Kayseri'ye 1 Milyar İzmir'e Nasihat…

Başbakanımızı çok yakından tanıyan biri olarak ve ona inanarak, içten samimiyetle söylediği ''hizmet siyaset için değil, hizmet halk için yapılır'' sözlerini bilmesem; o da diğer siyasetçilere benzedi diyeceğim.

Kayseri'ye 1 Milyar İzmir'e Nasihat…

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Vallahi ben bile isyan noktasına geldim.

Başbakanımızı çok yakından tanıyan biri olarak ve ona inanarak, içten  samimiyetle söylediği “hizmet siyaset için değil, hizmet halk için yapılır” sözlerini bilmesem; o da diğer siyasetçilere benzedi diyeceğim.

Ama diyemiyorum...

Çünkü öyle olmadığını biliyorum.

Ama yine sormadan edemeyeceğim; Kayseri bu vatanın bir parçası da,  İzmir neyin nesi?

Yunanistan’ın bir kenti değiliz.

Üstelik “gavur” falan da değiliz.  Cuma günleri gidin camilerimize, 7’den 70’e on binlerce İzmirliyi ibadet ederken görebilirsiniz.

Kimse kimseye karışmaz; başörtülü bir hanımefendiye yan gözle bakmaz, rahatsızlık vermez, taciz etmez.

Aynı ilkeler mini etek giymiş kadınlarımız için de geçerlidir.

Nereye gidilirse gidilsin, ziyaret eden milletvekili ya da il ve ilçe yöneticilerine, hangi partiden olursa olsun “buyur” denir.

Denir de, denir… Saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

***

İsyanımın esas konusu bu değil.

Cumartesi günü, Kayseri’de Beydeğirmeni Besi Bölgesi'nde yatırım tutarı 1 milyar lirayı bulan ve Avrupa'nın en büyük besi bölgesinin temeli atıldı.

Açıklamayı yapan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik.

Besi bölgesi 5.5 milyon metrekare alan üzerinde kurulu olacak. 2 bin başa kadar büyükbaş hayvan alacak şekilde barındıracak, bölgede ayrıca yaklaşık 80 bin büyükbaş hayvanın besisi yapılacak.

Ve bu yatırımla büyükbaş hayvan sayısında Kayseri, Türkiye'nin ilk beş ilinden biri olacak. Toplu besi bölgesi olarak da Avrupa'nın en büyük alanlarından birini oluşturacak, bu yatırımla yaklaşık 4 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Bu projenin bugün toplumdaki karşılığı; bir “Yöresel Kalkınma” projesidir.

***

Gelelim bizim İzmir’e…

İzmir Büyükşehir Belediyesi de yöresel kalkınmaya çok önem veriyor.

Aziz Kocaoğlu’nun aklının yarısı köylü ve çifçide.

Ama O’na kimse uygulamak istediği projelerinde devlet olarak ortaya çıkıp; “Al şu 1 milyar lirayı ne bileyim; hayvancılığı, sütçüyü, çiçekçiyi, üzümcüyü, patatesciyi, kavun-karpuzcuyu kurtar, kur şöyle dev bir kooperatif, köylünün malını değer fiyatıyla sat falan dediği yok.

Aziz Kocaoğlu, metropol ilçelerin dışında kalan ilçelerde tarım ve hayvancılıkla uğraşanların ihtiyaçlarını ya belediye bütçesinden ya de İzmir Kalkınma Ajansı aracılığıyla karşılıyor.

Kocaoğlu’nun tarıma katkısı küçüksenmeyecek kadar fazla.

Örneğin 2000 yılı ile 2014 yılı arasında Türkiye'de tarım sektörü yüzde 2.1 büyürken, İzmir'de bu büyüme yüzde 5.5. Yani Türk tarımından İzmir tarımı 2.5 kat daha fazla büyümüş.

Neler yapılmıyor ki;

Kocaoğlu, ziraat odaları aracılığıyla köylüye bedava tarım makinesi dağıtıyor. Bu makinalardan nasibini alan ilçelerimiz; Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Selçuk, Tire, Torbalı, Urla.

2 milyon 705 bin lira tutarındaki aletlerin içerisinde traktör, ilaçlama, hayvan gübresi serpme, dal parçalama, zeytin hasat, mısır silaj, gübre atma, taş toplama, havalı ekim makineleri, hububat mibzeri ve hidrolik duyargalı toprak frezesi bulunuyor.

Bitmedi:

Kırsalda kalkınmayı desteklemek ve yerli üretimi artırmak amacıyla yüz binlerce meyve fidanı ile sebze fidesi de dağıtıyor.

Ürün kalitesini artırabilmek için incir kurutma kasası ve zeytin kasası dağıtımlarını sürdürüyor. 

Kocaoğlu, yerli üreticiyi desteklemek amacıyla kooperatiflerden bugüne kadar yaklaşık 224 milyon lira bedelle çiçek, süt, yoğurt, peynir, çim ve fidan alımı yapmış.

Büyük rakam.

Düşünsenize; Büyükşehir’in bu katkılarına bir de devlet 1’er milyar liralık projelerle destek olsa, inanın ki

Uçarız… Uçarız…

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2017, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER