banner9

Kemalpaşa'da Büyük Açılış

Kemalpaşa'da sanayi gelişimi tüm hızıyla sürüyor. Son olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın da katılımıyla 9 tesisin açılışı yapıldı.

Burak Cilasun / Ben TV
 
İzmir'deki üretimde önemli yer tutan Kemalpaşa, büyük bir toplu açılışa ev sahipliği yaptı. Volt Elektrik Motorları'nın üretim tesisinin bahçesinde gerçekleşen açılışa, ilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Kamil Porsuk, Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Saya Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ve çok sayıda sanayici ile davetli katıldı. 
 
Toplu açılış töreninde, Volt Elektrik Motorları, Kanat Boyacılık, Koray Kimya, Alpar Metal, Oran Polyester ve Keçe, Renkler Makina, Erenli Kauçuk, Eren Fren ve Debriyaj Balataları, Acar Metal'in açılışları gerçekleştirildi.
 
 
"İzmir, yüksek teknoloji üretim merkezi olacak"
 
Toplam değeri 164 milyon TL olan yatırımların, 1500 kişiye istihdam sağladığını söyleyen Bakan Fikri Işık, "Türkiye'nin yeni başarı hikayelerine ihtiyacı var. Bunu da Ar-Ge ve inovasyonla katma değeri yüksek ürünler üreterek sağlayabiliriz. Yatırımların önündeki engelleri tek tek kaldırıyoruz.OSB yapılarını güçlendireceğiz. Tüm belirsizlik faktörlerine rağmen Türkiye 3. çeyrekte yüzde 4 büyüdü. Büyümenin lokomotifi üretimdir. Ar-Ge ile ilgili reform paketi önümüzdeki hafta gündemde olacak.
 
Konuşmasında İzmir'e de yer veren Bakan Işık, "İzmir, Türkiye'nin yüksek teknoloji üretim merkezi olacak. Yüksek teknolojide İzmir'e bir Hakkari gibi 5. dereceden yani en yüksek mertebeden teşvik uyguluyoruz. İzmir'i yüksek teknolojide destekliyoruz ve şehrin önümüzdeki süreçte yoluna çevreye zarar vermeyen yeşil üretimle devam etmesini istiyoruz." dedi.
 
Sancak'tan iddialı hedef
 
Açılışta Saya Grup adına konuşan Mesut Sancak ise, Saya Grup'un bünyesinde 4 büyük şirketin bulunduğunu ve bu şirketlerin yarattığı katma değeri dile getirdi. Sancak, "Hedefimiz 2020 yılına kadar Türkiye'nin en büyük elektrik motoru üreticisi olmaktır." dedi.
 
 
Açılışın bir başka konuşmacısı ise KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk oldu. Porsuk ise, yeni yatırımlarla bölgenin gelişiminden memnuniyet duyduklarını belirtirken, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar'a da bölgenin gelişimi için yaptığı çalışmalara ilişkin teşekkür etti.
 
 
Konuşmalar sonrasında gerçekleşen kurdele töreninin ardından, Volt Elektrik Motorları tarafından üretilen bir motor, Mesut Sancak tarafından Bakan Işık'a hediye edilirken, heyet daha sonra üretim tesislerini gezdi ve fabrika yemekhanesinde tabildot yemek yedikten sonra fabrikadan ayrıldı.
 
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER