Kestelli: Tarım Yapmayın Diyorlar

İTB Başkanı Işınsu Kestelli yeni teşvik yasasının tarım ve tarımsala sanayide küçük girişimciye çok büyük darbe vuracağını söyledi.

Kestelli: Tarım Yapmayın Diyorlar

İzmir Ticaret Borsası Haziran ayı meclis toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, yeni teşvik sisteminden kaynaklı tarım ve tarımsal sanayide küçük girişimcilerin önünün kesildiğini belirtti.Kestelli, yeni düzenleme ile 5 dekarın altındaki sera yatırımlarının kapsama alınmadığını, besicilikte 300 büyükbaş, 1000 küçükbaş ve 200 bin adet kanatlı gibi asgari kapasite şartlarının getirildiğini söyledi.

Kestelli, İzmir’in 113 tür bitki, 13 tür hayvan yetiştirici bölge olarak Türkiye’nin tarım ve hayvancılık kenti olduğunu vurguladı. Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı’nın 6. dönem çağrısında yine İzmir’e yer verilmediğine de dikkat çeken Kestelli “Oysa İzmir hala bir tarım kenti. Ancak öncelikle İzmir’in birinci bölgede olması, Aydın’ın ikinci, Manisa’nın da üçüncü bölgede bulunması bu iki ili İzmir’den cazip hale getiriyor. İzmirliye ‘siz çiftçilik yapmayın’ mesajı vermenin kimseye kazandırmayacağını düşünüyoruz” çağrısı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER