Kitap İzleri Devam Ediyor

Konak Belediyesi’nin İzmir’de yaşayan yazar ve şairleri, okuyucuyla buluşturmak ve genç yazar adaylarını cesaretlendirmek için düzenlediği ’İzmir’de Edebiyat, Kitap İzleri’ adlı etkinliğe yazar Gönül Çatalcalı ’İsizmsiz’ romanıyla, şairi Ahmet Günbaş da ’Çatapat Sesimle’ şiir kitabıyla konuk oldu.

Kitap İzleri Devam Ediyor
Sunumunu Dil Derneği İzmir Temsilcisi Bekir Yurdakul’un üstlendiği edebiyat tutkunlarının bir araya geldiği etkinlik, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi Benal Nevzat Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinliğin ilk bölümünde yazar Gönül Çatalcalı’nın kitabı ’İsimsiz’, yazarlar Bahri Karaduman, Bilsen Başaran ve Nalan Yılmaz tarafından irdelendi.
 
Öykü yazarı Çatalcalı’nın başarılı bir çıkış yaptığı ve merak öğesini sürükleyici bir dille sonuna kadar koruduğunu belirten konuşmacılar, eserlerinde özgün ve ustaca bir kurgu yaparak ortaya toplumsal duyarlılığı yüksek bir roman çıkardığını kaydetti. Romanına ve yazar kişiliğine yapılan olumlu eleştiriler için teşekkür eden Gönül Çatalcalı da, “Öykücüyüm ama hadi bir de roman yazayım diye yazmadım. Bir intihar hikayem vardı ve öykünün dar sınırları içinde bitiremeyecektim. Bu nedenle roman yazmam kaçınılmaz oldu. Bu kadar ilgi uyandırması ve beğenilmesi beni mutlu etti" dedi.
 
40 YILIN AYNASI
 
Etkinliğin ikinci bölümünde 40 yıl içinde yazdığı şiirlerini ’Çatapat Sesimle’ isimli seçki kitabında toplayan Şair Ahmet Günbaş’ın kitabı çocuk öyküleriyle tanınan yazar Mavisel Yener, şair Hüseyin Peker ile İlhan İşgören tarafından yorumlandı. Şiirlerini toplumsal duyarlılık içinde yazdığını dile getiren konuşmacılar, şairin vefaya da çok önem verdiğini vurguladı. Dostları, Günbaş’ın şiirlerinde ironinin ve lirizmin çok yer bulduğunu dile getirdi. Şiirlerine ’Arka mahallelerin çığlığı gibidir’ benzetmesini yapan konuşmacılardan İlhan İşgören, Günbaş’ın bir de şiirini okudu. Şiirleriyle pek çok ödül alan gazeteci yanı da bulunan Ahmet Günbaş, 40 yıl içinde yazdığı şiirlerinde bir seçki yaptığını ve ’Çatapat Sesimle’ isimli kitabının kendisi için bir ayna olduğunu belirterek, "Şiir kadar ahlaklı olmaya çalışıyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2015, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER