Kimseyi Tehdit Etmeyiz, Kimsenin Tehdidine de Boyun Eğmeyiz

Türkiye Barolar Birliği (TBB) organizasyonu ile İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen bazı illerin baro temsilcileri ile avukatlar, cübbelerini de giyerek, "Dün DGM bugün ÖGM, Özel Görevli Mahkemeler Kaldırılsın" sloganıyla eylem yaptı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve barolar tarafından düzenlenen 'Özgürlük ve Adalet İçin' mitingi İzmir'de yapıldı. Gündoğdu Meydanı'ndaki mitinge beklenen katılım olmadı. Stajyer avukatlara katılım zorunluluğunu getiren Aydın Barosu da mitingdeki yerini aldı. Başbakan ve Genelkurmay'ın sert çıktığı İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, yaptığı konuşmada, "İstanbul Barosu, barolar, hukukçular kimseyi tehdit etmez. Ama hiçkimsenin ve hiçbir merciin de tehdidine boyun eğmez." dedi.

Miting için Türkiye'nin değişik illerinde baronun katılımıyla gerçekleşti. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan avukatlar buradan Gündoğdu Meydanı'na yürüdü. Mitinge CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve eşi Türkegül Kocaoğlu ile CHP İzmir milletvekilleri Mustafa Moroğlu, Musa Çam, Hülya Güven, Oğuz Oyan, Mahmut Tanal, Bülent Tezcan, Dilek Yılmaz, bazı hukukçu dernekleri, ve sendikaların temsilcileri de katıldı.

 

Avukatlar, "Dün DGM bugün ÖGM, Özel Görevli Mahkemeler Kaldırılsın" sloganıyla yürüdü. "Özel görevli mahkemeler kaldırılsın, öç değil adalet, tutuklu avukatlar serbest bırakılsın, halk için adalet." sloganları atıldı.  Mitingde konuşan Ümit Kocasakal, Türkiye'nin gittikçe özel görevli mahkemeler, özel görevli medya gibi özel görevlerle donatılmış bir yapıya büründürüldüğünü belirterek "Şu an huzurunuzda özel görevli mahkemenin suç duyurusuyla şüpheli sıfatıyla da bulunuyorum ama söyleyeyim yönetim kurulumuz, biz şüpheli filan değiliz." dedi.
 
Yargılamadan savunma çıkarılırsa geriye hiçbir şeyin kalmayacağını kaydeden Kocasakal, "Salonlardan avukatı çıkartırsanız adaleti çıkartmış olursunuz. Bu savunma hakkı bizler için değil buradaki yurttaşlarımız için gerekli. Su gibi, hava gibi, ekmek gibi gerekli. Avukat savunma hakkının teminatıdır. Özel görevli mahkemeler artık mahkeme olmaktan çıkmış birer gözaltı, tutuklama, yakalama ve dinleme mercilerine dönüşmüştür. Bunlara mahkeme demek mümkün değil artık. Halkı kandırıyorlar." diye konuştu.
 Son günlerdeki yaşanan gerilime ilişkin de konuşan Kocasakal, şunları söyledi: "Bir takım şeyler söyleniyor okuyorsunuz. Şunu herkes bilsin. İstanbul Barosu, barolar, hukukçular kimseyi tehdit etmez. Ama hiçkimsenin ve hiçbir merciin de tehdidine boyun eğmez. Bunu herkes böyle bilsin. Ben açıkça söylüyorum bu mahkemeler hele ki gizli tanık gibi bir hukuk devleti için bir felaket olan bu güçle birleşince hak ve özgürlükler için tam bir dinamit etkisi yaratıyor. Önce bu mahkemeler kaldırılacak sonra yargı bağımsızlığı tam olarak tesis edilecek. Bu olana kadar hukukçulara, bizlere, durmak, yılmak, boyun eğmek yok. Bizlerin asla efendisi olmayacak, bunu kafanızdan çıkarın."
 
İzmir Barosu Barosu Başkanı Sema Pekdaş da, "Bugün demokrasi ve hukuk devletinde yeri bulunmayan özel görevli ağır ceza mahkemelerine karşı savunmadan kaynaklanan meşru ve demokratik tepkimizi göstermek, adalet ve özgürlük arayışı, adil yargılanma hakkı için buradayız." dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2012, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER