banner9

Karşıyaka'nın Filizleri İçin Destek Sürüyor

Karşıyaka Belediyesi’nin, belediyelerin yasal olarak üniversite öğrencilerine burs verememesi konusunda 1.5 yıl önce başlattığı örnek sosyal sorumluluk projesi ’Karşıyaka’nın Filizleri’, 350 öğrenciye burs sağlayan büyük bir toplumsal birlikteliğe dönüştü. Apartman sakinlerinin katılımının planlandığı projeye, kısa sürede esnaftan, sivil toplum örgütlerine, taksi duraklarına kadar geniş bir alanda destek geldi.

Karşıyaka Belediyesi, 1.5 yıl önce üniversite eğitimi gören ancak, ailelerin ekonomik durumları nedeniyle zorlanan öğrencilere maddi destek sağlayabilmek için dikkat çeken projeyi hayata geçirdi. ’Karşıyaka’nın Filizleri’ adı verilen projede, her apartmanın aylık topladıkları yardımlarla bir öğrenciye burs vermeleri planlandı. Proje, uygulamaya konulması ardından kısa sürede büyük ilgi gördü. Ancak, öğrencilere destek vermek isteyenler sadece apartmanda oturanlarla sınırlı kalmadı. Projeye, esnaftan, sivil toplum örgütlerine, taksi duraklarına kadar geniş bir yelpazede katılım oldu. 1.5 yılın ardından planlanandan daha fazla bir sayıya ulaşıldı. ’Karşıyaka’nın Filizleri’ projesinde, 350 öğrencinin, her ay düzenli olarak destek verenlerin sağladığı burslarla, eğitimlerine devam ettikleri açıklandı. 
 
ÜNLÜLER, FİLİZLER İÇİN KAMERA KARŞISINA GEÇMİŞTİ
 
Karşıyaka’nın Filizleri Projesi’nin geçen aylarda gerçekleştirdiği birinci yıl etkinliklerinde yayınlanan kısa film için, sanat ve spor dünyasının birçok ünlü ismi kamera karşısına geçmişti. Herhangi bir ücret talep edilmeden, sosyal sorumluluk desteği için, aralarında Cem Yılmaz, Arda Turan, Hadise, Zuhal Olcay, Selçuk Yöntem, Haluk Bilginer, Sıla, Engin Altan Düzyatan, Volkan Konak ve Serdar Ortaç’ın da bulunduğu 40’a yakın ünlü, çektikleri tanıtım filmiyle desteklerini açıklamışlardı.
 
DESTEK VEREN DURAĞI ZİYARET ETTİ
 
Proje sayesinde eğitimini daha iyi bir sürdürenlerden Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencisi Haydar İnanır, kendisine burs veren Mavişehir Etap Taksi Durağı’nı ziyaret etti. Ziyarette projenin fikir babası Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da hazır bulundu. Projenin yaratıcısı ile destekçileri, yaklaşık 7 aydır tanımadan burs verdikleri Haydar İnanır’la ilk kez bir araya geldi. Ziyaret sonrasında, projenin tüm tarafları, yaratılan dostluk ve kaynaşma ortamının en güzel örneğini sergileyip ele ele verdi.
 
"YETER Kİ ONLARI ULU BİR ÇINAR YAPSINLAR"
 
Proje hakkında ve gelecekteki durumu hakkında bilgilen veren CHP’li Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, şöyle dedi:
 
"Üniversite öğrencilerine ekonomik yardımda bulunabilmek için yola çıktık. Karşıyaka halkı üniversite öğrencilerine sahip çıktı, burs verdi. Şimdi 350 öğrenciye burs veriyoruz. Ama bu proje, apartmanlarla sınırlı kalmadı, taksi durakları, esnaf, sivil toplum kuruluşları, belediye meclis üyeleri destek verdi. Taksi şoförlerinin böyle bir çaba içerisinde olması önemli. Hem destek veriyorlar hem de müşterilerine telkinlerde bulunuyorlar" dedi. Projenin Karşıyaka ili sınırlı kalmadığını da vurgulayan Hüseyin Mutlu Akpınar, "Biz eğitime destek veriyoruz. Eğitim, Türkiye’nin en büyük sorunlardan birisi. Gelir durumu zayıf ailelerin çocukları, eğitimlerini tam olarak gerçekleştiremiyor. Şimdiki sayımız 350 ama bizim hedefimiz binleri geçmek. Burs verenleri, öğrencilerin kim olduğunu biliyor. Türkiye’nin dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, yeter ki karar versinler bir filiz yetiştirmek için. Yeter ki onları ulu bir çınar yapsınlar. Biz projeyi, Karşıyaka sınırlarında kalsın diye yapmadık, bunun için yola çıkmadık. Tüm İzmir’e tüm Türkiye’ye örnek projesinin dalga dalga yayılması bizim için önemli. Bafra’dan bir apartmanımız organizasyonda olmadan uyguluyor. Mezitli de, İstanbul’da diğer illerimizde var. Bu ödüllü bir proje ama biz ödül almak için değil öğrencilerimize yardımda bulunmak içini bunu hayata geçirdik." 
 
"DOĞRU PROJENİN ARKASINDA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
 
Projenin en önemli destekçilerinden Mavişehir Etap Taksi Durağı sorumlusu Gökmen Karaduman da, "Taksi durağı aidatlarını birleştirerek projeyi duyar duymaz katıldık. Katkıda bulunmaya da devam ediyoruz. Bizi gören diğer taksi durakları da dahil oldu. Müşterilerimize anlatıyoruz, her öğrenci bizi temsile devam ediyor. Takdire değer bir proje, elimizden geleni yapacağız. Doğru projenin arkasında durmaya devam edeceğiz" dedi.
 
Proje kapsamında burs sağlanan Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Haydar İnanır, "Yaklaşık 7 ay oldu bursu almaya başlayalı. İlk başta maddi yardım zannettim. Ama sadece maddi yardım değil manevi destek alıyormuşum. Onca insanın desteğini alıyorum, benden beklenti içine girmeden yardımda bulunmaları çok önemli. Ben de mezun olduktan sonra projenin bir parçası olacağım" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER