Karşıyaka'ya Üniversite Müjdesi

Karşıyaka’nın yıllardır süren üniversite hayalini sona erdirmek isteyen Karşıyaka Belediyesi, Ege Üniversitesi ile dev bir işbirliğine imza attı. Hayırsever Ayşe Necla Karadavut tarafından bağışlanan Dedebaşı’ndaki boş arazide Sağlık Bilimleri Fakültesi ve buna bağlı meslek yüksekokulu ile sağlık polikliniği ve diş polikliniği kurulması için protokol imzalandı. Karşıyaka bu sayede hem 'Üniversite Kenti' olacak hem de sağlıkta markalaşacak.

Karşıyaka'ya Üniversite Müjdesi
 
MADALYALI HAYIRSEVER
 
Karşıyaka’yı üniversiteye kavuşturacak protokol; Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ve hayırsever Ayşe Necla Karadavut adına Av. Süleyman Okay tarafından imzalandı. Protokole göre; Devlet Üstün Hizmet Madalyası’na sahip Ayşe Necla Karadavut tarafından bağışlanan Anadolu Caddesi üzerindeki araziye, aile tarafından yükseköğretim binası ve spor kompleksi inşa ettirilecek. Ege Üniversitesi burada Sağlık Bilimleri Fakültesi ve buna bağlı meslek yüksekokulu ile sağlık polikliniği ve diş polikliniği kuracak. Spor kompleksi ise Karşıyaka Belediyesi’ne tahsis edilecek; belediye ve üniversite tarafından ortaklaşa kullanılacak. Spor kompleksi ve üniversite binasına, “Suat Cemile Balcıoğlu” ismi verilecek.
 
BİR YILDA BİTECEK
 
Karşıyaka Belediyesi’nin Mart Ayı Meclis Toplantısı’nda oy birliği ile kabul edilen karar, önümüzdeki ay Büyükşehir Belediye Meclisi’nce görüşülecek. Onaylanması halinde proje aşaması tamamlanacak ve en geç Mayıs içinde ihale sürecine getirilecek. İnşaatın 1 yıl içinde tamamlanması ve önümüzdeki dönem öğrenci kabulüne başlaması ön görülüyor.
 
ÜNİVERSİTE KENTİ KARŞIYAKA
 
Karşıyaka’ya üniversite kazandırmaktan büyük heyecan ve gurur duyduklarını belirten Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Eğitime çok önemli katkılarda bulunan değerli bağışçımız Ayşe Necla Karadavut'a ve Ege Üniversitesi'ne teşekkür ediyorum. 30 Mart yerel seçimlerinin ardından, Karşıyakamızı kültür, sanat, turizm ve spor alanlarında marka kent haline getirme hedefi koymuştuk. Bir yılda ‘Üniversite Kenti’ hedefimizi de gerçekleştirmiş olduk. Bu protokole imza atmaktan onur duyuyorum. Umarım Karşıyakamız sağlık alanında da kalkınarak en önemli marka ilçelerden biri olacaktır” dedi. 
 
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2015, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER