banner9

Kocaoğlu ve Yüksel'den İktidara Sert Sözler

CHP İzmir, İl Danışma Kurulu Toplantısı ile bir araya geldi. İl Başkanı Alaattin Yüksel'den AK Partili mevkidaşı Bülent Delican'a sert eleştiriler gelirken, İzmir Büyükşehir Beeldiye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, projelerin engellendiğini söyledi.

Burak Cilasun / Ben TV
 
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Danışma Kurulu Toplantısı, Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi. 
 
Toplantıya CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekilleri, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, ilçe başkanları ve çok sayıda çeşitli kademeden parti yöneticisi ile STK temsilcileri katıldı.
 
 
"Siz İzmir'i sevmiyor musunuz?"
 
Toplantıda ilk sözü CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel aldı. Konuşmasında parti içi barışın önemine değinen Yüksel, ÇED süreci üstünden AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican'a da tepkiliydi. Kocaoğlu ve Binali Yıldırım'ın açıklamalarını karşılıklı olarak el uzatmak olarak tanımlayan Yüksel, "AK İl Başkanı çıkıp açıklamalar yapıyor. Bir de havuz medyası... Nasıl tartışma yaratırız, pişmiş aşa nasıl su katarız, arayı nasıl karıştırırız, nasıl kavga çıkarırız da bu uzatılan eller birbirine ulaşmaz ve sorunlar havada kalır. Yüzülebilir körfezde hep birlikte yüzeceğiz Sayın Delican, katı atık bertaraf tesisini hep beraber kullanacağız. Siz İzmir'in sevmiyor musunuz? İzmir'e hizmet etmeyecekseniz niye siyaset yapıyorsunuz? Buradan soruyorum kendisine." dedi. 
 
Karabağ'a destek
 
Ayrıca AK Parti iktidarında İzmir'in kamu yatırımlarından aldığı payın yüzde 6'dan yüzde 3'e düştüğünü söyleyen Yüksel, yine de yerel yönetimin engellemelere rağmen tüm projelerini hayata geçirmeyi başardığını söyledi. Yüksel son olarak Bayraklı Belediyesi'ne düzenlenen operasyona ilişkin Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'a da sahip çıktı. Yüksel bu operasyonların CHP'yi korkutmak için yapıldığını, ifade alan savcının, Karabağ'ın yüzüne bakamadığını söyledi.

Kocaoğlu'ndan ÇED tepkisi
 
Toplantıda söz alan bir diğer isim ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu oldu. Kocaoğlu kentsel dönüşüm sürecinde Uzundere'de yüzde yüz mutabakata varıldığını söylerken, ÇED sürecinde tıkanıklık yaşanan katı atık bertaraf tesisi ve İzmir Körfezi projelerinin önemine değindi. Körfez projesinin dünyanın en önemli çevre yatırımı olduğunu belirten Kocaoğlu, projenin bir an önce hayata geçmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. 
 
"Her türlü yasal yolu kullanacağız"
 
Okullara süt dağıtımından, kooperatiflerden yapılan alımlara ve küçükbaş hayvan dağıtımına kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerinden bahseden Kocaoğlu, Kemeraltı-Agora-Kadifekale aksının tarihi kent olduğunu belirterek, "Burada insanlık hazinesi var. Kadifekale, hemen altında tiyatro, hemen altında Agora, birçok ibadethane, 1500 civarında tescilli bina var. 12 işyeri var burada. Bu bölgede alışveriş var, kent var, levanten var, Levanten var. Buranın üstündeki tozu kaldırmak için bugüne kadar 450 milyon liralık kamulaştırma ve yatırım yaptık. Yine de yapmaya devam ediyoruz. Kamulaştırma bizden. Sonrasında bakanlığa teslim ediyoruz. Kazının yapılması için bütçesini de biz veriyoruz. Ama Kültür Bakanlığı yine de kazı yapmak için düşünüyor. Agora'nın etrafını çevirmeye kalktığımızda bunu yapamayacağımızı söylediler. Buranın tapusu İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin portföyünde. Orada 100-150 metrakere onların yaptığı bir kamulaştırma olduğu için izin vermediler. Biz sabırla ve inatla çalışacağız. Kentin yozlaşmasını engellemeye her türlü yasal yolu kullanarak devam edeceğiz." dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2016, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER