Kılıçdaroğlu, İzmir'den mi Aday Olacak?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bayraklı Belediyesi Mustafa Kemal Atatürk Spor Kompleksi'nin açılışında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na sürpriz bir öneride bulundu.

Bir dizi temasta bulunmak üzere İzmir'e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bayraklı Belediyesi Mustafa Kemal Atatürk Spor Kompleksi'nin açılışında bir sürprizle karşılaştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP liderine İzmir'den miletvekili adayı olması önerisinde bulundu. Kocaoğlu, "Sayın Genel Başkanım sizden bir talebim var. İzmir'den aday olmanızı istiyoruz. Cumhuriyetin kalesinden aday olmanızı istiyoruz. Sizi İzmir milletvekili olmaya davet ediyoruz" dedi. Kocaoğlu'ndan sonra kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu ise bu talep karşısında şaşkınlığını gizleyemeyerek, bu öneriyi değerlendireceklerini belirtti. 
 
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı açılış töreninde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocoağlu, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, CHP Genel Merkez Yöneticileri, CHP İl Yönetimi, CHP İzmir Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının temsilcileri, belediye bürokratları, mahalle muhtarları, vatandaşlar ve çok sayıda partili katılım gösterdi. 
 
 
Kılıçdaroğlu, gelecek seçimlerin ardından “Güven içinde, huzur içinde yaşanacak bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. İzmir’den aday olmak benim için şereftir, onurdur. Elbette bunu görüşeceğiz. Asla ve asla umutsuz olmayacağız. Hele hele, Kuva-i Milliye’nin merkezinde umutsuzluk bize, Mustafa Kemal’in askerlerine yakışmaz” dedi. 
 
Kılıçdaroğlu’nun konuşması sık sık kalabalığın “İzmir seninle gurur duyuyor” sloganları ile kesilirken sözlerini şöyle sürdürdü: “Adalet ve Kalkına Partisi adaletten nasibini almamış bir partidir. Temel özellikleri yoksulluğu yönetmektir. Bizim temel ilkemiz ise yoksulluğu tarihe göçmektir. Bizim temel ilkemiz gereği Anadolu’da yoksulluk olmayacaktır. 12 yıldır yönetiyorlar, 29 milyon kişi yoksulluk sınırında. İzmir’den, sizlerden 4 yıllık yetki istiyorum. 4 yıl sonra Türkiye’de yoksulluk ve açlık olmadığını göreceksiniz. Yoksulluk ve açlığın olmadığı bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. Devletin elinde sopa ile, vatandaşa hizmet ettiği, özgür düşüncenin var olduğu, şiddetin, gözyaşının olmadığı bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz.”
 
İLK SIRALAR KADIN ADAYLARA
 
“Türkiye’de hiçbir parti önseçim yapamaz” diyerek seçimler öncesinde izleyecekleri yol haritasını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Biz 56 ilde önseçim yapacağız. Ankara, İstanbul, İzmir’de kadın adaylar birinci sırada olacak. Önümüzdeki seçimler çok önemli seçimler. Yeniden oturup düşünmemiz gerekiyor. 3 defa 4 yıl geçirdiler. Ülkenin hali ortada. Bana oy versin vermesin, hiçbir yurttaşı ayırmayacağım. Benim siyasal anlayışımda yandaş yok, vatandaş var. Vatandaşın derdini çözeceğiz. Madem ki CHP Mustafa Kemal’in partisi, madem ki sosyal demokrat bir parti, insanı yüceltmek bizim görevimizdir.”
 
 
EMEKLİLERE İKİ MAAŞ İKRAMİYE
 
Konuşmasında ayrıca emeklilere çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, “Zor koşullarda yaşıyorsunuz, yokluk çekiyorsunuz. Ramazan ve Kurban Bayramları’nda size birer maaş ikramiye vereceğiz. Parayı nerden bulacaksınız diyorlar. Ben eski maliyeciyim. Para nasıl bulunur nasıl harcanır çok iyi bilirim. Para var, parayı nereye harcayacaksınız önemli olan o… Biz cebimiz için değil, yandaş için değil, akrabalar için değil, sadece halk için çalışacağız. Herkese aş, herkese iş için Türkiye’yi ayağa kaldıracağız. Sosyal destekleri iki katına çıkartacağız, yoksulluğu bitireceğiz. Bu bizim namus görevimizdir” diye konuştu.
 
İZMİR'İN KREDİ NOTU TÜRKİYE'DEN YÜKSEK
 
İstanbul’daki CHP’li belediyeler ile Muğla, Aydın ve İzmir’deki yerel yönetimleri Türkiye’ye örnek gösteren Kılıçdaroğlu, “Nereye el attıysak orada güzel bir tablo ortaya çıktı. Yere yönetimlerde başarılıyız. Hükümet ne kadar engellerse engellesin, bunu gölgeleyemeyecekler. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notu Türkiye Cumhuriyeti’nin kredi notundan daha yüksek. Her şeyi yapmak için muktediriz. Dört yıl istiyoruz. Dört yıl sonra yeni bir Türkiye göreceksiniz” diyerek sözlerine son verdi.
 
İZMİR GEREKEN CEVABI VERECEKTİR
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz gün Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Diğer partilerin elinde bulunan belediyeler ile ilgili şikayetler var. Büyükşehir Belediyeleri hizmet etmek zorunda. AKP’ye mensup belediyelere hizmet vermemek için neredeyse yazılı cevap verecek” şeklindeki sözlerine sert tepki gösterdi. İstanbul, Antalya ve Ankara’daki raylı sistem projelerine sağlanan bakanlık yardımıyla eleştirilere cevap veren Kocaoğlu, “Bu projenin Bayraklı’da yaşayan gençlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bayraklı’da yaptığımız yatırımları sayacak değilim. 103 milyon TL’lik yatırımın altına imza attık.  30 belediyemize hiçbir siyasi ayrım yapmaksızın elimizden gelen yardımız sunuyoruz ve el ele, kol kola hemşerilerimize hizmet etmeye çalışıyoruz. Kenti kalkındırmak, kırsalda kalkınmayı gerçekleştirmek için de bir dizi projeyi gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bir aydır AK Parti’li ilçe belediye başkanları aralarında toplanıyorlar Büyükşehir Belediyesi ayrım yapıyor, bize hizmet etmiyor diyorlar. Cevap vermiyorum. Bunun altında bir iş var. Bu bir yerden çıkacak diye merakla bekliyorum ve açıklamaları değerlendiriyorum. Sayın Başbakan geçtiğimiz günlerde niyeti açıkladı” dedi.
 
 
“TEHDİTLE OY ALAMAZSINIZ”
 
İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın geçtiğimiz gün dile getirdiği bütçe kesintileriyle ilgili çıkışına da değinen Başkan Kocaoğlu, “Bizim yaptığımız 5 yıllık stratejik planımızın şakülünü kaydırmak üzere bir çalışma içerisine girmek istiyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yasa, bu madde ile taciz edileceğini altını defalarca çizdik. Önemli olan adil, tarafsız, evrensel ahlak kurallarına, hukuk sistemine uyarak çalışmak hizmet etmektir. 8 tane AKP’li belediye ile 2 tane MHP’li belediyeyi diğer CHP’li belediye ile ayrım yapmaksızın hizmet ettik. Bütün mesele, seçim arifesinde bir atraksiyondur.  Takdir yetki merkezi hükümetin ama bunu değerlendirmek İzmirli hemşerilerimizin dedim. İzmirli hemşerilerimiz bunu değerlendirmek zorunda dedim. İzmirlilerin sınavından, onların kantarından üç defa geçtik. Onların güvenini kazandık. Aynı şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Ayrım yapanlar hem 7 Haziran’da hem de önümüzdeki süreçte İzmirlilerden gerekli cevabı mutlaka alacaklardır. 81 vilayetin 80 tanesini bana oy ver sana hizmet edeyim diye oy almak için baskı yapabilirsiniz. Ama Anadolu’nun en aydın kentinden, İzmir’den, cumhuriyetin demokrasinin laikliğin kalesinden böyle bir tehditle oy alamazsın, alamayacaksın. İzmirli üç seçimdir olduğu gibi bu seçimde de gerekli cevabı verecektir.”
 
İZMİR’DEN ADAYLIK TEKLİFİ
 
Konuşmasında Kılıçdaroğlu’na flaş bir çağrıda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu “Sizden bir talebim var. İzmir’den aday olmanızı, cumhuriyetin kalesinden aday olmanızı istiyorum. Sizi İzmir milletvekili olmaya davet ediyorum. Önseçim kararı aldığınız için CHP’yi çok memnun ettiniz, teşekkür ediyoruz. Demokrasiyi İzmir’de taçlandırmanızı istiyoruz. Genel Başkan’ımızı İzmir’den milletvekili yapmak için hepinizi çalışmaya davet ediyorum” diyerek sözlerine son verdi.
 
 
“ATATÜRK’E VE BAYRAĞA DİL UZATAN BİZİM DÜŞMANIZMIZDIR”
 
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ise, “Yaşadığımız dönemi bize yaşatanları kınıyorum. Türkiye bu yönetimlere layık değil. Değişik ihtilaller gördüm ama bu dönem gördüğüm çirkinlikleri ve cumhuriyete olan çirkinlikleri hiç görmedim. Ama bundan Atatürk’e dil uzatan, bayrağa el uzatan bizim düşmanımızdır” dedi. Karabağ konuşmasında ayrıca Mersin’de geçtiğimiz hafta yaşanan Özgecan Arslan cinayetini de kınayarak, “Türkiye hiçbir dönem kadın cinayetlerinin bu kadarını görmedi.  Kadına saygı göstermeyen, kadınına sahip çıkmayan hiçbir yerde başarı yoktur” diye konuştu. Hasan Karbağ, son olarak yaklaşan seçimlere dönük mesajlar vererek “Siz iktidar olmayı yaşadınız mı? Ben iktidardaki bir partinin üyesi olmayı, belediye başkanı olmaya tercih ederim. Benim bakanlarım olsun, kapısını çalayım. Benim başbakanım olsun. Benim cumhuriyetçi, laik, Atatürkçü bir hükümetim olsun istiyorum. Bayraklı’da bu hükümetin yapamadığı her şeye biz destek veriyoruz, biz gerçekleştiriyoruz. Sağlık hizmetlerini de biz yürütüyoruz. Nerede bu devlet? Okullar CHP’li belediyeler olmasa yıkılacak. Ona da biz koşturuyoruz. Nerede bu Milli Eğitim Bakanlığı? Kaymakamlık yardımları ile ayakta duran bu düzen yıkılsın. Türkiye’deki bu tabloyu değiştirmemiz gerekiyor. Cumhuriyeti yıkmak isteyenler bizi asla yıldıramazlar ama uğraştıracaklar” diyerek sözlerine son verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER