Kocaoğlu: Zeytin Barış Demektir

Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından bu yıl ilk kez kutlanmasına karar verilen 26 Kasım Dünya Zeytin Günü kapsamında Urla’nın Uzunkuyu Mahallesi’nde bulunan Köstem Zeytinyağı Müzesi’nde panel düzenlendi.

Kocaoğlu: Zeytin Barış Demektir
Galatasaray Üniversitesi’nden ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Agro Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Ahmet Uhri, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, Ticaret ve Sanayi Kontuvarı Müdürü Christopher Dologh, Ana Gıda Genel Müdürü Ümit Ersoy’un konuşmacı olarak katıldığı panele, izleyici olarak Gıda, Tarım Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nusret Yazıcı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Ümmühan Tibet, Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, Tariş Genel Müdürü Güngör Şarman, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Ünal Kaya, Köstem Zeytinyağı Müzesi kurucusu Dr. Levent Köstem, zeytin üreticileri ve vatandaşlar katıldı.
 
Kocaoğlu panel öncesi yaptığı kısa konuşmada "Zeytin sağlıktır. Zeytin güzellik verir. Zeytin barış demektir" dedi. Türkiye’nin, önemli üreticilerden olmasına rağmen zeytinyağı tüketiminde gerilerde yer aldığını, zeytin ağacı bulunmayan bazı ülkelerin tüketimde Türkiye’yi geride bıraktığını dile getiren Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Ümmühan Tibet ise şöyle konuştu:
 
"Dünya Zeytin Günü’nde zeytin ağacının geçmişten bugüne insan hayatı içindeki önemine dikkat çekmek istedik. Dünyanın bilinen en eski zeytin işliği olan Klazomenai, bizim için inanılmaz bir sembol. Yine Urla’da dünyanın en büyük zeytin müzesi kuruluyor. Bu müze de bizimle birlikte kapılarını açıyor. Zeytinin kutsallığını, ölümsüzlüğünü gündeme getirerek, zeytin ve zeytinyağı tüketmenin önemini halkımıza yansıtmak istedik. Tabi ki tüm alışkanlıklar çocuklukta başlıyor. Bu yıl etkinliğimizi çocuk, zeytin ve ölümsüzlük temaları üzerine kurguladık. Gelecek yıllarda artık gün değil hafta olarak kutlamayı arzu ediyoruz."
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2016, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER