banner51

Kocaoğlu'ndan Şok Açıklama!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin KOSGEB işbirliğiyle yürüttüğü 'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri' kursunu bitiren 227 girişimci sertifikalarını aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bir işte başarılı olmak için akıl ve bilimin kullanılması, bir bilene danışılmasının önemli olduğunu belirterek "Benim için bu yaşta daha çok önemli. Çünkü bilmediğim bir işi 11 yıldır yapmaya çalışıyorum. Hata yapmamak için özen gösteriyorum. Hepimizin göstermesi gerekir" dedi.

Kocaoğlu'ndan Şok Açıklama!
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, KOSGEB işbirliğiyle sürdürdüğü 'Uygulamalı Girişimcilik' eğitimlerini tamamlayan ve 34'ü kendi işlerini kuran 22'si teşebbüs aşamasında olan 227 kursiyere Ekrem Akurgal Yaşam Parkı Salonu'nda düzenlenen tören ile sertifikalarını verdi. KOSGEB'den kredi almak için gerekli bu sertifikayı alanlar kendi işlerini kurma yolunda en önemli adımı attı.
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin meslek edindirme kurslarının devam ettiğini, Kent Koleji'nin açılmasıyla daha etkin hale geleceğini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelerle eğitimlerde işbirliği yaptıklarını belirten Kocaoğlu, "Sadece meslek edindirerek iş bulmaya çalışmak da yeterli olmuyor. Kendi başına iş yapmak, risk almak isteyen, başaracağına inanan, hayal eden, elini taşın altına koyan, küçük tasarufunu veya bilgi ve yüreğini ortaya koyarak girişimci olmak isteyenlere bir kapı açmak de hedeflerimiz arasında. Bu projenin anlamı budur. KOSGEB'leyürttüğümüz bu projede bugüne kadar sertifika alan 227 kişiden 34'ü işini kurdu. Teşebbüs aşamaında olan 22 kişi daha var" dedi.
 
Her girişimde ayakların yere sağlam basması, akıl ve bilimin kullanılması gerektiğini dikkat çeken Kocaolu, finans, muhasebe eğitimi başta olmak üzere işle ilgili donanımın eksik olması durumunda büyük sorunlarla karşılaşıldığını söyledi. Kocaoğlu, " Bu öncelikli bir kaynak israfı oluyor. Ayrıca üzgün, gönlü kırık vatandaşımızla karşı karşıya kalıyoruz. Bu eğitimin birinci faydası kalbi kırık, uzunca süre hayata küsen hemşehrilerimiz olmasının önüne geçmek, hata yapma payını minimuma indirmektir"dedi.
 
Kocaoğlu, girişimcilere öğüt verirken eğitim almanın, öğrenmenin, danışmanın önemine dikkat çekmek için kendisinden örnek verdi. İlginç bir yaklaşımda bulunan Kocaoğlu, "Mağaza açmış, sonra 10 yıl sağa sola savrulmuş bir ağabeyiniz olarak söylüyorum. Aklı bilimi kullanarak, bilmiyorsan bir bilene sormak, danışmak, deneyimlerden, görüşlerden istifade etmek hepimiz için gereklidir. Benim için bu yaşta daha çok önemli. Çünkü bilmediğim bir işi 11 yıdır yapmaya çalışıyorum. Hata yapmamak için özen gösteriyorum. Hepimizin göstermesi gerekir" dedi.
 
KOSGEB Kuzey Hizmet Birimi Müdürü Oğuz Kınıkçı ise bir anda bu kadar çok girişmiciye sertifika vermenin gururunu yaşadığını söyledi. Kınıkçı "Herşey bir hayalle ve heyecanla başlar. Risk alabilme kabiliyeti olması gerekir. İş kurmak bu şekilde başlıyor.Piyasada rekabet zor. KOSGEB olarak sadece işletmemin kurulması değil öncesinde bir eğitim olması gerektiğine inanıyoruz. Bilinçli patronlar olmasını istiyoruz. İstihdamın yüzde 70 kobilerde toplanıyor. İş ararken artık kendi işini kuran işverenler olması çok iyi bir gelişmedir.İ ki-üç kişi çalıştırarak işsizliğin azalmasına da katkı veriyorlar. Bugüne kadar 3 bine yakın sertifika verdık. 350-400'ü kendi işini kurdu. 30 bini hibe 70'i kredi olmak üzere 100 bin TL destek veriyoruz. İzmir'de kadınlarımız daha çok işletme kuruyor. Tebrik ediyorum" dedi. Konuşmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, KOSGEB Kuzey Hizmet Müdürü Oğuz Kınıkçı, törene konuk olarak katılan CHP İzmir milletvekilleri Alattin Yüksel, Mustafa Moroğlu sertifikaları girişimci adaylarına verdi.
 
ALTAY'IN TAHLİYESİ
 
Başkan Kocaoğlu, sertifika töreninden sonra basın mensuplarının gündemle ilgili sorularını yanıtladı. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nan kiracı konumundaki Altay Spor Klubü'nün Alsancak Stadı'nda kullandığı binadan çıkması için tahliye davası açması, Büyükşehir Belediyesi'nin stat alanında hissesi bulunması nedeniyle müdehale edip etmeyeceği yönündeki soruya "Stat'ın boşaltılma nedenlerini herkes biliyor. Alsancak Stadı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nündür. Belediye'nin hissesinin bulunması önemli değil. Tahliye ile ilgili sorunu Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Altay Klubü aralarında çözer. Biz yeni statların yapılması konusunda her türlü desteğe hazırız. Bu konuda da Gençlik ve Spor Bakanı bir karar verecek" dedi.
 
BASMANE ÇUKURUNDA BÜYÜKŞEHİR'İN HİZMET BİNASI OLACAK
 
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), 'Basmane Çukuru' olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi'nin tahmini bedelini 117 milyon dolardan 90 milyon dolara düşürüp yeniden satışa çıkarmasıyla ilgili görüşlerine de açıklayan Kocaoğlu, sorunun bir an önce çözülmesini beklediklerini yapılacak binanın yüzde 30'nun kendilerinin hissesi olduğunu belirtti. Kocaoğlu "Buraya yapılacak binanın yüzde 30'luk kısmını da İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmet binası olarak kullanmak istiyoruz" dedi.
 
KREDİ İÇİN SERTİFİKA ŞARTI VAR
 
KOSGEB Kuzey Hizmet Birimi'nin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) kredi desteğinden yararlanmak için 'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri'ni tamamlamak şartı aranması nedeniyle önemli olun bu kurslarda önce 'Girişimcilik testi'ne tabi tutulan ve söz konusu testten 70 ve üstü puan alanlar mülakata davet edildi. Mülakatta yapılan değerlendirme sonucunda, seçici kurulun uygun gördüğü adaylar kursa katılmaya hak kazandı. Büyükşehir Belediyesi'nin Kültürpark'taki Sosyal Projeler Şube Müdürlüğü Eğitim Salonu'nda verilen eğitimler, toplam 70 saat (9 gün) süren 30 kişilik kurslarda 'Girişimcilik özelliklerinin sınanması', 'İş fikri geliştirme ile ilgili yaratıcılık egzersizleri, 'İş planı kavramı ve öğeleri: pazar araştırması ve pazarlama planı hazırlama', 'Atölye Çalışması: Pazar araştırması ve pazar planı hazırlama', 'İş planı kavramı ve öğeleri: Yönetim planı ve üretim planı hazırlama', 'Atölye çalışmaları: Üretim planı ve yönetim planı hazırlama', 'İş planı kavramı ve öğeleri kapsamında finansal plan', 'Atölye çalışmaları kapsamında finansal plan' ile 'İş planı yazımı ve sunumunda dikkat edilecekler hususlar' başlıklarında eğitim verildi.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2014, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER