banner9

Kocaoğlu'ndan Kadınlara Çağrı

TÜRKONFED, EGİKAD ve BASİFED’in ortaklaşa düzenlediği “Kadının Çok Yönlü Güçlendirilmesi” başlıklı toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hem belediye başkanlığı ve milletvekilliği hem de bakanlık yapan Işılay Saygın’ı örnek göstererek İzmirli kadınlara “siyasete girin” çağrısı yaptı.

Kocaoğlu'ndan Kadınlara Çağrı
Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) İş Dünyası Kadın Komisyonu tarafından "Kadının Çok Yönlü Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında düzenlenen İzmir Toplantısı,  Ege İhracatçı Birlikleri Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu, Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (BASİFED)  Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı M. Sabri Ünlütürk,  TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. 
 
Işılay Saygın’ı örnek gösterdi
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  Türkiye'de kadınların en az yüzde 50 oranında aktif olarak ekonominin içinde yer almasının, hem ülkenin hem de kentlerin koşması için çok önemli bir etken olduğunu söyledi.
 
“Amazonların kurduğu” İzmir'de kadınların her zaman sosyal yaşamın içinde olduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, yoğun göç alan kentte kadınların sosyal -kültürel ve ekonomik yaşama katılabilmesini sağlamak ve kentlilik bilinci oluşturmak amacıyla önemli çalışmalar yürüttüklerini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin en çok kadın çalıştıran ve kadına en çok yetki veren kurumların başında geldiğine değinen Başkan Kocaoğlu, kadınların sivil toplum örgütleri ve meslek odalarında önemli görevler üstlendikleri kadar siyasetin içerisinde yer almadığına dikkat çekerek şöyle devam etti:
 
“Ülkeyi yönetenler siyasetçiler. O yüzden kadınların siyasette aktif olması gerekiyor. Bugün kabinede 27 bakandan sadece biri kadın. İzmirli kadınlarımız için Işılay Saygın gibi çok başarılı bir örnek var. Dileğim, İzmirli kadınlarımızın siyasette daha fazla yer almasıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak kentimizde kadınlarımızın güçlenmesi için her türlü desteği vermeye hazırız. Bizim yürüttüğümüz projelerin dışında farklı projeler gelirse, onları da değerlendirmeye hazırız.” 
 
 
Girişimci kadınlara ödül
 
Toplantıda Soylu Anaokulu Kurucusu Dilek Soylu ile Nets Club Kurucusu Nur Uzgenç’e girişimcilik ödülü verildi. Ödül törenin ardından Hürriyet Ege Yazarı Ayça Dikmen'in moderatörlüğünde "Türkiye'de Güçlü Kadın - Ekonomi" başlıklı panel gerçekleşti. Panele konuşmacı olarak Eski Devlet Bakanı Işılay Saygın, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar,  Gazeteci Yazar Ayça Dikmen, Suteks Yönetim Kurulu Başkanı, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi  Nur Ger, Arkas Holding CEO'su Önder Türkkanı katıldı.  
Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER