banner9

Kocaoğlu: Hizmette Siyasi Karar Vermiyoruz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gültepe Kültür Merkezi ve cemevi açılışında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşa hizmette siyasi karar vermediğini, adil davrandığını, 4,5 milyon İzmirli arasında ayrım yapmadığını söyledi. Türkiye’deki terör sorunuyla ilgili de konuşan Kocaoğu “Ne güçlü ülkelerin, ne de popülist davranan siyasetçilerin bu ülkeye barış getirebileceğine inanmıyorum'' dedi.

Kocaoğlu: Hizmette Siyasi Karar Vermiyoruz
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Gültepe Kültür Merkezi ve Cem Evi törenle hizmete açıldı. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Aslan, Alevi Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Doğan Demir ve vatandaşlar katıldı.
 
Aziz Kocaoğlu, çok sıkıntılı süreçten geçen Türkiye ve coğrafyada başta inanç özgürlüğü olmak üzere demokrasi ve özgürlük arayışları için yerel yönetim olarak çaba gösterdiklerini söyledi. Anadolu’nun kadimden gelen inançlarını, gelenek, göreneklerini özgürce yaşaması, ibadetini yapması için cem evlerine de camiler, kiliseler, havralar kadar ihtiyaç olduğunu belirten Kocaoğlu, “Bu bilinçle, kültür evi, kültür merkezi adını verdikleri cemaevi statüsünde, cemevi mimarisine uygun kentin farklı bölgelerinde binalar yapmak üzere yolumuza devam ediyoruz. Bazı köylerimizde, bürokratik engeller nedeniyle 1-2 yılda bitmeyeceği için 200 kişinin ibadet edebileceği prefabrik cami ve cemevleri yapıyoruz" dedi.
 
Mülteci sorununa da dikkat çeken Kocaoğlu, 2-2,5 milyon civarında Suriyeli’nin yanı sıra başka ülkelerden gelen mülteciler de bulunduğunu, ayrıca terörden dolayı Türkiye’nin doğusundan kaçan ve büyük kentlerindeki hısım akraba, dost ve hemşehrilerinin yanına sığınan insanlar olduğunu söyledi. Kocaoğlu, “Bölgede büyük göç hareketi var. Sürekli Suriyelileri konuşuyoruz ama az gelişmiş ülkelerden insanlar canları pahasına bir yaşam yolculuğuna çıkıyorlar. Bu yolculuğun son durağı olarak Avrupa’nın gelişmiş ülkelerini görüyorlar. En büyük neden ekonomik gelişmişlik. Bir de inançlarını, yaşamlarını sürdürebilecek demokratik bir ortama kavuşuyorlar. Hiç doğuya göç etmek isteyen, yerleşmek isteyen insanlar var mı? İzmir, Ege Bölgesi, Çanakkale Muğla arası mülteci trafiğinin Türkiye’den çıkış noktasıdır. Ege Denizi bir çok canın, kadının, çocuğun, mezarı oldu. Bu insanlık dramıdır. ’Efendim bunları göndermeyin. Burada kalsınlar’ demekle sorun çözülmüyor. Herkesi disipline edebilirsiniz ama ölümü göze almış yürüyen insanı hiçbir kuvvet durduramıyor. Bunun için tüm ülkelerin özelikle Suriye’de bu sorunu hangi ülkeler yaşattıysa onların acilen bu soruna çözüm bulması gerektiği bir gerçek" dedi.
 
Türkiye’de terörün giderek yükseldiğin belirten Kocaoğlu, terörü destekleyenlerin hepsini, hangi örgüt olursa olsun şiddetle lanetlediklerini söyledi. Kocaoğlu şunları söyledi,
 
“İnsanın insanı, insanın yurttaşını, yakının katletmesi kadar insanlık dışı bir şey olamaz. Bizim bu bataklıktan terör belasından ve çevremizdeki çirkin hesaplardan kurtulmamız gerekiyor. Güçlü durmamız gerekiyor. Diri olmamız gerekiyor. Birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekiyor. Ne güçlü ülkelerin, ne de popülist davranan siyasetçilerin bu ülkeye barış getirebileceğine inanmıyorum. Barışı, kardeşliği dostluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hepsi birden getirecektir. Hepsi birlik beraberlik içimde olmak zorundadır. Aramızdaki ufak tefek farkları bırakıp ana hedefte birleşmemiz gerekir. Türkiye’deki herkesi ilgilendiren bir terör belası var. Ortadoğu’da bir bataklık var. Önce bu bataklıktan kurtulmamız gerekiyor önce ülkeye huzuru getirmemiz gerekiyor. Ondan sonra farklılıklarımızı özgürce yaşayabileceğimiz ortamı birlikte tesis etmemiz gerekiyor. 12 yıldır aldığımız tavra, duruşa, yaptığımız projelere, eylemlere, konuşmalara bakıldığında ortaya çıkan gerçek İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ayrım yapmadığıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi vatandaşa hizmette siyasi karar vermiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi adil davranıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi hiçbir vatandaşın ötekileştirmek için aralarına nifak sokmak için sendensin bendensin dememek için her türlü önlemi kendi olanaklarıyla alıyor. İzmir’de yaşayan 4,5 milyon hemşehrimizden herhangi birisi bazı projeler kimi geç bittiğini, öncelikli olmadığını söyleyebilir, eleştirebilir. Ama hiçbir hemşerimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi ayrım yapıyor diyemez. Ayrım yapmıyoruz, yapmayacağız. İzmir’de 4,5 milyon insanımızın tek büyük şehir belediye başkanıyız. Gereğini yapmak durumundayız."
 
Gültepe Cemevi’nin serüvenin çok eskiye dayandığını çünkü uzun süre yapacak yer bulamadıklarını belirten Kocaoğlu, “Burada Alevi yuttaşlarımız inancını yaşayacak. Cenazelerini inancına göre kaldıracak. Kendi inancına göre anmalarını yapacak. Anadolu’nun en büyük barış haçlarında biri olan Aleviliğin yaşaması, gelecek kuşaklara aktarılması için bu mekanı yaptık. Sizlerin de aynı Alevi felsefesinde olduğu gibi ülkenin dirliği, birliği, düzeni için sevginin hoşgörünün öne çıkması, gelişmesi ve ülke barışına harç olması için kullanacağınıza inanıyorum. Hayırlı olsun" dedi.
 
Konak Belediye Bakanı Sema Pekdaş, “7 Haziran’dan sonra ülke öyle bir hale geldi ki şiddet ve terör sarmalına girdi. Daha çok dayanışma ve kenetlenmeyle umudumuz devam ediyor. Her gün canlarımızı kaybediyoruz ama barış umudumuz yükseliyor"^dedi. Pekdaş, cemevlerinin stataüsüyle ilgili AİHM kararları gereği belediye meclisinde karar aldıklarını söyledi.
 
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise yaptığı konuşmada ülkeni kötü günlerden geçtiğini belirterek “Keşke ölümler, katliamlar olmasaydı da cemevini açmamamış olsaydık. Türkiye’de yaşanan olayların durması için çalışma yapıyoruz. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve HDT Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüştük. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüşeceğiz. Elimize silah alıp dağa çıkacak değiliz. Siyasilere çağrıda bulunmak için her türlü çalışmayı yapmak durumundayız. Başbakan Davutoğlu’na ülkenin kutuplaştığını söyledim. Her türlü şiddete karşıyız. 76 milyonun tamamının bu topraklarda hakkı, hukuku var. Bu süreç siyasilere bırakılmayacak kadar önemli bir süreç. Herkes üstüne düşen görevi yapmak zorunda. Seçimlerden önce Başbakan cemevlerinin yasal statüye kavuşturulacağına söz vermişti. Ancak hala cemevlerini kültür merkezi olarak açıyoruz" dedi.
 
Alevi Kültür Derneği Konak Şube Başkanı Hüseyin Çiçek, kutsal duygulara sahip çıkarak yıllardır beklenen mekanı kazandırdığı için Başkan Kocaoğlu’na teşekkür etti. Çiçek, “Alevilik tüm dünya vatandaşlarına kucak açmıştır. Bu ülkede Alevileri görmezden gelenlere, bu cemevi barış için bir çağrıdır" dedi.
 
Gültepe Kültür Merkezi ve Cemevi, 1 milyon 836 bin TL mal oldu. Gültepe 2572 Sokak ile 2579 Sokak kesişiminde bulunan Büyükşehir Belediyesi’ne ait bin 412 metrekarelik alanda inşa edilen merkez, sosyal tesis ve idare olmak üzere 2 bloktan oluşuyor ve bu bloklar tüp geçit ile birleşiyor. Zemin ve 1. kattan oluşan merkezde toplantı salonu ile eğitim odası, gasilhane, morg, otapark ve kütüphane kuruldu.
 
 
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2016, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER