'Kentsel Dönüşümde Rant Kamunundur'

CHP İzmir 1.Bölge Milletvekili Adayı Avukat Murat Bakan, seçim çalışmaları kapsamında Salih Omurtak Kentsel Dönüşüm Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğin’de vatandaşlarla bir araya geldi. Kentsel dönüşüm projesi adı altında elde edilen ranta dikkat çeken Bakan, “Rantı kamunun ve orada yaşayan insanların paylaştığı bir kentsel dönüşüm anlayışını doğru buluyor, bu anlayışın mücadelesini veriyorum" dedi.

'Kentsel Dönüşümde Rant Kamunundur'
Karabağlar’da seçim çalışmalarına devam eden CHP İzmir 1. Bölge Milletvekili Adayı Avukat Murat Bakan, Salih Omurtak Mahallesi Kentsel Dönüşüm Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Derneğin, kentsel dönüşüm projesine karşı verdiği hukuki mücadelelerle ilgili bilgi alan Bakan, 6306 sayılı yasa ile kentsel dönüşüme karşı olduğunu, uzlaşıyla yerinde kentsel dönüşüm yapılması gerektiğini söyledi. Bakan, “Mevcut iktidar, kentsel dönüşümü ranta çevirerek, bu rantla birilerini zengin ederken kentsel dönüşümü sağlama anlayışında. Eğer bir rant varsa bu rantı orada oturan insanların ve kamunun elde etmesi lazım" dedi. Kentsel dönüşümün, üç katlı binaları yıkıp dokuz katlı bina yapmak olmadığını belirten Bakan, "Kentsel dönüşüm, alt yapısıyla, üst yapısıyla sosyal alanlarıyla her açıdan daha yaşanılır bir yer inşa etmektir" diye konuştu.
 
Cennetçeşme’de aynı durumun yaşandığını ifade eden Bakan, "7 Haziran seçimlerinden hemen önce Cennetçeşme’de kentsel dönüşüm müjdesi verdiler. Konuyu araştırınca ortaya çıktı ki Cennetçeşme’de kentsel dönüşüm projesi olarak ilan edilen alan karşı taraftaki boş tepeler. Alanı büyütmüşler, yeni bir alanı imara açmışlar. Ama açılan alanda dönüşecek bir alan yok, çünkü çıplak bir bölge. Orada AKP’li iş adamlarının arazileri var ve kentsel dönüşümü o alanda başlatmışlar. Ben de o bölgeye gittim ve seçimden 3 gün önce bir basın açıklaması yaptım" dedi.
 
CHp olarak, insanların dertlerinden, tasalarından yararlanarak oy kapma anlayışında olmadıklarının söyleyen Bakan, “Biz halkın haklı taleplerinin ve sorunlarının mücadelesinde birlikte olmak, daha mutlu, daha yaşabilir kent ve ülke için yola çıktık. Bize oy verseniz de, vermeseniz de sizin yanınızdayız. Haklı talepleriniz için her zaman varım, buradayım. Vekil olsam da olamasam da yapabileceğim bir şey olursa, bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2015, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER