocukları’ konseriyle başladı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Konak Belediyesi Çocuk Korosu’nun Atatürk şarkıları ve şiirlerini seslendirdiği etkinlik büyük ilgi gördü. Çevre okullardan gelen minikler ve aileleri konseri ilgiyle izlerken, sahne alan çocuklar gösteri sonunda alkışlandı. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da gösterileri ilgiyle izleyenler arasında yer aldı. Pekdaş burada yaptığı konuşmada Cumhuriyetin ve değerlerinin yükseltilmesi ve çoğaltılması gerektiğini belirterek, "Bu şehir hem kurtuluşlun hem de kuruluşun şehri. Devrimlerin, demokrasiye geçişin, yeni ekonomik sistemin kurulduğu şehir. Bizim İzmirli olmanın gereğini yerine getirerek Atatürk’ü, onun devrimlerini, onun ’bağımsızlık benim karakterimdir’ sözünü sürekli yükseltmemiz gerekiyor. Cumhuriyeti Atatürk gençlere emanet etti; Cumhuriyeti, bağımsızlığı, demokrasiyi, yükseltmek sizin göreviniz" dedi.
 
ATA’YA SEVGİ TUVALE YANSIDI
 
Güzelyalı’daki etkinliğin ardından 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinlikleri Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açılan, ’Ata’nın Çocukları Sergisi’ ile devam etti. Serginin açılışına Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Konak İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Türkoğlu, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı. Konak Belediyesi’nin katkılarıyla 14 ortaokulda başlatılan atölye çalışmalarının ardından 70 yetenekli öğrenci, Atatürk’e duydukları sevgi ve özlemi tuvallerine resmetti. Yaklaşık bir ay süren çalışmalar sonuncunda ortaya çıkan 90 eser ise sergiyle taçlandı. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın katılımıyla açılışı gerçekleşen serginin mimarı çocuklara günün anısına, kitap armağan edildi.
 
Öte yandan Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi’nde de ’Mustafa Kemal ve Arkadaşları’ adlı portre karikatür sergisi açıldı. Portre ressamı Kemal Buluş’un 30 eserinin yer aldığı sergi bir ay boyunca ziyarete açık olacak.
Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER