banner51

Kılıçdaroğlu Sınıfta Kaldı!

Bundan 7 ay önce Meclis’teki odasında bir söyleşi yaptım. 30 Mart yerel seçimlerinde mevcut belediye başkanları ile ilgili kriterleri sordum, bana şu cevabı verdi...

Kılıçdaroğlu Sınıfta Kaldı!

EROL YARAŞ

Mitinglerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan CHP Genel Başkanı için “Genel Müdür” tabirini kullandıkça Başbakan’ı ayıplıyor ve bir parti Genel Başkanı’na bu şekilde hitap edilmez diyordum.
 
Ancak 30 Mart yerel seçimleri sürecine bakınca ve iki defa Kılıçdaroğlu ile konuşan ve röportaj yapan bir gazeteci olarak söylediklerinin tam tersini uygulayan bir politikacıyı ben de artık bir “Lider” olarak değil bir “Genel Müdür” olarak görüyorum.
 
2011 Genel seçimlerden önce Kılıçdaroğlu ile konuşmuş, “İzmir’e ithal aday var mı?” diye sormuştum.
 
Cevabı çok netti; “İzmir’in insan yapısı çok değerlidir. İthal aday yok” demişti. Ben de yazımda bu bilgileri İzmirlilerle paylaşmıştım.
Sonra İzmir’e 5 ithal aday koydular.
 
Genel seçimler sonrası, Kemal Bey’e güvenip yazdıklarım için İzmirlilerden özür dilemiştim.
 
Bu, Kemal Bey’in bendeki ilk kırık notuydu. Bir söylediği bir söylediğini tutmamıştı.
 
Bundan 7 ay önce Meclis’teki odasında bir söyleşi yaptım. 30 Mart yerel seçimlerinde mevcut belediye başkanları ile ilgili kriterleri sordum, aynen şu cevabı verdi:
 
“Kriterlerimizi belediye başkanlarına anlattık. Size de anlatayım. Öncelikle kamuoyu yoklamaları yapıyoruz. O yoklamada sorulan sorulardan biri de şu:
Belediye başkanından memnun musunuz? 
 
Daha sonra: Siz belediye başkanı olarak kimi görmek istiyorsunuz?
 
Bir kamuoyu şirketi bir yerde yoklama yapıyorsa ikinci kez orada yapmıyor, bir başka şirket yapıyor. Böylece manipülasyonları engelliyoruz.
 
İsimler netleştikten sonra bu kez isimleri kamuoyuna sunacağız. İkinci bölümde örgütün eğilimini alacağım. Kim başkan olacak sonra karar vereceğiz.”
 
Eller vicdana konulup cevap verilsin. Kılıçdaroğlu bu söylediklerinin hangisini uyguladı. Peki, 8 aydır kamuoyunda bilinirlik oranları artsın diye maddi manevi emek harcayan aday adaylarının günahı neydi.
 
Hem zamanlarını hem de paralarını boşa harcadılar. Tek suçları ve günahları genel başkanlarına inanmak ve güvenmekti.
 
Ya performansta ve anketlerde birinci çıkan mevcut başkanlara ne demeli.
Onun için bu, Kemal Bey’de benim ikinci hayal kırıklığım. Aynen 2011 Genel Seçimleri’nde olduğu gibi bir söylediği yine bir söylediğini tutmamıştı. Onun için artık kendisi benim içinde ‘Genel Müdür’dür.
 
Gelelim işin Aziz Kocaoğlu tarafına. Kendi açısından doğruyu yapmıştır. Ben bu insanlarla çalışırım diyerek direnmiş ve kazanmıştır.
Bir anlamda Kemal Bey başarılı başkanlarına sahip çıkamazken, Kocaoğlu tüm adamlarına verdiği sözleri tutmuştur.
 
Bu sürecin kazananı Kocaoğlu, kaybedeni ise Kılıçdaroğlu olmuştur.
Son sözü ise 30 Mart’ta İzmirliler söyleyecektir.
 
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2014, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER