Kocaoğlu: EXPO İçin Teklif Almadım

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Özgener, Yorgancılar ve Kestelli’yi istifaya getiren nedenlerin ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti, 12 Haziran’daki sunumda konuşma yapması için de teklif almadığını söyledi.

Kocaoğlu: EXPO İçin Teklif Almadım

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Mahmut Özgener, Işınsu Kestelli ve Ender Yorgancılar’ı EXPO 2020 Yürütme Kurulu’ndaki istifa noktasına getiren nedenlerin ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. EXPO 2020 sürecindeki sunum konuşmalarıyla ilgili 22 Kasım 2011’deki ilk toplantıya gönderme yapan Kocaoğlu, ayrıca Vali’den 12 Haziran’da Paris’te konuşma yapması için istek gelmediğini de söyledi.

Kocaoğlu, Vali Cahit Kıraç’tan kendisine 12 Haziran’da Paris’teki sunumda konuşma yapması konusunda bir istek gelmediğini söyledi. Kocaoğlu, “Gelir, gelmez. Bilmiyoruz. Gelebilir de. Ama önemli olan bizim orada konuşma yapmamız değildir. Konuşma değil, 2020 EXPO’sunu İzmir’e getirmek için uğraşıyoruz” dedi. EXPO Yürütme Kurulu’nda yaşanan istifa süreciyle ilgili çok az şey bildiğini belirten Kocaoğlu, istifa edenlerin hepsini yakından tanıdığını söyledi. Kocaoğlu, “Benim arzum bu fedakar ve cansiparane İzmir için çalışan arkadaşların bu işin başında olmasıdır. Onların bu sürece nasıl geldiğini bilmiyorum. Doğru olan bu isimleri o sürece getiren etkilerin ortadan kaldırılmasıdır” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret eden Afrikalı büyükelçiler, EXPO 2020 için destek sözü verdi. “Dünya Afrika Günü”ne katılmak üzere kente gelen Afrika Birliği Büyükelçileri ve Büyükelçi vekilleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Ben EXPO 2020 konusundaki destek dileğimizi sizlere sunmak istiyorum. Umuyorum Aralık 2013’teki oylamada ipi göğüsleyen İzmir olur, Türkiye olur” dedi. Heyet adına konuşan Etiyopya Büyükelçisi Mulatu Teshome Wirtu ise, “EXPO 2020 konusunda İstanbul’da isteğimizi dile getirdik. Emin olun ki İzmir’i destekleyeceğiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2012, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER