Kimse Yok mu?

İzmir'in Menemen ilçesine bağlı Turgutlar köyü, 2 kişilik nüfusuyla görenleri şaşkına çeviriyor. Şehir merkezine göçler nedeniyle nüfus kaybına uğrayan köy hayalete benziyor.

Kimse Yok mu?

Bundan 35 yıl öncesine kadar 70 hanesinde yaklaşık 250 kişinin yaşadığı Menemen'in Turgutlar köyünün nüfusu, zaman içerisinde düştü. Çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlayamayan köy sakinleri, iş olanağı bulamayınca Menemen'e ya da İzmir'e göç etti. Bu yıl köyde yaşayan sadece 2 kişi kaldı.

Menemen'e 27 kilometre uzaklıktaki Turgutlar'ın adını inatla yaşatan 88 yaşındaki çiftçi Şerif Ahmet Olgun ile 61 yaşındaki kızı Habibe Mülayim, 3 ayda bir aldıkları yaşlı maaşı ve hayvancılıkla yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Köyün eski sakinlerinin her yıl mayısta meydandaki camide bir araya geldiğini belirten Şerif Ahmet Olgun, "Ancak o dönemde köye ses geliyor" dedi.
 
Doğduğundan beri Turgutlar'da yaşadığını kaydeden Olgun, son nefesine kadar da buradan ayrılmak istemediğini söyledi. Kızı Habibe Mülayim ile beraber mutlu bir yaşamları olduğunu ifade eden Olgun, "Eşimi 30 yıl önce kaybettim. 4 çocuğumun biri Işıkkent, diğerleri Menemen'de yaşıyor. Bir dönem burayı kalkındırmak için kardeş köy talepleri oldu ancak halk istemedi. İşsizlikle beraber çocukları buradan göçen büyükler de zamanla onların yanına gidince köy dağıldı" diye konuştu.

Üç ayda bir aldığı yaşlı maaşı, bir inek ve iki koyunu ile bahçesine ekip biçtikleri sayesinde geçimlerini sağladıklarını belirten Olgun, "Bir eksiğimiz yok, çok şükür. Zaman zaman çocuklarımız ziyaretimize geliyor. Kullanılır durumda 4 ev var. Onların sahipleri de ara sıra uğruyor. Köyün eski sakinleri ile mayıs ayında camide toplanıp hayır yapıyoruz. Tabii imam olmadığı için camide ezan okunmuyor. Elektriğimiz var. Telefon hatları koptuğu için cep telefonu kullanmaya başladık. Tek isteğimiz, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bize su bağlaması. Suyumuz da olsa bir sıkıntımız olmayacak" dedi.
 
Köy tüzel kişiliğinin oluşması için kanunda 150 nüfus arandığını kaydeden Menemen Kaymakamı Turgut Subaşı ise nüfus azalınca tüzel kişiliğin sona ermediğini açıkladı. Turgutlar'da mera ve otlak yeri olduğunu, 2 kişi yaşasa da zaman zaman uğrayanlarla sayının 10'a kadar çıktığını kaydeden Subaşı, "Seçmeni de var. Seçim döneminde bir araya gelip muhtarlarını seçiyorlar. Çukurköy'e giden yolun standardını yükselttik. Turgutlar'a kadar olan kısma da stabilize bakım yapılacak. Bu yol sayesinde insanların köye dönme ihtimali de olacak. Türkiye'ye örnek bir köy yolu çalışması bu" diye konuştu.

Bir köyün nüfusu 150'nin altına inmişse kapatılması gündeme getirilebiliyor. Köy tüzel kişiliğinin iptali için öncelikle ilçe kaymakamlığı, daha sonra valinin başkanı olduğu İl İdare Kurulu ve İl Genel Meclisi'nin karar alması gerekiyor. Son olarak karar, onaylanmak üzere İçişleri Bakanlığı'na gönderiliyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 13:50
YORUM EKLE

banner47