banner51

Katı Atık Zirvesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve bürokratları, meslek odalarından gelen talep üzerine İzmir'in katı atık yönetimi ve Yamanlar Dağı eteklerinde yapılması planlanan bertaraf tesisiyle ilgili toplantı yaptı. Kocaoğlu'nun döneminin sonuna kadar tesisi bitirmeyi hedeflediğinin söylediği toplantıda, meslek odaları yöneticileri, Yamanlar'da bulunan arazideki yeraltı sularının kirlenme riski, katı atık yönetim planı, tesisle ilgili toz ve koku endişelerini gündeme getirdi.

Katı Atık Zirvesi
İzmir'de yıllardır yer sorunu nedeniyle Büyükşehir Belediyesi'nin yapamadığı Katı Atık Bertaraf Tesisi projesi, Karşıyaka ilçesi Yamanlar Dağı eteklerinde bulunan arazinin ÇED süreciyle birlikte yine tartışılmaya başlandı. Genel seçim öncesi siyasi polemiklere de malzeme olan AK Parti'li milletvekillerinin eleştirdiği yerle ilgili Jeoloji Mühendisleri Odası da yeraltı sularının kirlenme riskine dikkat çekince, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu'nun talebiyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ilgili bürokratları basına kapalı toplantıda meslek odaları temsilcilerine katı atık yönetimi ve Yamanlar Dağı eteklerine yapılması planlanan tesisle ilgili bilgilendirme yaptı.
 
Toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 2019'da sona erecek bu başkanlık süresinin sonuna kadar tesisi bitirmek istediğini söylediği öğrenildi. Kocaoğlu'nun uzun süredir yer aradığını, bulunan yerlerle ilgili kamuoyunun yakından bildiği sorunlar, tepkiler nedeniyle gerçekleşmeyen tesisin, ÇED süreci devam eden Yamanlar Dağı eteklerindeki yerde yapılmasının kentin önemli ihtiyacını karşılayacağını söylediği belirtildi.
 
Meslek odaları temsilcileri ise konuyla ilgili sordukları soruların yanı sıra hem kentin katı atık yönetimiyle ilgili katkılarda bulundu hem de eleştiriler yöneltti. Daha önce de konuşulan, bölgede yüzeye yakın yeraltı sularının kirlenme riski gündeme geldi. Koyundere, Ulukent'te kullanılan kaynak sularının kirlenebileceği endişeleri dile getirildi. Bu konuyla ilgili sızdırmazlık önlemleri masaya yatırıldı. Meslek odaları özellikle kentin katı atık yönetim planı olması ve bunun kamuoyuna açıklanması gerektiğini dikkat çekti. Kentin diğer bölgelerine yapılacak tesisler ve yer tespitleriyle ilgili belirlenen bilimsel kıstasların da açıklanmısını talep eden meslek odaları, bu plan çerçevesinde bölgelerde uygun yerlerin belirlenmesinde yeraltı sularının etkilenmesi toprağın, havanın etkilenmisi, ulaşım alternatifleri, işletme, yerleşim yerlerine uzaklık, çevresel etkilerin irdelenmesi gerektiğine dikkat çekildi. Tesiste bertaraf edilecek çöpün yanısıra çıkacak yüzde 30'luk kompostun tarımda kullanılmasıyla ilgili somut bilgiler talep eden meslek odaları temsilcileri, işletemede gerçekleşecek olası aksaklıklar durumunda koku ve toza karşı önlemleri de toplantıda sordu. 
 
Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2015, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER