Kocaoğlu'ndan MHP'li Acar'a Eleştiri

Kocaoğlu: ''Böyle belediye başkanlığı yapılmaz, yapılmamalıdır''

Kocaoğlu'ndan MHP'li Acar'a Eleştiri
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aliağa İlçe Başkanı Özcan Durmaz, MHP’li Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar tarafından özel hayatlarına müdahalede edilip, baskı yapıldığı iddiasıyla, partisinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel’in de katıldığı basın toplantısı düzenledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Başkan Acar’ı eleştirip, "Bir belediye başkanının, başka bir partinin ilçe başkanına böyle ’yolunu kapatmak, eczanenin önünü taksi durağı yapmak’ gibi bir davranış içerisinde bulunmasının siyaseti olmaz. Bu işin siyaseti yok. Bütün Aliağalı hemşehrilerimiz tarafından kınanmalıdır. Böyle belediye başkanlığı yapılmaz, yapılmamalıdır" dedi.
 
CHP Aliağa İlçe Başkanı Özcan Durmaz tarafından, parti binasında düzenlenen basın toplantısına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel’in yanı sıra çevre ilçelerin CHP’li belediye başkanları ve ilçe başkanları ile muhtarlar, sendika yöneticileri ve partililer katıldı. Aliağa’da yaşadıkları siyasi sıkıntıların bugün doruk noktasına ulaştığını ifade eden CHP Aliağa İlçe Başkanı Özcan Durmaz, "2014 yerel seçimlerinde Aliağa’da belediye başkanının MHP’den, belediye meclisinin çoğunluğunun AKP’den olduğu bir siyasi tablo oluşmuştu. 12 AKP, 8 MHP ve 5 CHP’li meclis üyesinin oluşturduğu bir tablo ortaya çıkmıştı. Bu tablo, belediye başkanının istediği kararları meclisten geçirmesine engel bir tabloydu" dedi.
 
"SANAYİ BÖLGESİNDEKİ ARAZİLERİ SATMAYA ÇALIŞIYORLAR"
 
MHP’li Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve ekibinin 2015’in Mart ve Aralık aylarında partilerinden iki belediye meclis üyesini ikna ederek yanlarına çektiğini hatırlatan Durmaz, şunları söyledi:
 
"Son dönemde Bozköy’den Aliağa Belediyesi’ne geçen ve ağır sanayi bölgesinde bulunan arsaların HABAŞ’a satılmaya çalışıldığı bir tabloyla karşı karşıyayız. Başka köylerden belediyelere geçen mülklerin satışına karşı olduğumuz gibi, bu mülklerin satışına da karşı oy verdik. Belediye meclis üyelerimize ve bize daha önce olduğu gibi kendilerinin geçirmeye çalıştığı bu mülk satışları için destek vermemiz talep edildi. Reddettik."
 
"HENDEK SİYASETİ BURAYA DA GELMİŞ"
 
Belediye Başkanı Acar ve yönetiminin siyasi nezakete uygun olmayan bir şekilde kendisine yönelik saldırı başlattıklarını da vurgulayan Durmaz, "Belediye meclis üyelerimizin, ilçe başkanımızın kendi günlük hayatlarına, işlerine güçlerine yönelik bir saldırıya geçildi. Çarşamba günü sabah kiraya verdiğim bahçeli evim, kiracı tarafından tadilatı yapılırken mühürlemiş. Öğleden sonra da 23 yıldır Çaltılıdere’de önce ailem sonra da benim tarafımdan işletilmekte olan madencilik işletmesine iki zabıta aracıyla baskın yapılarak yetkili olmadıkları konularla ilgili denetim yapmaya ve üretimi durdurmaya çalıştılar. Buna yetkileri olmadığını, hangi evrakı istiyorlarsa kendilerine sunmaya hazır olduğumuzu söyledik. Gelen arkadaşlar hangi evrakı isteyeceklerini bilmiyorlardı, tutanak tutturduk. Yazıyla istenmesi durumunda bize bu izinleri veren ilgili resmi kurumların da onayı olursa bu evrakları kendilerine vereceğimizi söyleyip tutanağı şerhle kapattık. Hızlarını alamamış olacaklar ki akşam madencilik işletmemize çıkan iki yoldan birini iş makinalarıyla girerek bozmuşlar. İki iş makinası ve belediye görevlileri oraya ulaştığımda yıllardır kullanılan yolu parçalıyorlardı. Yapılan işlem tamamen yasa dışıdır. Yola hendekler kazmışlar, yani Diyarbakır’daki hendek siyaseti buraya da gelmiş" dedi.
 
"BÖYLE BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPILMAZ"
 
"Böyle bir basın toplantısında bulunmak bir belediye başkanı için çok acı verici bir durum" diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu şunları söyledi:
 
"12 senedir İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yapıyorum. Şu partiden, şu etnik yapıdan, şu inançtan ya da herhangi bir nedenden bir vatandaşımızın belediye hizmetlerinden engellendiğini, önünün kesildiğini Büyükşehir Belediyesi’nde duydunuz mu? Elbetteki bütün belediye başkanları eleştirilebilir. Eleştirmek ayrı şey, vatandaşa ayrım yapması ayrı bir şeydir. O erki insanları terbiye etmek için kullanması ayrı şeydir. Bir belediye başkanı koruması, güvenliği kim olursa olsun, bir siyasi özellikle elinde erk bulunduran bir belediye başkanın en büyük koruması zırhı adaletidir. Bir belediye başkanı her konuda elini vivdadına koyup herkese adil davranıyorsa o belediye başkanının korumaya, zırha, kilitli kapılar ardında oturmaya ihtiyacı yoktur. 12 yıldır Türkiye’nin bir numarlı seçilmiş koltuğunda oturuyorum. Saat 03.00’te, 04.00’te uykum kaçarsa kentin her sokağına arabama binip gidebiliyorum, yürüyüş yapabiliyorum. Bir belediye başkanın, bir siyasetçisinin en büyük başarısı da bu. Bütçeniz kadar iş yapıyorsunuz. 21 aydır Aliağa belediye başkanı ile beraber çalışıyoruz. Hangi projesine, hangi iznine, hangi yasal olabilecek destek isteğine ’hayır’ demişim? Bir belediye başkanının, başka bir partinin ilçe başkanına böyle bir yol kapatmak gibi, eczanenin önünü taksi durağı yapmak gibi bir davranış içerisinde bulunmasının siyaseti olmaz. Bu işin siyaseti yok. Bütün Aliağalı hemşehrilerimiz tarafından kınanmalıdır. Böyle belediye başkanlığı yapılmaz, yapılmamalıdır. Keskin sirke küpüne zararlıdır, o yarı mesele. Ama insanlar zarar görür. Küp kırılıncaya kadar insanlar zarar görür. Eleştirebilir, bir problemi varsa eğer yargıya gidebilir ama halkın kendisine verdiği yetkiyi bu şekilde art niyetli kullanamaz. Ben, men ediyorum. Bunu hangi belediye başkanımız yaparsa yapsın karşısında duracağımı da buradan ifade etmek istiyorum."
 
"BELEDİYE BAŞKANININ BU ANLAYIŞIYLA ALİAĞA’YA DAHA ÇOK GELECEĞİZ"
 
CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel de, partisinin Aliağa’daki ilçe başkanının, ilçe örgütünün ve belediye meclis üyelerinin kesinlikle yalnız olmadıklarını vurgulayıp, "MHP’li Aliağa Belediye Başkanı, göreve seçilir seçilmez hukuksuz bir şekilde 104 belediye çalışanını işten çıkarmıştı. Öyle anlaşılıyor ki bu belediye başkanının bu anlayışıyla Aliağa’ya daha çok geleceğiz" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2016, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER