banner51

Kızılay'dan Güzel Haberler Var

Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi 23 Şubat'tan itibaren Bakanlığın görevlendirmesiyle İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi, İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi ile Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin kan ihtiyacının tümünü karşılayacak.

Kızılay'dan Güzel Haberler Var

 

Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi, 'Güvenli Kan Temini Programı' kapsamında sorumluluk sahasında bulunan ve kan ihtiyacının tümünü karşıladığı hastane sayısını artırdı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan görevlendirme ile 23 Şubat'tan itibaren İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi, İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi ile Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin tüm kan ihtiyacı Türk Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi tarafından karşılanacak.

Düzenlenen toplantıda konuşan Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Bölge Müdürü Dr. Gökay Gök, "Merkez olarak yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda, 2012 yılında, sorumluluk sahamızda bulunan 152 kan kullanan hastanenin kan ihtiyacının tamamı tarafımızdan karşılandı. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı görevlendirme sonunda ise 23 Şubat 2013'ten itibaren İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi, İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi ile Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin tüm kan ihtiyacını karşılayacağız. Böylece sorumluluk sahamızdaki hastane sayısı 155 olacak" diye konuştu.

Bunun kademeli bir geçiş olacağı bilgisini veren Gök, "Bu 3 hastane, kanla ilgili birimlerini 23 Şubat tarihinde, hemen kapatmayacak. Bu hastanelerin, ihtiyacın karşılanıp karşılanmayacağına dair kaygıları vardı. Ancak, biz yaptığımız görüşmelerle kendilerine durumu anlatıyoruz. Biz, stoğumuzdaki kanları haftanın belli günleri onlara gönderceğiz. Böylece bizim verdiğimiz kan sayısı kadar hasta, kan aramayacak" diye konuştu.

Daha önce de benzer kaygılarla karşılaştıklarını ifade eden Gök, bu kaygıları taşıyan hastanelerde üç ay içinde tüm kan ihtiyacının karşıladığını ve bu kaygının giderildiğini vurguladı.
 
İHTİYAÇ ARTIYOR
 
Sorumluluk sahasındaki hastane sayısının artmasıyla birlikte ihtiyaç duyulan bağış miktarının daha da arttığını vurgulayan Gök, "Bu üç hastanemizle birlikte bölgede ihtiyaç duyulan miktar daha da arttı. Şu anda 61 bin 249 ünite kana ihtiyacımız var. Aslında bu sorun, sorumluluk sahamız içinde sadece İzmir'de yaşanıyor; diğer kentlerimizde değil. İzmir kendi kan sorununu çözemedi. Sıkıntı da burada" diye konuştu.

Kamu kurum ve kuruluşlarının eğitim için izin vermesi ve Sivil Toplum Kuruluşları(STK)'nın kan bağışı faaliyeti yürütmesi durumunda kan ihtiyacının karşılanabileceğini vurgulayan Gök, kanın acil değil sürekli ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Türkiye'deki kadın kan bağışçısı oranının da çok düşük olduğunu vurgulayan Gök, "Bu rakam şu anda yüzde 6 seviyesinde. Kadınlarımızdan istediğimiz desteği alamıyoruz. Bu üç hastanemizin kan ihtiyacının karşılanması noktasında kadınlarımızdan destek istiyoruz" şeklinde konuştu.  

Toplantıda kan bağışı ve meslek gruplarıyla ilgili bilgiler de veren Gök, Ege Bölgesi'nde en az kan veren meslek gruplarının sağlık çalışanları ile adliye personeli olduğunu söyledi. Gök, bunun incelenmesi gereken sosyolojik bir vaka olduğuna dikkat çekti.
Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2013, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER