banner9

Kestelli, Ekonominin İlk 6 Ayını Değerlendirdi

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, 2016 yılının lik altı ayını değerlendirirken, ülkeyi ipte bisiklet sürmeye çalışan cambaza benzetti.

Kestelli, Ekonominin İlk 6 Ayını Değerlendirdi
İzmir Ticaret Borsası(İTB) Haziran ayı meclis toplantısında güncel ekonomik sosyal konular tartışıldı. Kestelli, 2016’nın ilk yarısını ekonomik olarak değerlendirirken, terör saldırılarına da dikkat çekti ve Türkiye'nin 2016 yılını adeta ipin üstünde bisiklet sürmeye çalışan cambazlar geçirdiğnii söyledi.
 
Kestelli, yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
 
“Türkiye, 2016 yılını adeta ipin üstünde bisiklet sürmeye çalışan cambazlar gibi zor ve maksimum dikkat isteyen bir süreçte geçiriyor. İç ve dış terör kaynaklı güvenlik sorunları, ülke yönetiminde kan değişimi, dış politikada yaşanan ralliler ve tüm bu gelişmeler altında bir yandan büyümeyi sürdürmeye ve diğer yandan reformlarla dönüşüm gerçekleştirmeye çalışan bir Türkiye. Bütün bunların üzerine, henüz çok yeni bir sorun olsa da İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkma kararı tüy dikmiş durumda. Doğrusu, bütün bu şartlar altında 2016 yılının ilk yarısını başarılı sayılabilecek bir performansla tamamladığımız söylenebilir. Yılın ilk çeyreğinde elde edilen yüzde 4.8’lik büyüme, ağırlıklı olarak tüketime yaslansa da ekonomimizin güçlü potansiyelinin devam ettiğini gösteriyor. Tarımsal hasadın yoğun olarak yapıldığı özellikle yılın ikinci yarısında tarımsal büyümede de sıçrama bekliyoruz. Hasadın ilk işaretlerini verecek olan yeni sezon rekolte tahmin çalışmalarının hazırlıklarına devam ediyoruz. Geçtiğimiz sezon bölgemizin geleneksel ürünleri olan pamuk, zeytinyağı ve kuru üzümde rekolte kayıpları yaşanacağını, kuru incirde ise çok az bir üretim artışı tahmin etmiştik. Bu tahminlerin etkisini yılbaşından bu yana gerçekleşen tescil işlemlerinden de açıkça görüyoruz. Nitekim üretimdeki gerilemenin bir yansıması olarak tescil miktarında pamuk ve zeytinyağında yüzde 20 civarında, kuru üzümde ise yüzde 50’ye yakın gerileme oldu. Kuru incir tescil miktarında ise yüzde 3 artış yaşadık. Önemli işlem miktarına sahip olduğumuz bu ürünlerdeki gelişmeye rağmen işlem hacmimizde artış olması sevindirici. Canlı hayvan, et, bakliyat, hububat, orman ürünleri, deniz ürünleri, küspe ve prina işlem miktarı artan ürün gruplarımızın başında geliyor. Bu yıl pamukta meclis başkanımızın belirttiği gibi iyi bir rekolte iyi artışı bekliyoruz. Geçtiğimiz sezon kötü bir hasat yaşanan kuru üzüm ve zeytinde bu sezon daha iyi bir rekolte olması bekleniyor. Bundan sonraki iklim koşullarının ürün miktar ve kalitesi üzerinde iyileştirici bir etki yapmasını ve üreticimizin iyi bir hasat sezonu geçirmesini temenni ediyorum."
Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2016, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER