Kavacık'ta Festival Coşkusu

Karabağlar Belediyesi tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen Kavacık Üzüm Festivali 2. gününde de renkli görüntülere sahne oldu. Binlerce İzmirli Kavacık Köyü’ne akın etti.

Kavacık'ta Festival Coşkusu
Karabağlar Belediyesi’nin,  kırsal kalkınmaya yaptığı katkıyla Türkiye’ye örnek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle hayata geçirdiği Kavacık Üzüm Festivali coşkulu görüntülerle sona erdi. Festivalin 2. gününde etkinlikler halk oyunları gösterisiyle başladı. Halk oyunları gösterisinin ardından protokol konuşmalarına geçildi. Festivale CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır,  Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Muzaffer Tunçağ,  Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Eski Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, siyasi partilerin ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Karabağlar Belediye Başkanı Selvitopu, “Kavacık artık Türkiye’de tanınır hale geldi. Bu festivalle daha da tanınacak. Bunun ötesinde biz Avrupa’ya, dünyaya tanıtmak istiyoruz. Onun için de sadece festival yapmak yetmiyor. Bu sebeple Dokuz Eylül Üniversitesiyle bir proje çalışması başlattık, ’Kavacık Kentsel Tasarım ve Gelişim Projesi’. Bu proje önümüzdeki yıldan itibaren hayata geçirilecek. Öncelikle köy meydanını düzenleyeceğiz. Binaların cephelerini güzelleştireceğiz. Yeni bir tasarım projesini burada hayata geçireceğiz. Ayrıca köyümüzün önemli bir ihtiyacı olan çok amaçlı salonu da yapmayı planlıyoruz" dedi.
 
Üzüm yarışmasının jüri onursal başkanı Prof. Dr. Ahmet Altındişli, yarışmaya katılan üreticilerin üzümlerini hangi kriterlere göre değerlendirdiklerini açıkladı. Buna göre üzümler iki büyük grupta değerlendirildi. Birinci grup bağın durumuyla ilgiliydi. Asmaların ve bağın durumu göz önünde bulundurdu.  İkinci grup ise üzümün durumuyla ilgili oldu. Burada da salkımın şekli, üzümün şeker ve asit gibi özellikleri göz önünde bulunduruldu. Üzüm yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Birinci olan Mehmet Aksu’ya 3 tam altın, ikinci olan Oğuz Öztürk’e 2 tam altın ve üçüncü olan Aycan Tarhan’a da 1 tam altın veridli. Ayrıca ödül alanların dışında yarışmaya katılanların tümüne birer çeyrek altın verildi. Festival ikinci gününde, Türk Halk Müziği Sanatçısı Sabahattin Gülümser konseri, bando takımı gösterisi, gün boyunca devam eden çocuklara yönelik atölye çalışması ve animasyon gösterileri ile sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2017, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER