Kayma Büyük Ölçüde Durduruldu

Büyükşehir Belediyesi kayma tehlikesi yaşayan Çiğli TOKİ evlerinde heyelanı önlemek için, 45 metre derinliğe kadar inen, uç uca eklendiğinde 8.5 kilometreyi bulan fore kazık çaktı. Kayma büyük ölçüde durduruldu.

Kayma Büyük Ölçüde Durduruldu
Evka- 5 Mahallesi'nde heyelan tehlikesi yaşayan TOKİ konutlarında acil önlem alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ile birlikte hazırladığı projede ilk etap çalışmalarının büyük bölümünü tamamladı. Çöken yolu tutmak ve heyelanın önüne geçmek için yürütülen çalışmaların 8809/11 Sokak'ı kapsayan 1. etabında bugüne kadar 45 metre derinliğe inen, 15 katlı apartman yüksekliğine sahip 148 adet fore kazık çakıldı. Bu kazıklar üzerinde inşaatı devam eden 185 metre uzunluğunda ve 12 metre yüksekliğindeki istinat duvarının büyük bölümü tamamlandı. 
 
Projenin aciliyeti nedeniyle zaman kaybetmeden 8930/5 Sokak üzerindeki ikinci etap çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi, 26 metre derinliğinde 132 adet fore kazık imalatına başladı. İkici etap çalışmaları kapsamında bugüne kadar 60 adet fore kazık çakıldı.
 
Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından hazırlanan raporda, bu güne kadar 8 milyon TL harcanan çalışmaların kaymayı durma noktasına getirdiği belirtildi. Raporun TOKİ ile de paylaşıldığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, toplu konut alanı içerisinde kalan ve TOKİ'nin yapması gereken işlerle ilgili de yazı gönderildiğini belirtti. 
 
Çalışmalar tamamlandığında 12 milyon 700 bin TL mal olacak proje için İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar 208 fore kazık çakımı işlemi gerçekleştirdi. 45 ve 26 metre derinliğe inen bu kazıklar uç uca eklendiğinde, 8 bin 120 metre uzunluğu aşıyor. Büyükşehir Belediyesi, kısa sürede tamamlanması planlanan çalışmalar kapsamında, 10 bin 92 metreyi bulan 280 adet fore kazık çakmış olacak.
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2015, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER