Kentsel Dönüşüm Mesajları!

Teması, Kentsel Dönüşüm olan Kent Expo Fuarı düzenlenen törenle ziyaretçilerine merhaba dedi. Açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kentsel Dönüşüm konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Konya, Manisa’dan 62 firmanın katıldığı KENT EXPO – Şehircilik ve Kent İhtiyaçları Fuarı, düzenlenen törenle açıldı. 
 
KENT EXPO, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) tarafından organize ediliyor.İzmir’in, pek çok kentin ve kentlinin gündeminde olan kentsel dönüşümden yola çıkılarak temanın Kentsel Dönüşüm olarak belirlendiği fuar, bu yıl da yerli ve yabancı sektör temsilcileri ile yerel yönetimleri bir araya getirecek.
 
Fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşümde rant beklentisi içinde olan kötü niyetli kişilere karşı dikkatli olunması gerektiğini ve kentsel dönüşüm için iki farklı yasa olmasının kendilerini engellediğini belirtti.
 
Aziz Kocaoğlu bu seneki fuarın teması olan kentsel dönüşüm konusunun altını çizerek şunları söyledi: "Alet işler el övünür özdeyişinden hareketle belediye başkanlarımız, elemanlarımız, birimlerimiz, teknolojisi yüksek araçlara ulaşırlarsa çalışma kaliteleri hizmet kaliteleri giderek artacaktır. Bu fuar geçen yıl başlayan ve bu yıl daha büyüyen, umuyorum ki seneye daha çok büyüyecek bir fuar olacaktır. İzmir Büyüküşehir Belediyesi olarak bu konuda çaba sarf edeceğiz. Kent deyince kentin ihtiyaçları deyince zorunlu olarak bir gecekondu problemiyle, çözümü için de kentsel dönüşüm problemiyle ve projeleriyle karşı karşıyayız."
 
 "İKİ YASA DERHAL BİRLEŞMELİ"
 
Burada bir soruna dikkat çekmek istiyorum 6306 sayılı yasayla yapılan kent dönüşümü ve Büyükşehir Belediye yasasının 5393 sayılı kanunuyla gerçekleştirilen bir kent dönüşümü var. Bir iş bir yasayla yapılır. Cennetçeşme'de 4,5 yıllık çalışmamız bu sebepten heba oldu. Bir tarafta belediye bir tarafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı var. Sorun iki başlılıktan öteye gitmedi. Kadifakale heyelan bölgesi dışında çalıştığımız 6,7 bölgede vatandaşımızın kafa karışıklığını gideremediğimiz için büyük adım atamadık. Çünkü iki başlılık var. Çok büyük yetkiler veren 6306 sayılı yasa rant içeriyor. Tabii yasa bu amaçla çıkmadı ama vatandaşların mağdur olmasının ve kötü niyetli vatandaşların onların servetini yok etmesinin zeminini hazırladı. Bu iki yasa kesinlikle birleşmelidir. Kent dönüşümünden anladığımız, dairesi 1milyon olan yerler değildir. Esas yapmamız gereken iş, imarlı yerde kent merkezinde bu işi yoluna devam ettirmektir. Esas problemimiz gecekondulardır, çarpık kentleşmedir, riskli binalardır, sosyal donatı alanları olmayan yerlerdir."
 
Fuarın onur konuğu ili olan Manisa'nın Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergül de "Bu yıl 2.si düzenlenen kent Expo Şehircilik Fuarı'nda sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Manisa başta olmak üzere birçok ilden 60 firmanın yer adlığı bu fuar, yerel yönetimlerin ihtiyaç duyduğu hizmetlere ulaşması için bir olanak sağlamaktadır. Bu senenin teması olan kentsel dönüşümü Manisa olarak destekliyoruz" dedi.
 
Tema: Kentsel Dönüşüm
 
“Kentsel Dönüşüm ve İzmir” Semineri 
 
KENT EXPO Fuarı’nda, “Kentsel Dönüşüm ve İzmir” konusunda seminer gerçekleştirilecek. İZFAŞ ve Ege Belediyeler Birliği İşbirliği ile organize edilen seminer, 16 Ekim 2014 Perşembe günü, İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda organize edilecek.
 
 
Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun konuşmacı olarak katılacağı seminerde, “Kentsel Dönüşüm ve İzmir”  her boyutuyla ele alınacak; etkinlik, fuara farklı bir boyut kazandıracak.
 
Yeni Nesil Oyuncaklar Tasarım Yarışması
 
Yeni Nesil Oyuncaklar Tasarım Yarışması’nın ödül töreni KENT EXPO - Şehircilik ve Kent İhtiyaçları Fuarı’nda gerçekleştirilecek.Genç tasarımcıların fikirlerini hayata geçirerek, insanların sokağa çıkmasını destekleyecek ve farklı kullanıcılara hitap edebilecek çeşitli kent oyuncakları için yaratıcı tasarımların teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen yarışma; CEMER Kent Ekipmanları tarafından organize edildi.
 
Çocuklar için kamusal alanlarda (park, bahçe vs. gibi açık alanlar ve/veya alışveriş merkezleri gibi kapalı alanlar) Yeni Nesil “Park Oyuncakları” tasarımı  ve yetişkinler için kamusal alanlarda Yeni Nesil “Egzersiz Oyuncakları” tasarımı olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen yarışmaya, toplam 84 proje gönderildi.Ulusal ölçekte ilki düzenlenen yarışmanın ödül töreni, 18 Ekim 2014 Cumartesi günü, saat 14.00’te, İzmir Uluslararası Fuar Alanı 1B No’lu holde düzenlenecek. Ödül töreninde sıralama açıklanacak ve kazananlara ödülleri takdim edilecek.
 
Sergi
 
Yeni Nesil Oyuncaklar Tasarım Yarışması’na gönderilen tüm projeler fuar süresince İzmir Fuar Alanı 1/A No’lu holde yer alıyor. 
 
Fuarın ürün grupları şöyle; 
 
Belediye Araçları, Ulaşım Araçları, Geçiş & Aktarma Sistemleri, Kent Mobilyaları, Park-Bahçe Düzenlemesi Ekipmanları & Donanımı, Bahçe & Süs Bitkileri, Peyzaj Donatıları & Ekipmanları, Altyapı, Su, Gaz, Yol Malzeme & Ekipmanları, Arıtma Sistemleri, Ekipmanları, Belediye Demirbaş & Tüketim Malzemeleri, Sağlık, Kültür & Sanat, Spor Tesisi Ekipman & Donanımları, Spor Malzemeleri, Güvenlik, Yangın, İş Sağlığı & Güvenliği Sistemleri, Elektrik-Elektronik-Bilgisayar-Otomasyon-Yazılım, Belediyeler, Belediye Birlikleri.
 
KENT EXPO – 2. Şehircilik ve Kent İhtiyaçları Fuarı, 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Fuar 4 gün sürecek. 
 
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER